Koła gospodyń wiejskich charakteryzują się wielkim kapitałem społecznym wynikającym choćby ze skali współpracy z instytucjami, urzędami miast i gmin, z ośrodkami kultury, strażakami z OSP, parafiami, szkołami czy lokalnymi grupami działania. Inspiracją dla tych przedsiębiorczych kobiet jest szeroko rozumiana kultura ludowa, pasje muzyczne, taneczne, kulinarne i rękodzielnicze. Jest to pewien rodzaj patriotyzmu połączony z rozwijaniem osobistych talentów, pożyteczną formą spędzania czasu i walorami edukacyjnymi. Dla realizacji swoich ambitnych zamierzeń odważnie sięgają po różnego rodzaju dofinansowania i dotacje. Chmieleńskie KGW korzystają m.in. z projektu Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie pt. „Kaszubki potrafią! Działają, inspirują, kreują, dbają…” dofinansowanego ze środków pozostających w dyspozycji Dyrektora Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2021.
Pięć lat temu grupa energicznych, aktywnych kobiet z Chmielna postanowiła nadać ramy organizacyjne swojej przedsiębiorczości oraz zaangażowaniu i utworzyła Koło Gospodyń Wiejskich „Ekobabki”. Dewizą tych operatywnych pań jest uśmiech, zdrowy tryb życia, aktywność fizyczna i nieskrępowana realizacja swoich pasji. Po pięciu latach działalności ciągle nie brakuje im pomysłów.
W kwietniu 2016 roku wykluła się pierwsza idea aby powołać koło gospodyń. Aktywne mieszkanki Chmielna, słynące z przygotowywania różnych domowych i co ważne zdrowych przetworów i specjałów, postanowiły zewrzeć szyki i wspólnie stworzyć organizację, która pozwoliłaby im jeszcze bardziej rozwinąć skrzydła. Dzięki wsparciu niestrudzonej dyrektor chmieleńskiego Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Edyty Klasy, powołały i zarejestrowały Koło Gospodyń Wiejskich, któremu nadały nazwę „Ekobabki”. Przez minione pięć gospodynie z Chmielna pokazały wiele swoich talentów, zaprezentowały mnóstwo pomysłów i uczestniczyły w wielu przedsięwzięciach w których godnie pokazywały oblicze swojej małej ojczyzny i ziemi kaszubskiej.
Juniorka pierwszym prezesem
Pierwszym prezesem koła została zaledwie 22-letnia Katarzyna Puzdrowska. Po niej funkcję tę przejęła Magdalena Makurat, a obecnie kołem zarządza wiceprezes Monika Grunholz.
Z miejsca członkinie koła rzuciły się w wir różnorakich zadań, tworząc nawet sekcje tematyczne w kole poświęcone różnym zagadnieniom. Interesują się nowymi trendami, ukazują obraz gospodyni wiejskiej jako kobiety, która pełni role wynikające z tradycyjnego modelu rodziny wiejskiej, ale także odnajduje się w nowych rolach związanych z rozbudzonymi oczekiwaniami i aspiracjami edukacyjnymi, zawodowymi i aktywnością pozarodzinną. Udowadniają, że wejście kobiet wiejskich w nową rzeczywistość społeczną wcale nie musi być utrudnione przez czynniki ekonomiczne, terytorialne, infrastrukturalne czy społeczne. Ekobabki pokazują, że kobieta na wsi ma szerokie pole do pogłębiania swoich zainteresowań. Że chce ładnie wyglądać, chodzić do teatru, na koncerty, wernisaże, mając też coś czego nie mają kobiety w mieście. Czyli szerokich możliwości spełniania się na niwie kultury ludowej wypływającej z dziedzictwa i tożsamości regionu.
Ekobabki gwiazdami telewizji i regionalnych imprez
Rozmach działalności chmieleńskiego KGW jest tak duży, że wykracza daleko poza granice Chmielna. Ekobabki wystąpiły w jednym z programów telewizji TVN Food Network zatytułowanym „Przyślij przepis”, w którym dwie panie z nich gotowały na wizji swoje autorskie potrawy. W lipcu wystąpiły także w telewizji gdańskiej, jako jedyne koło z gminy Chmielno, w programie o truskawce kaszubskiej. Podczas tradycyjnego Festiwalu Truskawki Kaszubskiej, Ekobabki dwa razy z rzędu stanęły na podium w rywalizacji na specjały z truskawkami, zajmując pierwsze i drugie miejsce za deser truskawkowy. Na tej samej imprezie dwa razy z rzędu zwyciężyły w konkursie na najładniejsze stoisko. Zdobywały laury na niezliczonej ilości innych imprez w których uczestniczyły dziesiątki kół. M.in. dwa razy z rzędu wygrały konkurs na babkę wielkanocną i wywalczyły drugie miejsce za potrawę wigilijną. Sukcesów jest znacznie więcej i nie sposób wszystkich wyliczyć.
Aktywność motorem funkcjonowania
Ekobabki same o sobie mówią, że chcą codziennie udowadniać, że życie na wsi nie musi być nudne i nie jest tylko pracą na roli. Mieszkając na wsi można spełniać się na różne sposoby i dobrze przy tym się bawić. Na terenach będących oazą zieleni, z dala od wielkomiejskiego hałasu i smogu, można realizować swoje pasje i pokazywać jak należy żyć w zgodzie z naturą. Gospodynie z Chmielna wytwarzają najróżniejsze, zdrowe przetwory domowe, wytwarzają naturalne kosmetyki, organizują pokazy prezentując swoje pomysły kulinarne i kosmetyczne, biorą udział w imprezach sportowych, namawiając innych do aktywności fizycznej, uczestniczą w rywalizacji kulinarnej. W tym roku brały udział w biciu rekordu na ulepienie jak największej ilości pierogów z truskawkami podczas Festiwalu Truskawek Kaszubskich. A co najważniejsze realizują swoje pasje kulinarne wyłącznie na bazie naturalnych, nieprzetworzonych surowców, bez dodatku chemii spożywczej. Pomysłów mają wiele i nie raz jeszcze zaskoczą nas kolejnymi przedsięwzięciami. Jak same o sobie mówią: „Prawdziwa ekobabka na wszystko ma rozwiązanie, nic jej niestraszne. Traktuje każdy dzień jako wyzwanie i z uśmiechem idzie przez życie”. Ta dewiza mówi sama za siebie.
BM