10 września miał miejsce odbiór techniczny hali sportowej w Przodkowie. W ramach wykonanej tu inwestycji położona została m.in. nowa nawierzchnia z materiału o nazwie Gerflor TARAFLEX. To najnowocześniejsza nawierzchnia stosowana w obiektach sportowych najwyższej klasy na całym świecie.
Gerflor TARAFLEX to syntetyczna wielowarstwowa nawierzchnia sportowa.
Jej wierzchnia warstwa o strukturze ,,skórki pomarańczy’’ wykonana jest z czystego winylu, środek wzmocniony siatką z włókna szklanego, a warstwa spodnia z pianki PCB. Powierzchni wykładziny zabezpieczona jest specjalnym środkiem PROTESCOL, który tworzy usieciowaną strukturę zabezpieczającą przed zabrudzeniami, zmniejsza koszty konserwacji oraz łagodzi skutki niszczenia. Cała wykładzina impregnowana jest środkiem SANOSOL, stanowiącym zabezpieczenie przeciwpleśniowe i bakteriostatyczne.
Dzięki swojej konstrukcji przeciwdziała poślizgom, jest odporny na działanie bakterii i chemikaliów, łatwy w utrzymaniu czystości i długowieczny w eksploatacji.
Bogata kolorystyka umożliwia uzyskanie ciekawych kompozycji.
Walory sportowe i użytkowe wykładzin Gerflor TARAFLEX zostały wielokrotnie sprawdzone na kolejnych olimpiadach: w Montrealu, Moskwie, Los Angeles, Seulu, Barcelonie, Atlancie, Sydney, Atenach.
Na TARAFLEXIE rozgrywane są zawody rangi mistrzowskiej w takich dyscyplinach, jak piłka siatkowa, piłka ręczna, tenis stołowy, badminton, piłka nożna halowa.
Gerflor TARAFLEX posiada aprobaty największych Międzynarodowy Związków Sportowych, takich jak Międzynarodowy Związek Piłki Koszykowej, Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej, Międzynarodowy Związek Piłki Siatkowej i Międzynarodowy Związek Badmintona.
Zalety nawierzchni Gerflor TARAFLEX: bardzo dobre tłumienie energii udarowej, bardzo dobra odporność na ścieranie, znakomita izolacja dźwięku, trwałość kolorów, elastyczność.
Nawierzchnia Gerflor TARAFLEX instalowana jest bezpośrednio na betonie lub na konstrukcji drewnianej.
O przeprowadzonej inwestycji z Andrzejem Wyrzykowskim wójtem gminy Przodkowo rozmawiał Dariusz Tryzna.
Dariusz Tryzna: Czym dla mieszkańców, dla gminy jest Wasza hala sportowa?
Andrzej Wyrzykowski: Generalnie hala widowiskowo-sportowa w Przodkowie to jest centrum kultury, sportu, rozrywki. Tu odbywają się wszelkie imprezy, wydarzenia kulturalne czy społeczne. Jest to jedna z piękniejszych i większych hal. Jeżeli chodzi o ilość widowni jaka może oglądać odbywające się tu widowiska, to jest jedną z największych w regionie. Podsumowując, pełni naprawdę wielorakie funkcje. To powoduje, że jest obłożona przez siedem dni w tygodniu, od rana do nocy. Jeszcze niedawno ćwiczyli tu uczniowie dwóch szkół, teraz tylko naszej podstawowej, które cały czas przybywa uczniów. Zajęcia dla nich odbywają się do godz. 16-17. Później hala jest dla różnych sekcji działających u nas. No i na koniec mieszkańcy, którzy wynajmują czas na rozgrywki piłki siatkowej, piłki nożnej czy tenisa ziemnego. O tak przez 21 lat funkcjonowania.
D.T.: Skąd decyzja, aby przeprowadzić remont?
A.W.: Te ponad dwie dekady funkcjonowania odbiły się na jej trwałości. Nieszczelne stały się okna od strony północno-zachodniej, a przede wszystkim część świetlików na dachu. Przez ten czas użytkowania konieczna byłą również zmiana nawierzchni sali. Choć sama drewniana podłoga, jak się okazało po tylu latach jest w dobrej kondycji. Ucieszyliśmy się z tego, bo pamiętam, kiedy ją wybieraliśmy, szukaliśmy rozwiązania uniwersalnego, które będzie nam długo służyć. I to się sprawdziło. Można powiedzieć, że nie ma dziś takiej jakości drewna. Jak twierdzą fachowcy, może ona nam służyć jeszcze kolejnych dwadzieścia lat. Niestety, dotychczasowa nawierzchnia była dość urazowa, a dziś mamy do dyspozycji takie nawierzchnie hal sportowych, które problem urazowości mocno pomniejszają.
