Były wicepremier i lider „Porozumienia” Jarosław Gowin oraz posłanka na Sejm z ramienia tej partii Magdalena Sroka, spotkali się w Żukowie z inicjatywy Kaszubskiego Związku Pracodawców z przedsiębiorcami, by rozmawiać o „Polskim Ładzie” i wyzwaniach stojących przed biznesem w obliczu wielu zmian i uregulowań prawnych oraz podatkowych.
Gospodarzami spotkania byli: prezes KZP Zbigniew Jarecki oraz prezes GS w Żukowie i przewodniczący Rady Powiatu Mieczysław Woźniak. Z. Jarecki przybliżył starania KZP o jak najlepsze rozwiązania dla przedsiębiorstw, ograniczające niekorzystne formy opodatkowania zawartych w „Polskim Ładzie”.
– Walka naszego związku ma sens, bo wiele rozwiązań które zaproponowaliśmy spotkało się z akceptacją parlamentarzystów i rządu. Walczymy o pomyślność przedsiębiorców także w tych obszarach, które nie zawsze są widoczne z perspektywy Warszawy i władz centralnych – powiedział prezes KZP Zbigniew Jarecki. Walczymy o te uregulowania które ułatwiać będą prowadzenie biznesu – dodał. Zaproszeni parlamentarzyści dzielili się swoimi spostrzeżeniami nt. obecnej sytuacji gospodarczej. Na końcu przedsiębiorcy zadawali im pytania.
– Plan „scalenia opozycji”
Poseł Jarosław Gowin wskazał na właściwą postawę wszystkich elit rządzących, dbających o interes swojego kraju.
– Każde państwo członkowskie powinno twardo walczyć o własny interes w ramach Unii Europejskiej, ale trzeba szukać kompromisów, budować sojusze, a nie obrażać wszystkich dookoła. Przede wszystkim nie wypowiadać takich kuriozalnych słów jak te o III wojnie światowej – tłumaczył poseł J. Gowin. My teraz na ile jest to możliwe staramy się wybudować pewne porozumienie wewnątrz opozycji. Chcielibyśmy też powołania komisji śledczej w sprawie Mariana Banasia (prezes NIK – przyp. red.). Wyszliśmy także z inicjatywą scalenia partii opozycyjnych. Bo jeśli opozycja nie zacznie ze sobą współpracować, to trudno będzie przeciwstawić się rządowi – snuł plany na przyszłość poseł J. Gowin.
„Polski Ład” a pomyślność przedsiębiorców
Jeden z przedsiębiorców zapytał J. Gowina o to, czy istnieje szansa przegłosowania poprawki na odłożenie niektórych zapisów „Polskiego Ładu” o rok, zwłaszcza dotyczących uregulowań podatkowych uderzających w biznes?
– Popieramy tę poprawkę ale musicie się państwo przygotować na to, że zostanie ona odrzucona. Przeciągnięcie kilku głosów na naszą stronę może być niewykonalne. To co zafunduje nam PiS to jest niewyobrażalne wyzwanie, chociażby z punktu widzenia systemów informatycznych – tłumaczył J. Gowin. Były wicepremier dodał, że jego zdaniem PiS buduje nam wszystkim nieprawdopodobny chaos. Przyznał też, że za szybkim tempem wzrostu cen i inflacji stoi Rosja, o co nie można mieć pretensji do tego rządu.
Pytania o los mieszkańców, także przedsiębiorców
Redaktor naczelny naszego tygodnika Dariusz Tryzna zapytał poseł Magdalenę Srokę o jej stanowisko w sprawie niechcianej przez mieszkańców budowie farmy wiatrowej w Wyczechowie z monumentalnymi 200-metrowymi turbinami i związanych z tym wielu ograniczeń budowlanych i inwestycyjnych. Liczne protesty prowadzone zarówno na niwie urzędniczej jak i w formie protestów fizycznych polegających na blokadzie drogi, nie przyniosą raczej rezultatów, a mieszkańcy są dosłownie zrozpaczeni spodziewanym szkodliwym oddziaływaniem wiatraków na ich zdrowie, walory krajobrazowe i swobodę prowadzenia działalności.
– Ja zawsze staję po stronie mieszkańców i norm prawnych które obowiązują. Z tego co wiem, to ta inwestycja nie spełnia warunków określonych w przepisach i w obecnym stanie prawnym nie może powstać. Nie wiem czy coś się zmieniło. Jednak sama brałam udział w tych protestach, broniąc mieszkańców przed inwestycjami, które w takich miejscach jak obecnie powstać nie mogą – tłumaczyła poseł M. Sroka. Na uwagi z sali, że inwestycja właśnie fizycznie się rozpoczęła, poseł M. Sroka odpowiedziała, że spotka się z mieszkańcami, aby przyjrzeć się bliżej, co legło u podstaw decyzji wojewody otwierającej drogę do budowy wiatraków.
Sukcesy i dokonania „Porozumienia”
Na pytanie skierowane do poseł M. Sroki o sukcesy i dokonania „Porozumienia” w ciągu minionych trzech lat, mających wpływ na życie mieszkańców naszego regionu, postanowił odpowiedzieć sam J. Gowin.
– Po pierwsze zablokowaliśmy wiele rozwiązań złych. Nie zagłosowaliśmy za likwidacją 30-krotności (limitu do którego płaci się składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – przyp. red.). Zapobiegliśmy wprowadzeniu podatku medialnego, doprowadziliśmy do zablokowania tzw. sprawy Lex-TVN – odpowiedział J. Gowin. Były wicepremier pochwalił się, że przeprowadził najlepszą od 1989 roku i dobrze ocenianą przez środowisko akademickie reformę polskich uczelni i instytutów naukowych. Dodał także, że to Porozumienie stało za kolejnymi tarczami pomocowymi dla przedsiębiorców i za szeregiem ustaw ułatwiających proces budowlany. Poseł M. Sroka dodała jeszcze pomysł jej partii jakim jest projekt zakładający subwencje inwestycyjne dla samorządów.
Na zakończenie M. Woźniak podziękował parlamentarzystom za przekazane informacje i życzył wszystkim „siły przebicia” w działaniach związanych z prowadzeniem biznesu.
BM
Jarosław Gowin –lider ,,Porozumienia’’
Podnoszenie podatków dla małych i mikro firm w obecnym czasie wzrostu cen energii i w momencie nawracającej pandemii jest ,,nieodpowiedzialnością i zbrodnią na polskiej gospodarce’’. Rząd zafundował firmom i pracodawcom chaos nie dając odpowiedniego czasu na dostosowanie się do zmian wywołanych przez Polski Ład. Uważamy, że przedsiębiorcy, którzy odczują bardzo duży wzrost danin dla państwa będą chcieli przełożyć te koszty na swoje produkty i usługi. To spowoduje kolejny wzrost cen.