W dniu 14.05.2025r. została zawarta umowa pomiędzy Skarbem Państwa reprezentowanym przez Ministra Zdrowia a Szpitalem Specjalistycznym w Kościerzynie sp. z o.o. umowa nr KPO.D.07.08-IP.1— 0090/24/KPO/2090/2025/63 o objęcie wsparciem ze środków planu rozwojowego Przedsięwzięcia „Utworzenie Centrum Senioralnego w Dzierżążnie poprzez przystosowanie placówki do obsługi pacjentów w podeszłym wieku” realizowanego w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności: Komponent D „Efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia” Inwestycja D4.1.1 „Rozwój opieki długoterminowej poprzez modernizację infrastruktury podmiotów leczniczych na poziomie powiatowym”.
Mierząc się z wyzwaniami demograficznymi i rosnącym zapotrzebowaniem na usługi opiekuńcze, stawiamy na bezpieczną przyszłość mieszkańców regionu kartuskiego. Obecny wskaźnik liczby ośrodków opieki długoterminowej 1,32 na 100 tys. mieszkańców wskazuje na potrzebę wzmocnienia lokalnej infrastruktury. Podobnie, liczba łóżek opieki długoterminowej w województwie pomorskim, wynosząca 60,8 na 100 tys. mieszkańców, pozostaje istotnie poniżej średniej krajowej. W obliczu prognozowanego, dwukrotnego wzrostu zapotrzebowania na tego typu opiekę do 2050 roku, rozwój placówek długoterminowych staje się strategiczną inwestycją w dobrostan mieszkańców i odpowiedzialną odpowiedzią na nadchodzące wyzwania. W celu sprostania tym wyzwaniom nasz szpital otrzyma dofinansowanie w wysokości 10 931 245,41 zł złotych dzięki którym możliwe będzie przeprowadzenie wzmożonych działań w zamiejscowej placówce w Dzierżążnie mających na celu zwiększenie efektywności i dostępności usług w systemie ochrony zdrowia.
To istotne wsparcie finansowe pozwoli na utworzenie Centrum Senioralnego w Dzierżążnie poprzez przystosowanie placówki do obsługi pacjentów w podeszłym wieku i bezpośrednio pomoże w poprawie standardów opieki i leczenia seniorów oraz osób wymagających stałej opieki w regionie powiatu kartuskiego i województwa pomorskiego. Dzięki inwestycji obiekt zostanie dostosowany do obowiązujących przepisów prawa oraz zwiększy się jego funkcjonalność, w tym komfortu pacjentów i personelu. Realizacja świadczeń w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Dzierżążnie w przestronnej, bardziej nowoczesnej lokalizacji pozwoli na osiąganie wyższej skuteczności leczenia i diagnostyki, a co za tym idzie obniżenia kosztów niezasadnej diagnostyki i wdrażania nieracjonalnych procedur leczenia.





KPO w służbie polskich seniorów
Opieka długoterminowa odgrywa kluczową rolę w systemie ochrony zdrowia, zwłaszcza w kontekście starzejącego się społeczeństwa i rosnącego zapotrzebowania na specjalistyczną opiekę dostosowaną do jego potrzeb.
Celem strategicznym Krajowego Planu Odbudowy jest odbudowa potencjału rozwojowego gospodarki utraconego w wyniku pandemii oraz wsparcie budowy trwałej konkurencyjności gospodarki i wzrost poziomu życia społecznego. Środki z KPO przyznane szpitalom powiatowym mają na celu poprawę zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych seniorów oraz osób wymagających stałej opieki w danym regionie, co wpłynie na większą efektywność i dostępność do realizowanych świadczeń w systemie ochrony zdrowia.
„Fakt, że w 2024r. udało się odblokować środki z KPO na ten cel, to ogromny sukces Ministerstwa Zdrowia. Co więcej udało nam się wynegocjować z Komisją Europejską zmianę charakteru przyznawanych środków finansowych. Środki na inwestycje w opiekę długoterminową i geriatryczną, które pierwotnie były przewidziane jako pożyczki, zostały przekwalifikowane jako granty. Dla mniejszych szpitali powiatowych, które nie miałyby możliwości zaciągania pożyczek z KPO ma to kluczowe znaczenie. Mogą bowiem skorzystać z bezzwrotnych grantów” – mówiła Ministra Izabela Leszczyna.
Prace już trwają
30 maja zakończyły się prace remontowe w zakresie I pierwszego etapu inwestycji polegającego na remoncie budynku nr 2. Aktualnie zostało ogłoszone postępowanie przetargowe na budowę nowego budynku nr 3 w ramach II etapu inwestycji, w którym powstanie 30 nowych miejsc dla pacjentów. W wyniku realizacji projektu liczba łóżek zwiększy się ze 116 do 146, co oznacza większy dostęp do świadczeń i krótszy czas oczekiwania na miejsce dla osób potrzebujących całodobowej opieki.
W ramach II etapu realizowanego w ramach środków KPO planowana jest m.in. stworzenie przestronnych, komfortowych sal, zaplecza diagnostyczno-terapeutycznego, pomieszczeń socjalnych oraz stref wspierających rehabilitację i odpoczynek pacjentów. Powstaną nowe przestrzenie wspierające dobrostan pacjentów w tym strefa wytchnienia wewnętrzna i zewnętrzna, z altankami, fontanną i ogrodem. Takie warunki sprzyjają regeneracji, poprawiają komfort psychiczny oraz podnoszą jakość codziennego funkcjonowania pacjentów, a dotychczas nie były dostępne w placówce. Ponadto przewiduje się zakup sprzętu medycznego, niemedycznego i wyposażenia meblowego, co znacząco wpłynie na poprawę jakości opieki oraz warunków pracy personelu. Inwestycja ta stanowi ważny krok w kierunku zapewnienia bezpiecznej i godnej opieki senioralnej w regionie.
Trudno nie zgodzić się z wiceministrą Katarzyną Kacperczyk, że „takie inwestycje wpłyną na poprawienie komfortu pobytu pacjentów w szpitalu, jak również komfortu pracy personelu medycznego. Cieszymy się z uzyskanego wsparcia i podpisania umowy, mamy nadzieję na sprawne przejście do fazy realizacji z korzyścią dla naszego powiatu.