Gmina Somonino Wideo Wokół nas

Wyczechowo. Uroczystość Złotych Godów w gminie Somonino. Medale Prezydenta RP dla 18 małżeństw

Dziś w „Gościńcu Dla Przyjaciół” w Wyczechowie uhonorowanych zostało 18 małżeństw, które w zeszłym roku świętowały jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego. W gronie świętujących się znalazły się też pary obchodzące Diamentowe i Żelazne Gody.

Głównymi bohaterami uroczystości byli małżonkowie, którzy pobrali się w 1973 roku i w małżeńskim związku wytrwali do dziś. Ich Złote Gody świętowano dopiero teraz, gdyż gmina nie mogła się doczekać medali od Prezydenta RP. Medal „Za długoletnie pożycie małżeńskie” nadawany jest z urzędu i można go otrzymać tylko raz w życiu.

„Szczęście to mieć z kim iść przez życie”

Jubilatów powitali Barbara Łada, kierownik USC w Somoninie, Marian Kowalewski, wójt gminy Somonino, Andrzej Sołtysek, przewodniczący Rady Gminy oraz Bernadeta Licau, była kierownik USC.

– Szczęście to mieć z kim iść przez życie. Wy, drodzy jubilaci, jesteście w tej szczęśliwej sytuacji, bo znaleźliście siebie i razem idziecie przez życie. Jesteście wzorem dla innych, którzy chcą się związać węzłem małżeńskim, a przecież nie każdemu dane jest przejść z kimś przez życie. […] Kochajcie się jak najdłużej i pielęgnujcie swoje uczucia przez wiele kolejnych lat – mówiła do zebranych B. Łada.

Do życzeń dla nich przyłączyli się również przedstawiciele samorządu gminy: wójt i przewodniczący rady.

– Chciałbym Wam życzyć kolejnych, wspólnych lat. Abyście najbliższe lata przeżywali w miłości, w otoczeniu Waszych najbliższych, dzieci, wnucząt. Aby nigdy o Was nie zapominali. Abyście cieszyli się ich opieką i wzajemną miłością. Życzę Wam samych dobrych dni w życiu, ale też samych dobrych, życzliwych i uczciwych ludzi na dalszej drodze życia. Życzę Wam opieki Matki Bożej i wszystkiego dobrego – mówił M. Kowalewski, zaznaczając że występuje na pewno ostatni raz w roli gospodarza gminy.

Uhonorowano jubilatów

Podczas uroczystości uhonorowani zostali również jubilaci Żelaznych Godów – 65-lecia pożycia małżeńskiego. To rzadko spotykany jubileusz. Za ubiegły rok świętowały go dwie pary: Agnieszka i Alfons Bucowie z miejscowości Rybaki oraz Halina i Paweł Langowie z Borcza.

Życzenia otrzymali również Helena i Hubert Grubbowie z Ramlej, gdyż w roku ubiegłym obchodzili Diamentowe Gody.

18 parom małżeńskim świętującym Złote Gody wręczono medale Prezydenta RP.

Na zakończenie uroczystości na wszystkich czekał upominek i kwiaty. Uroczystość zakończył toast i wspólne odśpiewanie życzeń „Sto lat” i „Życzymy, życzymy”. Te drugie życzenia odśpiewano na głosy, gdyż wśród jubilatów znalazło się dwóch organistów.

D. Tryzna

Jubilaci „Złotych Godów”:

 1. Irena i Zygmunt Brylowscy (Goręczyno)
 2. Bogumiła i Leon Górlikowscy (Rąty)
 3. Bożena i Brunon Grzędziccy (Ramleje)
 4. Katarzyna i Czesław Klejnowie (Sławki)
 5. Krystyna i Henryk Kryszewscy (Wyczechowo)
 6. Ludwika i Jan Łatkowie (Somonino)
 7. Maria i Stanisław Macholowie (Sławki)
 8. Halina i Edmund Marszewscy (Wyczechowo)
 9. Regina i Stanisław Mielewczykowie (Połęczyno)
 10. Łucja i Czesław Mizerowie (Egiertowo)
 11. Genowefa i Józef Orzechowscy (Somonino)
 12. Bogusława i Edmund Piochowie (Somonino)
 13. Emilia i Henryk Puzdrowscy (Ostrzyce)
 14. Małgorzata i Ryszard Richertowie (Ostrzyce)
 15. Genowefa i Józef Serkowscy (Goręczyno)
 16. Zofia i Marek Ulaczykowie (Goręczyno)
 17. Stefania i Jan Wikowscy (Borcz)
 18. Irena i Marian Zblewscy (Ostrzyce)

Komentarze