D.T.: W takim razie proszę powiedzieć coś na temat tej nawierzchni, która teraz została położona w hali.
A.W.: Gerflor TARAFLEX to najnowsza nawierzchnia wykorzystywana na największych i na najbardziej znanych obiektach sportowych na świecie. Tę międzynarodową renomę gwarantuje nam wykonawca zadania firma Interplastic – lider wyposażania obiektów sportowych. Wykonują wiele inwestycji w naszym regionie i w Polsce. Są to nasi miejscowi ludzie i wierzę, że zależy im na dobrym imieniu. Oczywiście jest dodatkowa gwarancja. Wiem, że przy inwestycji zwrócili nam uwagę na pewne elementy. Dotyczyło to zawilgoceń, które były na poprzedniej starej podłodze w jej rogach. Wymienili nam folię na paraprzepuszczalną i zamontowali wentylowane listwy, których wcześniej nie było. Widziałem staranność ich kierownika, jak zwracał uwagę na pewne rzeczy, a nawet inicjował ze swojej strony, że ,,Ja to wykonam, ja to zrobię, bo chcę żeby to było dobrze zrobione, żeby dobrze o nas świadczyło”. Bardzo miło, że tak staranna firma to robiła.
Co ważne, Interplastic wymienił nam również wyposażenie hali. A ich bramki do piłki ręcznej, słupki do siatkówki były montowane w olimpijskich obiektach w Londynie. Możemy więc się czuć jakby częścią tego światowego wykonawstwa.
D.T.: Co daje ta nawierzchnia?
A.W.: Chodziło nam głównie o warunki zdrowotne tu korzystających z naszej hali. O to jak odczuwają to stawy ćwiczących dzieci, uczniów, sportowców, czy korzystających z niej mieszkańców. To nie jest tak, że to widać w tym momencie, jak biegasz po tej hali, to odkłada się. Grasz przez rok w piłkę siatkową, a za trzy lata gdzieś ci sie pokaże w stawach, jeśli nawierzchnia jest niewłaściwa, twarda, nie ma tej sprężystości. Tą inwestycją dbamy o zdrowie użytkujących naszą halę. Ci, którzy przychodzą tutaj, bo mają hobby, tą zmianę docenią, bo już czują na kolanach i stawach.
D.T.: Położenie tej nowej nawierzchni prowadzi za sobą na pewno wzrost wymogów i pewnego reżimu dotyczącego użytkowania.
A.W.: Na tej hali odbywało się wiele imprez i wydarzeń, nawet bez specjalnej wykładziny. Przez te 21 lat pojawiło się mnóstwo zarysowań, ubytków. Myślę, że w końcu przestano na to zwraca uwagę. A nowa nawierzchnia, jak Pan zauważył, to nowy reżim, nowe wymogi. Trzeba je ponieść, żeby jak najdłużej służyła, choćby drugie 20 lat.
Ci, którzy za to odpowiadają np. nauczyciele na WF, czy zarządca hali, będą musieli po prostu się wywiązywać ze swoich obowiązków. Muszą wykazać się należytą starannością. Obuwie halowe, o podeszwie kauczukowej staje się teraz standardem. Niektórzy mówią, że obuwie musi mieć podeszwę białą. Nie, to nie tak. Chodzi o to, że obuwie musi być kauczukowe. Ono nie rysuje. A jeżeli tak, to smugi są jasne, łatwe do usunięcia. To są dziś standardy. Ten, kto gra w siatkówkę, to je stosuje i dla niego nie jest to problem. Może to być problem czasami dla rodzica, który usłyszy w szkole jak mu powie pan czy pani, że ,,A to jasną nawierzchnię musi mieć”. My tu wydaliśmy dyrektywny pewne i polecenia, żeby jasno to zakomunikować, że powierzchnia buta halowego musi być kauczukowa, kolor naprawdę nie ma znaczenia. Jak wchodzisz do domu, a masz parkiet, to nie wpuścisz w szpilkach. Tak jak u siebie w domu, tak samo na hali.
D.T.: Dziękuję za rozmowę.