Gmina Żukowo Wokół nas

Tuchom. Kôrba Kaszëbskô. Tematem twórczość Jerzego Stachurskiego

Tegoroczne sympozjum było inne niż dwa poprzednie. Jego temat był konkretny, z imienia i nazwiska. To dorobek twórczy znanego w całym regionie kompozytora J. Stachurskiego.

Ten wybitny kompozytor mieszka dziś w Czeczewie, w gminie Przodkowo, gdzie przez wiele lat był dyrektorem szkoły. Jako kompozytor był kierownikiem muzycznym Teatru „Tęcza” w Słupsku, a później przez kilkanaście lat Teatru „Miniatura” w Gdańsku. Ma ogromny dorobek twórczy. Jest autorem ponad 160 muzyk teatralnych. Jego szczególną miłością są rodzinne Kaszuby.

J. Stachurski jako mistrz

Dr Tomasz Fopke, jeden z uczestników sympozjum stwierdził w swoim referacie, że „Jerzego Stachurskiego śmiało możemy nazwać ojcem współczesnej muzyki kaszubskiej”. To on wyprowadził Kaszuby z epoki folkloru do nowoczesnej muzyki. J. Stachurski to też człowiek teatru, obdarzony artystyczną wrażliwością i wyobraźnią sceniczną. Podczas sympozjum podkreślano jego przodującą rolę w tworzeniu nowoczesnego teatru kaszubskiego.

– J. Stachurski należy niewątpliwie do ścisłej czołówki kaszubskich twórców. Jest niewątpliwie mistrzem, od którego wielu się uczy – podkreślała Lucyna Reiter-Szczygieł.

Nagrodzony ministerialnym medalem  

Zaskoczony wielkością dorobku bohatera sympozjum był Jan Wyrowiński, prezes Zarządu ZKP.

– Świetnie się stało, że Stachurski otrzymał właśnie Medal Zasłużony dla Kultury „Gloria Artis”. Jest to najwyższe wyróżnienie w Polsce w obszarze kultury – podkreślał prezes, który osobiście sygnował wniosek do ministerstwa w tej sprawie. 

Sympozjum pokazało, że J. Stachurski to nie tylko muzyk i twórca, ale także zaangażowany publicysta i pedagog. Materiały sympozjum zostaną wydane w publikacji naukowej.

Nad/opr.red

Komentarze