Gmina Karsin

900 gospodarstw domowych otrzyma nowe liczniki wody

Gmina Karsin.  Z ostatniej sesji

Gmina Karsin przystąpi do realizacji zadania, którego celem jest wymiana starych wodomierzy na nowoczesne liczniki wody. Przetarg na wykonanie zadania wygrała firma z Olsztyna.

Na ostatniej sesji gminy Karsin wójt poinformował, że 7 stycznia dokonano otwarcia ofert w przetargu nieograniczonym na dostawę wodomierzy IPF 68 do wody zimnej. Ofertę wygrała firma z Olsztyna, na kwotę 78,9 tys.  zł. Dotyczy ona 900 wodomierzy, które zawierają specjalne moduły radiowe. Dzięki nim będzie można sprawdzić, czy w danym miejscu odbywa się nielegalny pobór wody.

Rozpoczęto działania

Jak informuje wójt Roman Brunke, gmina otrzymała już pierwszą dostawę wodomierzy. W związku z tym rozpoczęto prace związane z ich wymianą. Ekipa zajmująca się tymi działaniami montuje 10 urządzeń dziennie. Nowe liczniki trzeba mocować w pozycji poziomej.  – Na razie prace idą  bardzo sprawnie. Wolniej pójdą wtedy, kiedy będzie trzeba dokonywać przeróbek w związku z ustawieniem liczników. – mówi wójt.

Co zyskają mieszkańcy?

Wymiana wodomierzy ma na celu ograniczenie nielegalnego poboru wody. Dzięki nowej technologii badanie ilości pobieranej wody będzie dokładniejsze. Specjalne moduły radiowe umożliwiają pomiar jeszcze przed licznikiem. – Liczymy, że zmiana liczników może  doprowadzić do tego, że będziemy mieli nawet do 30% więcej zużycia wody, ponieważ te stare wodomierze są już niedokładne.- mówi wójt gminy Roman Brunke.

NL

Komentarze