Gmina Kościerzyna Kultura Szkolnictwo

Kaliska i Skorzewo. Pokazy projektu „Kaszëbë show”

W Łubianie zakończono realizację kolejnego kaszubskiego projektu edukacyjnego. Nosił on nazwę „Kaszëbë show – podaj rękę pisarzowi kaszubskiemu”. Projekt miał służyć przybliżeniu w przystępny sposób biografii i dokonań pisarzy kaszubskich, a także integracji młodych i starszych mieszkańców Łubiany.

W jego ramach członkowie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego wraz z uczniami miejscowej szkoły podczas warsztatów teatralno-muzycznych przygotowali happening o historii literatury kaszubskiej, poczynając od połowy XIX wieku do czasów obecnych. Uczestnicy wcielili się w role m.in. Floriana Ceynowy, Hieronima Derdowskiego i Aleksandra Majkowskiego. Podczas happeningu opowiadali o swoim życiu i twórczości, a widzowie mieli do wykonania szereg zadań związanych z ich biografiami. Przeszkadzały im jednak trzy zjawy: Strach, Trud i Niewarto. Zjawy wraz z Remusem i królewianką, bohaterami książki A. Majkowskiego, zaprezentowały również przedstawienie o pokonywaniu swoich słabości.

Kolejne pokazy

Happening został po raz pierwszy pokazany w czerwcu podczas festynu szkolnego w Łubianie. Kolejne pokazy odbyły się we wrześniu w szkołach w Kaliskach i w Skorzewie. W przedstawieniu interaktywnym widzowie po wykonaniu kolejnych zadań otrzymywali nagrody, m.in. zestawy do badmintona, piłki, kubki, zestawy przyborów szkolnych oraz słodycze. Środki na ten cel pochodziły z dofinansowania udzielonego przez gminę Kościerzyna w ramach konkursu dla organizacji pozarządowych oraz ze Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Łubianie.

Nad/opr.red

Komentarze