Gmina Szemud Inwestycje Kultura Samorząd Wideo

Szemud. Zasłużyli na Diamenty

W poniedziałek 12 lutego Centrum Samorządowe w Szemudzie wypełniło się uczestnikami niezwykłej gali, podczas której uhonorowano właścicieli wyróżniających się firm z terenu gminy i trójkę pasjonatów, którzy swoją działalnością odcisnęli piętno na życiu społecznym gminy. Atmosfera wydarzenia była niezwykła również za sprawą klimatów stworzonych przez młode talenty muzyczne z terenu gminy.

Na galę przybyli nominowani do tytułu, jak również laureaci pierwszej edycji. Widać było liderów wielu gminnych środowisk. Przybyli samorządowcy z gminy, powiatu, a województwo reprezentował Stanisław Szultka, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Galę poprowadziła jak zawsze Aleksandra Perz, przewodnicząca Rady Gminy. Otworzyła ją wspólnie z gospodarzem gminy wójtem Ryszardem Kalkowskim.

– W gminie tworzymy rozmaite przedsięwzięcia. Dzięki nim właśnie się wyróżniamy. Do nich niewątpliwie zalicza się ta gala. Pokazuje, że potrafimy działać razem, że sukces jaki osiągamy to wspólne dzieło przedsiębiorców, społeczników, zaangażowanych mieszkańców, ale również pracowników naszego urzędu. Działamy razem, stąd wyzwania mieszkańców są wyzwaniami również dla nas samorządowców – mówił, witając wszystkich, wójt R. Kalkowski.

Niestandardowo zaprosił na scenę i przedstawił pracowników urzędu, którzy włożyli szczególny wkład w organizację tej gali.

Sześć nominacji z kilkunastu zgłoszeń

Laureatów tegorocznej gali wybierała specjalnie do tego powołana kapituła. Na jej czele stanął Maciej Wośko, redaktor naczelny miesięcznika „Gazeta Bankowa” i portalu wGospodarce.pl​. W jej składzie działali m.in. Zbigniew Jarecki, prezes Kaszubskiego Związku Pracodawców i dh Paweł Mielewczyk, prezes zarządu gminnego OSP.

– Mała Ojczyzna staje się tym najważniejszym punktem na naszych życiowych mapach. A dzięki takim konkursom staje się też ważnym punktem na naszych mapach zawodowych – mówił przewodniczący.

Jak podkreśla, nie mieli łatwego wyboru, gdyż chodziło o to, aby połączyć takie cechy jak: wielkość przedsiębiorstwa, jego znaczenie dla gminy z zaangażowaniem i odpowiedzialnością społeczną jego właścicieli.

Decyzją kapituły w tym roku Diament Przedsiębiorczości otrzymały firmy: Sportis S.A., Stachtrans oraz Żwirowni Głazica.

Natomiast Diamenty Aktywności Społecznej powędrowały do Józefa Baszanowskiego i Wojciecha Kubika. W tym roku przyznany został również specjalny diament, który otrzymał za całokształt działalności Tadeusz Dargacz.

Niesamowite klimaty muzyczne

Pomiędzy poszczególnymi aktami gali na scenie wystąpiły dobrze zapowiadające się, młode talenty muzyczne z terenu gminy. Wśród nich m.in. Maja Hebel ze swoją młodszą siostrą i Aleksandra Perz juniorka. Na finał popis talentu wokalnego i instrumentalnego dał saksofonista Felipe Alvarado. Dobrze znany szemudzkiemu centrum kultury.

Po zakończeniu koncert „Na bis” dała Gminna Orkiestra Dęta.

D. Tryzna

DIAMENT PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

Eksploatacja Kruszywa Naturalnego

Jana Formella – Głazica, ul. Bursztynowa 2

Firma Jana Formella to firma rodzinna, którą założył wraz z rodzeństwem w 1994 roku. Początkowo działalność firmy opierała się na sprzedaży kruszywa klientom oraz naprawie dróg.

Obecnie firma zatrudnia prawie 60 osób, specjalizuje się w wydobywaniu kruszywa naturalnego do budownictwa i drogownictwa, W celu zaspokojenia potrzeb klienta w 1997 roku rozszerzyła działalność o transport ciężarowy i roboty ziemne. Siedziba firmy znajduje się w Głazicy w powiecie wejherowskim, w województwie pomorskim.

