Powiat kartuski Szkolnictwo

Powiat kartuski. Technika są mocną stroną w kształceniu w powiecie

O wynikach tegorocznego rankingu dyskutowano na gorąco podczas spotkania poświęconego m.in. analizie wyników egzaminów maturalnych w szkołach prowadzonych przez powiat kartuski. Miało ono miejsce 12 stycznia w Zespole Szkół Technicznych. Uczestnikami byli dyrektorzy szkół ponadpodstawowych powiatu kartuskiego, doradcy zawodowi oraz przedstawiciele starostwa kartuskiego z Jolantą Tersą, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Promocji. Referującą zagadnienie z pozycji Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku była Magdalena Urbaś.

Wyniki omówiono pod kątem ich zdawalności i skali staninowa, która odpowiada na pytanie, jaką pozycję zajmuje wynik osiągnięty przez ucznia/szkołę na tle wyników osiągniętych przez całą badaną populację. Potwierdzają one, że w ubiegłym roku w szkołach powiatu kartuskiego zdawalność wzrosła do 82 proc. z 74 proc. w roku 2021. Dane dotyczące skali staninowa wskazują, że pozytywne tendencje są szczególnie widoczne w zdawalności egzaminów języka polskiego. Odsetek wyników niskich zmniejszył się o połowę na korzyść wzrostu odsetku wyników średnich i wysokich. Dobre tendencje zarysowały się też w przypadku zdawalności egzaminu z matematyki. Tu również spadł odsetek wyników niskich na korzyść średnich i wysokich. Inaczej natomiast prezentują się wyniki z egzaminu z języka angielskiego. Tu widoczne jest ich uśrednienie. Nastąpił spadek odsetku wyników na poziomie niskim, ale również tych o poziomie wysokim.

Za dobrymi wynikami techników stoją pozytywne zmiany, które są szczególnie widoczne w wynikach z matematyki i przedmiotach matematyczno-fizycznych. Są one wyższe niż średnia krajowa i utrzymują się w dobrej tendencji. To samo dotyczy języka polskiego i przedmiotów humanistycznych. Wyniki te potwierdzają, że technika są mocną stroną w kształceniu w powiecie. Dla liceów w przypadku matematyki i przedmiotów jej pokrewnych statystyki nie są już tak korzystne. Poprawiają się za to wyniki dotyczące języka polskiego.

D. Tryzna

Komentarze