Gmina Żukowo Kultura

Żukowo. III Pomorski Salon Haftu Tradycyjnego. Podsumowali warsztaty haftu i otworzyli pokonkursową wystawę

W minioną sobotę w Żukowie spotkały się pomorskie hafciarki, aby uczestniczyć w święcie kaszubskiego haftu. Stąd kapiące złotnicą ubiory i dobre humory uczestniczek. Pomogły w tym nagrody dla uczestniczek warsztatów i możliwość obejrzenia zwycięskich prac konkursu z Lini.

Żukowski Spichlerz na czas święta zamienił się w salon wypełniony stołami, przy których zasiedli goście z całego województwa. Powitali ich Aleksandra Rogalewska-Kania, gospodarz obiektu i Robert Redlicki, konferansjer wydarzenia. Święto oficjalnie otworzyli Mariola Zmudzińska, burmistrz gminy Żukowo i Jan Wyrowiński, przednik ZKP.

– Dziś sztuka haftu w Żukowie jest żywa, młode pokolenia poznają jej tajniki, nasze hafciarki tworzą dzieła wyjątkowe – mówiła m.in. gospodarz gminy.

Wręczyli oni pamiątkowe dyplomy dla uczestniczek hafciarskich warsztatów pn. warsztatów „Wyhaftuj sobie jeansową torebkę”, poprowadzonych przez Annę Prill, pracownik OKiS.

– Zainteresowanie warsztatami było tak duże, że trzeba było utworzyć kilka grup. Uczestniczki to panie od lat 16 do prawie 100 – chwali się prowadząca.  

Galę zakończyły dwie niespodzianki. Najpierw dyrektor OKiS za zorganizowanie bezpłatnych warsztatów otrzymała prezent od ich uczestniczek: Bernadety Reglińskiej i Anny Kozakowskiej, a następnie burmistrz M. Zmudzińska otrzymała od prowadzącej warsztaty replikę torebki wykonanej dla Jej Królewskiej Wysokości Księżnej Walii Catherine, Księżnej Kornwalii i Cambridge.

Prelekcje salonu

Haft królował również w przekazie medialnym. Najważniejszą informacją było przypomnienie, że w roku ubiegłym haft kaszubski został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa. O jego bogactwie na tle haftów z innych regionów Polski opowiedziała Agata Mucha, koordynator regionalna Narodowego Instytutu Dziedzictwa ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego w woj. małopolskim, łódzkim i śląskim.

Tematem drugiej prelekcji dokonanej przez Margarettę Mielewczyk – specjalistkę ds. kultury w Ośrodku Kultury i Sportu w Żukowie były nowe technologie w promowaniu dziedzictwa kulturowego. Opowiedziała ona o dwóch projektach zrealizowanych przez OKiS, z których pierwszy umożliwia odwiedzenie klasztoru Norbertanek w Żukowie, gdzie zrodził się kaszubski fakt, a drugi opowiada o historiach żukowskich ukrytych m.in. w hafcie.

„Trzymajcie się tej tradycji”

Częścią święta haftu było otwarcie w pomieszczeniach OKiS wystawy pokonkursowej XXIX Ogólnopolskiego Konkursu Haftu Kaszubskiego im. Edmunda Szymikowskiego w Lini.

– Cieszę się, że jest u nas takie pielęgnowanie tradycji, takie kultywowanie tej wartości. Patrzymy dziś na piękne hafty na ubiorach wokół. Gratuluję pomysłu. Trzymajcie się tej tradycji – mówiła, zwracając się do obecnych, burmistrz M. Zmudzińska.

Uczestniczący w wydarzeniu Tadeusz Kleina, wójt gminy Linia i Krystyna Hajbowicz, dyrektor miejscowego DK podziękowali burmistrz Żukowa i przednikowi ZKP za pomoc w organizacji konkursu, za wieloletnią współpracę. Można było zobaczyć, czym się różni szkoła haftu kaszubskiej od szkoły puckiej, czy wdzydzkiej. Najpiękniej prezentowały się różne części garderoby zdobione złotnicą. Święto zakończył poczęstunek przygotowany przez HopoBabki. Przy pierogach i kuchu można było posłuchać muzyki na żywo w wykonaniu Marty Okrój-Dudzińskiej.

D. Tryzna

Uczestniczki warsztatów

Joanna Bastian-Kwidzińska, Zuzanna Bemowska, Wioletta Koss, Anna Kozakowska, Katarzyna Marczyńska, Agnieszka Mazurowska, Bogumiła Paterkiewicz, Katarzyna Plichta, Bernadeta Reglińska, Marlena Tchórzewska, Monika Wolf, Beata Wydrowska.

Komentarze