Rolnictwo

Lubań. Pomorskie Forum Nasienne 2023. Jubileuszowa edycja tej popularnej konferencji

W końcu lutego w Lubaniu w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego odbyła się jedna z najbardziej odwiedzanych konferencji dla rolników. Nowe odmiany zbóż, ziemniaków, kukurydzy i ich uprawę pokazały m.in. firmy działające w branży.

Przybyłych do PODR przywitał jego dyrektor Andrzej Dolny. W swoim wystąpieniu przypomniał jakie wydarzenia są w nim organizowane w temacie uprawa zbóż. Poza Pomorskim Forum Nasiennym są tu jeszcze Dni Pola oraz stosunkowo nowe wydarzenie – Młodzieżowe Dni Pola. Gospodarz ośrodka scharakteryzował aktualną sytuację związaną z rynkiem nasiennym i produkcją roślinną na terenie województwa pomorskiego. Przedstawił również co będzie tematyką konferencji.

– Starałem się ten program dopiąć tak, żeby był powiązany z tym co dzieje się na polach i z tą sytuacją geopolityczną. Dlatego mamy wykłady odnośnie optymalizacji nawożenia, dotyczące oferty odmianowej zbóż jarych, kukurydzy, ziemniaka. Będzie wykład dotyczący tego, czym można zastępować azot. Bardzo dużo osób pytało o uprawę słonecznika, która powoli u nas zaczyna raczkować, więc będzie wykład dotyczący tej uprawy. Było też dużo pytań odnośnie nowych dopłat bezpośrednich, dlatego zwieńczeniem tego dnia będzie system warunkowości oraz płatności ekoschematowe – mówił dyrektor A. Dolny.

Wystąpienia prelegentów

Część wykładową konferencji zainaugurowała prezentacja dr hab. inż. Sławomira Krzebietke, prof. UWM, specjalisty z Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa, Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie dotycząca optymalizacji nawożenia w zgodzie z gospodarką składnikami pokarmowymi roślin. Następnie w części sponsorskiej ofertę odmian oraz warunki ich wdrażania w produkcji przedstawiła Magdalena Bojarczuk przedstawiciel Hodowli Rośli Smolice Sp. z o.o. Grupa IHAR. Kolejnym z wykładowców był Karol Urmański, specjalista z firmy Agrowitan Sp. z o.o., który przedstawił alternatywy dla zastosowania azotu w rozkładzie słomy. Następnie uczestnicy spotkania mieli możliwość zapoznania się z ofertą BNP Paribas Bank Polska S.A. Po prezentacji banku rolnicy zgromadzeni w sali konferencyjnej podczas przerwy kawowej skorzystali z konsultacji z przedstawicielami firm sponsorskich bezpośrednio na ich stanowiskach. W drugiej części forum zagadnienia związane z uprawą dobrem odmian słonecznika w warunkach województwa pomorskiego omówił specjalista z Saaten Union Polska Sp. z o. o Dariusz Łopata. W kolejnej części konferencji przedstawiono aktualną sytuację w zasiewach zbóż i rzepaku pod kątem zagrożenia sprawcami chorób i szkodnikami. Tym zagadnieniem zajęła się dr inż. Magdalena Jakubowska z Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu. Ostatnią prelekcją tegorocznej edycji forum była prezentacja dotyczącą nowego systemu warunkowości i płatności w ramach ekoschematów, którą przedstawiła uczestnikom Monika Ciszek naczelnik Wydziału PROWPB, ARiMR OR w Gdyni.

PODR/opr.D.Tryzna

Komentarze