Dzięki samochodom ciężarowym, ciągnikom siodłowym oraz zestawom niskopodwoziowym firma oferuje sprawny przewóz towarów.

Firma wykonuje prace ziemne i drogowe. Dysponuje nowoczesnym pakiem maszynowym, w skład którego wchodzą różnego rodzaju koparki, ładowarki, walce, kruszarki oraz wiele innych maszyn budowlanych. Dzięki nim praca przebiega sprawnie i skutecznie.

Firma wspiera również lokalne inicjatywy w tym coroczne Dożynki Gminne.

Eksploatacja Kruszywa Naturalnego Jana Formella – Głazica, ul. Bursztynowa 2

DIAMENT AKTYWNOŚCI

Józef Basznowski

W 2010 roku zamieszkał w Kielnie. Od tego czasu włączył się aktywnie w życie miejscowości i gminy Szemud.

W Święta Bożego Narodzenia odwiedza wszystkich mieszkańców ulicy w przebraniu św. Mikołaja z przygotowanymi wcześniej indywidualnymi prezentami. Z okazji Dnia Dziecka wymyśla różne zabawy dla najmłodszych mieszkańców swojej ulicy. A atrakcje dla dzieci organizuje także bez okazji.

Wymyślił akcję „Moje czyste 100 metrów”, w której zachęca innych do dbania o czystość swojego otoczenia. Podczas corocznych akcji „Sprzątanie świata” wraz z mieszkańcami oczyszcza prawie dwa kilometry ulic.

W 2022 roku zaprojektował herb i flagę Kielna, które podczas Dożynek Gminnych delegacja Kielna zaprezentowała publiczności. Następnie, po przestudiowaniu historii wiosek, zaprojektował herby i flagi dla wszystkich sołectw gminy Szemud.

W 2022 roku zaprojektował także instalację z herbem gminy i Kielna, oraz trzy tablice, które stanęły przy jeziorze Mulk.

Pod koniec 2023 roku w ramach Stowarzyszenia „Lesok” zajął się koordynowaniem, wspólnie z Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Szemud Iwoną Piastowską, zajęć Uniwersytetu Trzeciego Wieku Gminy Szemud. 

Aktywnie wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, a także pisze artykuły do miesięcznika „Lesok”.

Józef Basznowski

DIAMENT PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

Sportis S.A.

Firma Sportis rozpoczęła swoją działalność w 1984 roku, a do Bojana trafiła w 1991 roku. Dwa lata później, jako pierwsza w Polsce, rozpoczęła kompleksową produkcją łodzi hybrydowych typu RIB oraz kamizelek ratunkowych i środków asekuracyjnych. W 1999 roku prezesem firmy został Tadeusz Żygowski. Ten fakt miał bardzo duży wpływ na przekształcenie się firmy w nowoczesny zakład z własnym biurem konstrukcyjnym i wykwalifikowaną kadrą.

Od tego czasu Sportis S.A. stał się wiodącą firmą w swojej branży. Profesjonalizm i niezawodność produktów tej firmy docenia polska Policja, Straż Pożarna, WOPR, SAR, Straż Graniczna, Marynarka Wojenna, Żandarmeria Wojskowa i inne służby oraz firmy komercyjne z różnych zakątków świata, jak również klienci indywidualni. Wszyscy oni działają na łodziach RIB marki Sportis. Odbiorcami zagranicznymi są głównie kraje skandynawskie, jednak łodzie trafiają również do Niemiec, Holandii, Belgii, Hiszpanii, Grecji, Francji, Izraela i Stanów Zjednoczonych.

Sportis S.A.

DIAMENT PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

STACHTRANS Stanisław Milewczyk

Firma Prywatna Wielobranżowa

Firma została założona w 1984 roku w Kielnie przez Stanisława Milewczyka. Na początku firma zajmowała się drobnym transportem oraz wywozem odpadów komunalnych. 

Z czasem dołączyli do niego synowie Wiesław i Marcin. Dzięki ich ciężkiej pracy i wytrwałości firma powiększała swoją flotę i zakres usług. Dziś STACHTRANS działa od Pruszcza Gdańskiego, poprzez Trójmiasto, po Luzino, Żukowo i Przywidz.

