Gmina Stężyca

Druhowie z całej gminy podsumowują 2019 rok

Gmina Stężyca. Walne zebrania sprawozdawcze OSP

Pod koniec stycznia rozpoczął się cykl spotkań sprawozdawczych w gminnych jednostkach OSP. Pierwsze odbyło się w OSP w Gołubiu, drugie w OSP Stężyca, 1 lutego rok 2019 podsumowali druhowie z Nowych Czapli, a 8 lutego spotkali się druhowie z OSP w Zgorzałem.

Podczas walnego zebrania sprawozdawczego w OSP Stężyca obecni byli wójt gminy Stężyca Tomasz Brzoskowski oraz przedstawiciele Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach. Zostały przedstawione sprawozdania z działalności statutowej oraz plan działań i inwestycji na przyszły rok. OSP Stężyca wzbogaciła się o nowy samochód terenowy z napędem 4×4 wraz zestawem ratowniczym, w skład którego wchodzi łódź ratunkowa z wyposażeniem, silnik, przyczepa podłodziowa, sonar oraz kamera termowizyjna. Zakup ten pozwoli poprawić bezpieczeństwo mieszkańców na wodach śródlądowych .

Podsumowanie OSP w Gołubiu

W sobotę 25 stycznia odbyła się Roczna Narada w Zakresie Ochrony Przeciwpożarowej Powiatu Kartuskiego, gdzie strażacy podsumowali 2019 rok. Jako pierwsza prezentowała się jednostka OSP Gołubie. W ubiegłym roku interweniowali około 20 razy. Czterokrotnie wyjeżdżali do pożarów, raz zdarzyło się fałszywe zlecenie. Reszta to miejscowe wypadki lub usuwanie ich skutków, np. plam po oleju.

– Nasza jednostka wyposażona jest w lekki samochód pożarniczy marki Ford, piły do cięcia stali i betonu, agregat – mówi dh Zbigniew Breska, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Gołubiu.

OSP w Gołubiu oczekuje na zmiany – wybudowana ma zostać nowa strażnica. Budynek będzie dwukondygnacyjny, o powierzchni ok. 291,86 m2. Oprócz części garażowych druhowie otrzymają poddasze z zapleczem kuchennym.

– Mam nadzieję, że w tym roku inwestycja rozpocznie się na dobre, a w następnym roku będziemy świętować otwarcie nowej strażnicy – dodaje dh Z. Breska.

Sprawozdanie druhów z Nowych Czapli

W sobotę 1 lutego w remizie w Nowych Czaplach odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze członków Ochotniczej Straży Pożarnej miejscowej jednostki. Zebranie otworzył prezes dh Damian Macholla. Podczas spotkania przedstawiono sprawozdanie z działalności jednostki. W 2019 roku łącznie 46 strażaków uczestniczył w 9 akcjach ratowniczych. W następnej kolejności przedstawiono sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie komisji rewizyjnej za rok 2019. 

Wyróżnienia

Podczas zebrania wręczono dwa odznaczenia za zdobyte w minionym roku osiągnięcia. ,,Brązowy Medal za zasługi dla pożarnictwa” otrzymał dh Andrzej Stolc. Odznaka ,,Strażak Wzorowy” została złożona na ręce dh Piotra Macholli. Całość spotkania zakończyła się uroczystością dh Wojciecha Dułak, który świętował 45-lecie służby Komendanta Gminnego ZOSP RP w Stężycy. Władze gminy oraz przedstawiciele wszystkich jednostek OSP podziękowali mu za wieloletnią i owocną współpracę.

Jednostka w Zgorzałem w liczbach

OSP w Zgorzałem liczy 42 członków zwyczajnych, w tym 9 kobiet. W Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej jest 16 osób – po 8 chłopców i dziewcząt. Jednostka w 2019 roku interweniowała28 razy, w tym przy 12 pożarach. W największej liczbie akcji udział brał Jerzy Cyman – 26 wyjazdów. Drugi wynik po 16 wyjazdów osiągnęli Bogusław Las i Anna Cichosz.

W ubiegłym roku na wyposażenie jednostki trafił m.in. smok ssawny, 6 par butów strażackich, 2 komplety mundurów wyjściowych, 5 kurtek KDS oraz dwie prądownice sportowe.

Do najważniejszych zadań na rok bieżący druhowie zaliczyli m.in. wykończenie poddasza strażnicy, zagospodarowanie terenu wokół niej, wymianę dachu i podłogi w altanie oraz przebudowę garażu.

Wydatki gminy Stężyca na ochronę przeciwpożarową

Samorząd gminy Stężyca w 2019 r. przeznaczył 315 tys. zł na bieżące utrzymanie jednostek OSP, 244 tys. zł na inwestycje z przeznaczeniem do ochrony przeciwpożarowej, co razem daje kwotę 559 tys. zł. Kwota ta stanowiła 0,76 proc. całości ubiegłorocznego budżetu gminy. Średnio na jedną jednostkę przypadło 93,2 tys. zł. Na jednego mieszkańca gminy przypada zatem średni koszt 53,60 zł na utrzymanie jednostek OSP.

Do jednostek trafiły również środki zewnętrzne: 22,5 tys. zł z KRSG,  1,6 tys. zł z ZW ZOSP w Gdańsku oraz 16,8 tys. zł w ramach dotacji z Urzędu Marszałkowskiego.

S.SZ

Komentarze