Gmina Szemud Kultura Wokół nas

Szemud. Złoty jubileusz „Koleczkowian”. Słowa uznania i podziękowania za 50 lat promowania gminy i regionu

Kaszubski Zespół Regionalny „Koleczkowianie” po raz pierwszy wystąpił przed publicznością dokładnie 14 października 1973 r. Przez minione pół wieku dobrze przysłużył się w promowaniu kultury kaszubskiej. Z racji jubileuszu był tort, specjalny występ i dużo podziękowań od licznie zgromadzonych przyjaciół i sympatyków zespołu.

Jak podkreślał w rozmowie z nami obecny kierownik zespołu Tadeusz Dargacz, wszystko zaczęło się ponad 50 lat temu na wiosnę 1973 r. Pomysł stworzenia kaszubskiego zespołu przyszedł do głowy Franciszkowi Majkowskiemu, miejscowemu społecznikowi. Zebrał chętnych z Koleczkowa i Bojana i późną wiosną zaczęli ćwiczyć. Pierwszy, oficjalny występ dali 14 października na Dzień Nauczyciela.

I tak to się zaczęło.

Pół wieku na scenie

Pierwszym kierownikiem muzycznym był Jerzy Kieliński. Od roku 1988 roku nieprzerwanie kierownikiem zespołu jest Tadeusz Dargacz. Dziś w skład zespołu wchodzą: kapela, grupa taneczna i śpiewacza. W kapeli wykorzystuje się instrumenty ludowe takie jak: bazuna, burczybas, rynczyk, diabelskie skrzypce.

„Koleczkowianie” należą do najbardziej aktywnych zespołów kaszubskich w regionie. Występują na scenach gminy, regionu i Polski m.in. w festiwalu Folkloru Ziem Północnych, Przeglądzie Zespołów Regionalnych, w różnego rodzaju festiwalach. Zespół trzy razy był na Litwie, cztery razy w Niemczech i Francji, występował w Ukrainie, Słowacji i nawet na Syberii w Rosji.

„Koleczkowianie” wystąpili w wielu programach radiowych, telewizyjnych, a nawet w filmach. Za swoją działalność zostali docenieni najwyższymi odznaczeniami pomorskimi i przyznawanymi przez ZKP.

– Staramy się kulturę tworzyć i istnieć w niej w taki sposób, żeby kultywować oryginalną kaszubszczyznę, oryginalne utwory. Pamiętam wypowiedź śp. Jarka Śmietany, który współpracował z nami cztery lata i powiedział, że z zespołów, które musiał wybierać, aby stworzyć jazz z folklorem kaszubskich, to właśnie „Koleczkowianie” wpadli mu w ucho swoją autentycznością – mówi o misji zespołu jego kierownik T. Dargacz.

Jubileuszowa gala

13 października do Gminnego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji przybyli, aby świętować złoty jubileusz zespołu: jego przyjaciele, sympatycy, współpracownicy i ich najbliżsi. Był piękny, jubileuszowy koncert, po którym przyszedł czas na wspomnienia. Wójt Ryszard Kalkowski i przewodnicząca RG Aleksandra Perz w imieniu mieszkańców wręczyli kierownikowi zespołu i jego członkom jubileuszowe prezenty.

– Niech ten zegar odmierza dobry czas. Oby wasze marzenia się spełniały, te prywatne i zespołowe – mówił włodarz gminy.

Z gratulacjami pośpieszyli: starosta wejherowski Gabriela Lisius, przednicy ZKP: miejscowy Kazimierz Herman i z Kartuz Kazimierz Formela, regionalista i twórca wielu tekstów dla zespołu Eugeniusz Pryczkowski z małżonką oraz wielu innych.

Zgodnie z tradycją jubileuszową galę zakończył pokaźny tort.  

K. Tryzna

Ryszard Kalkowski, wójt gminy Szemud

Jako gospodarz gminy bardzo się cieszę, że mamy zespół, który działa od 1973 roku, czyli od momentu powstania gminy. To dużo czasu. To dobry moment na pewne wspomnienia. Zespół Koleczkowianie kojarzy mi się tak: z ciocią Trudzią, z Bogusią siostrą kapelmistrza.

Piękne dziewczęta w pięknych strojach. Pamiętam jak 10 lat temu stroje te były wręczane. Cieszę się, że dzisiaj w ten jesienny wieczór mamy przede wszystkim gdzie świętować ten jubileusz. Przez te 50 lat nie raz reprezentowaliście naszą gminę, waszą miejscowość.

Podziękowania z okazji 50-lecia działalności dla Tadeusza Dargacza, kierownika zespołu za fachowość, zaangażowanie w pracę zespołu od początku jego istnienia i za promowanie kultury kaszubskiej w Polsce i poza jej granicami.

Tadeusz Dargacz, kierownik zespołu Koleczkowianie

Przez te 50 lat daliśmy 800-900 koncertów. W pewnym momencie przestaliśmy je liczyć. Przemierzyliśmy całą Polskę. Byliśmy w wielu krajach Europy i pojechaliśmy na Syberię. Przez ten czas zdobyliśmy wiele nagród i wyróżnień. Występowaliśmy w radiu, telewizji, filmach. Uczestniczyliśmy w niezapomnianych wydarzeniach tu na miejscu, w regionie i w kraju. Dzieliliśmy się z widownią tym, co w kaszubskiej muzyce najpiękniejsze.

Dziękujemy wszystkim, którzy na różne sposoby nas wspierają. Dziękujemy gminie Szemud, że możemy działać w strukturach gminnego centrum. Mam nadzieję, że kolejne lata spędzimy razem, świętując i pielęgnując tradycje, które są tak bliskie naszym sercom.

Komentarze