Firma odbiera odpady komunalne, obsługuje wywóz odpadów komunalnych z firm, a także wszelkiego rodzaju odpadów budowlanych. Świadczy usługi prac koparkami, dostarcza żwir, piasek, gruz i czarnoziem. Wykonuje również usługi prac HDS-em.

Jednak praca to nie wszystko. Stanisław Milewczyk wraz z synami działają w OSP w Kielnie. Firma udziela się w różnego rodzaju akacjach charytatywnych na terenie gminy Szemud i poza nią, stara się również wspierać lokalną społeczność m.in. sponsorując nagrody w konkursach. Co roku w okresie Świąt Bożego Narodzenia w się izbie firmy organizowana jest zbiórka dla hospicjum. Firma bierze czynny udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.

Stanisław Milewczyk wraz z kolegami z OSP zapoczątkował cykliczną zbiórkę krwi, a akcja ta jest kontynuowana od 20 lat. Firma STACHTRANS wierzy, że poza byciem przedsiębiorcą, przede wszystkim trzeba być człowiekiem. 

STACHTRANS Stanisław Milewczyk

PODZIĘKOWANIE

Tadeusz Dargacz

Tadeusz Dargacz całe swoje życie zawodowe związał z wydziałem Obsługi Taboru Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni. Natomiast jego pasją jest działalność w Kaszubskim Zespole Regionalnym „Koleczkowianie”. Związał się z nim od momentu jego powstania w 1973 roku.

W roku 1988 został jego kierownikiem.

W roku 1995 był pomysłodawcą, założycielem i kierownikiem młodzieżowego Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Checz” z Bojana, z którym to zespołem, zdobywał nagrody i wyróżnienia.

Wspólne koncerty zespołu „Koleczkowianie” i „Checz” z Bojana zaowocowały w 2002 roku ich połączeniem. Od tej pory zespół przyjął nazwę Kaszubski Zespół Regionalny Koleczkowianie. Przez znawców zespół uznawany jest za jeden z najlepszych zespołów regionalnych i dzięki temu otrzymał m.in. zaproszenie do statystowania w filmie Rafała Wieczyńskiego „Popiełuszko – Wolność jest w nas”.

Większość opracowań muzycznych i choreograficznych zespołu jest jego autorstwa. Wraz z zespołem jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień, w tym m.in. na Przeglądzie Pieśni, Tańca, Muzyki i Gawędy Kaszubskiej w Chojnicach, na festiwalu folkloru Ziem Północnych w Gdańsku czy na przeglądzie Zespołów Kaszub, Kujaw i Pałuk w Nakle.

Staraniem Tadeusza Dargacza zespół przez długie lata był popularyzatorem współczesnego regionalnego repertuaru. Otwartość na nowe pomysły aranżacyjne zaowocowała współpracą artystyczną z Kwartetem Jazzowym Jarka Śmietany, czego rezultatem było wiele koncertów w kraju, a także za granicą m.in. w Kopenhadze w ramach prezentacji Kultury Polskiej „Polen via Gdańsk”.

Tadeusz Dargacz

DIAMENT AKTYWNOŚCI

Wojciech Kubik

Na co dzień jest żołnierzem zawodowym – saksofonistą w Orkiestrze Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.

Od 8 lutego 2021 roku prowadzi Orkiestrę Dętą Gminy Szemud.

W ciągu kilku lat mnożna wymienić kilka znaczących sukcesów osiągniętych pod kierownictwem Wojciecha Kubika” wprowadzono regulaminy regulujące funkcjonowanie orkiestry. Nastąpił wzrost liczebności członków i osób związanych z orkiestrą z około 15 do 45 osób. uregulowany został prawny status orkiestry, co pozwoliło na uchwalenie budżetu na cele orkiestry w centrum Muzycznym w Kielnie oraz klasę nauki gry na perkusji. Zaprojektowano oraz zakupiono umundurowanie dla całej orkiestry oraz usystematyzowano działania informacyjne na profilu społecznościowym prowadzonym przez Wojciecha Kubika.

Orkiestra otrzymała szereg nagród publiczności oraz wielokrotnie reprezentowała gminę Szemud lokalnie oraz w różnych częściach polski, również podczas występów gościnnych i charytatywnych, a w najbliższym czasie planuje udział w Country – Wandering Festival na Węgrzech, na który została zaproszona, podobnie jak na festiwale w Macedonii Północnej, Rumunii, czy Czarnogórze.

Wojciech Kubik

Komentarze