Miasto Kościerzyna Wokół nas

Kościerzyna. Inicjatywa Biblioteki Miejskiej im. ks. Konstantego Damrota. Chcą wzmocnić psychikę młodych ludzi

To cel całego cyklu zajęć dla młodzieży maturalnej i najstarszych klas podstawówek, przygotowanych przez Bibliotekę Miejską. Mają objąć prawie trzy tysiące osób. Pierwsze odbyły się 7 kwietnia. Dobrych rad maturzystom udzielała psycholog dr Elżbieta Zubrzycka.

Cykl obejmuje dwadzieścia siedem warsztatów profilaktycznych i edukacyjnych dla młodzieży maturalnej oraz kl. VII i VIII ze szkół podstawowych w Kościerzynie. W planach jest objęcie tym cyklem 2,8 tys. uczniów. Ruszył w kwietniu, a zakończyć się ma we wrześniu. Środki na to działanie Biblioteka Miejska pozyskała z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii.

– To dla nas bardzo duże przedsięwzięcie. Zależało nam na tym, by projektem objąć całą młodzież w tym wieku, gdyż zagrożenia związane z dorastaniem i stres dotykają wszystkich, trzeba więc nauczyć się bezpiecznego radzenia sobie z nimi – tłumaczy cel działań Justyna Kujach, dyrektor Biblioteki Miejskiej.

Inicjatywa biblioteki idealnie wpisuje się w potrzebę dzisiejszych czasów, gdyż jak wypowiadają się fachowcy, okres pandemii mocno ,,naruszył’’ psychikę wielu młodych ludzi. Izolacja, brak kontaktu z rówieśnikami, czasami nawet z najbliższymi bardzo źle na nich wpływał. Dowodem na to są choćby przerażające statystyki dotyczące samobójstw. Problem pogłębia brak fachowców, psychologów w szpitalach czy szkołach.

Jak pokonać maturalny stres?

Pierwsze zajęcia z tego cyklu odbyły się 7 kwietnia na Sali Szopińskiego. Rad tegorocznym maturzystom udzielała dr Elżbieta Zubrzycka – psycholog, biolog i doktor nauk humanistycznych, a ponadto wykładowca, autorka 36 książek i założycielka Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego. Jej wykład pt. „Dobry start w dorosłość” był pełen dobrych rad wspierających młodzież w szczególnym dla nich czasie stresu przedegzaminacyjnego. Odbyły się trzy 75-minutowe spotkania, na których jak twierdzą organizatorzy, młodzież siedziała do końca skupiona i zasłuchana w treść wykładu.

– Już po pierwszym dniu spotkań wiemy od młodzieży, że potrzebują takich inspirujących spotkań, by lepiej żyć i radzić sobie z różnymi wyzwaniami współczesnego świata, których w ostatnich dwóch latach jest jeszcze więcej. Widząc odbiór pierwszych oraz słuchając wrażeń po jestem przekonana, że ten projekt to był strzał w dziesiątkę – mówi J. Kujach.

By treści mogły oddziaływać i inspirować przez dłuższy czas w ramach projektu każdy uczestnik otrzymał plakat i zakładkę do książki z najważniejszymi przesłaniami od dr Zubrzyckiej, a w maju do pięciu miejskich szkół podstawowych i czterech kościerskich szkół średnich trafią komplety wartościowych tytułów z zakresu rozwijania poczucia własnej wartości, profilaktyki uzależnień, radzenia sobie z przemocą, zapobiegania depresji i rozwoju osobistego.

Nad/opr.D.Tryzna

Fot. Adam Szewczyk
Fot. Adam Szewczyk
Fot. Adam Szewczyk
Fot. Adam Szewczyk
Fot. Adam Szewczyk
Fot. Adam Szewczyk

Komentarze