Gmina Szemud Konkursy Kultura Wokół nas

Szemud. I Interdyscyplinarny Plener Artystyczny „Moc Sztuki”. Pokazali bogactwo gminnej kultury

Plenery artystyczne były tu od dawna. Teraz jednak pomyślano, aby zrobić jeden, wspólny, wielki. Pokazać tych którzy tworzą, a ich dzieła szerokiej rzeszy mieszkańców. Wybrano na to plac przed Centrum Samorządowym. Efekty trzydniowego pleneru pokazały, że pomysł wypalił.

Gmina Szemud może się pochwalić szeroką grupą „ludzi sztuki”, stąd organizowano tu plenery dla malarzy, rzeźbiarzy, czy ceramików. To było jednak za mało.

Aleksandra Perz wpadła na pomysł, aby zorganizować jeden wielki plener i zgromadzić w jednym miejscu jak największą liczbę mieszkańców, którzy zajmują się różnorodną sztuką. Z drugiej strony chodziło o to, aby pokazać jak powstają artystyczne dzieła jak największej liczbie mieszkańców. Pytanie, gdzie to zrobić? Pomyślano, że dobrym miejscem może być plac przed Centrum Samorządowym. Tu w dniach 16-18 sierpnia odbył się I Interdyscyplinarny Plener Artystyczny „Moc Sztuki”.

Piec do wypalania na środku parkingu

Największa grupa jego uczestników to ceramicy. Jej trzon stanowiły panie z klubu „Ceramiczki”, działającego w Kielnie pod okiem Małgorzaty Kaszubowskiej. Gościnnie w plenerze wzięły udział ich koleżanki z Fundacji „Przystań” w Słupsku.

W ruch poszła glinka, ta czysta i szamotowa. Powstawały z niej najróżniejsze dzieła. Aby je wypalić, odpalono domowym sposobem na środku parkingu piec do wypalania. W plenerze nie jest to takie proste, stąd każde wyjęcie wsadu wiązało się z ekscytującym zajęciem przynajmniej kilku osób.

Działał plener rzeźbiarski. Oprócz jego podpory – państwa Potrykus, którzy od lat zajmują się tym, w plenerze wzięły udział inne osoby.

W plenerze malarskim widać było m.in. marynistów. Przez cały jego czas odbywały się warsztaty dla najmłodszych pn. „Kolorowa Paleta” pod kierownictwem artysty plastyka Patrycji Radomskiej.

– Myślę, że ludzie przyglądający się dziełom naszych artystów, mogą zobaczyć coś co ich zainteresuje, uwrażliwić się na piękno. Może poczują jakiegoś bakcyla. Mam nadzieję, że w kolejnym plenerze pojawią się mieszkańcy, którzy do tej pory tworzyli po cichu, a teraz nabędą odwagi – mówi Tomasz Stein, dyrektor GCKSiR w Szemudzie.

Jak powiedziała nam A. Perz, koordynatorka pleneru, zasada udziału w nim jest prosta. Z powstałych tu dzieł jedno zostaje dla organizatora.

Efekty pleneru

Podsumowanie uczestnictwa w nim odbyło się niedzielne popołudnie w sali kinowo-widowiskowej. Wszyscy, którzy wzięli w nim udział otrzymali dyplomy oraz gratulacje z rąk: Barbary Rzeszewicz- sekretarz gminy, Tomasza Steina – dyrektora GCKSiR w Szemudzie, radnego powiatowego Roberta Siewerta.

Natomiast zgodnie z regulaminem XVI Powiatowo – Gminnego Pleneru Malarskiego zostały wręczone nagrody. Złotą Paletę otrzymała Daria Dziecielska za obraz „Mgła. Jej srebrny odpowiednik otrzymał Marcin Smarzyński za obraz „Pejzaż”. Brązową Paletę przyznano Bogumile Sychcie za obraz „Impresja”. Wyróżnienia otrzymały: Bożena Bartoszuk za obraz „Żuraw”, Barbara Łaban za „Chmury”, Iwona Model za obraz „Głębia”, Anna Sołecka za „Lato w Szemudzie”.

D. Tryzna

Komentarze