W końcu kwietnia w Centrum Samorządowym w Szemudzie przystąpili do gminnych eliminacji konkursu „Rodnô Mòwa” uczniowie z siedmiu szkół z terenu gminy i po raz pierwszy z przedszkoli. Były to dzieci z rodzin tutejszych i tych, które od niedawna osiedliły się w gminie. To pokazuje, że język kaszubski i regionalizm cieszy się zainteresowaniem.
Tradycyjnie organizatorem konkursu jest Biblioteka Publiczna Gminy Szemud. Służy on podtrzymywaniu kaszubskich tradycji i lepszemu poznawaniu przez młodych ludzi języka kaszubskiego. Jak informuje nas Iwona Piastowska, dyrektor biblioteki w tym roku z dziewięciu gminnych szkół w konkursie wzięło udział siedem. Po raz pierwszy wzięły w nim udział przedszkolaki, stąd stworzono dla nich osobną kategorię. W sumie dało to czterdziestu uczestników gminnych eliminacji.
– Obserwujemy, że konkurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem i można powiedzieć poważaniem. W tym roku prawie wszyscy jego uczestnicy byli ubrani w kaszubskie stroje z uwzględnieniem elementów charakterystycznych dla naszego regionu. Widać w tym duże zaangażowanie rodziców, jak i również nauczycieli przygotowujących do występów – dzieli się spostrzeżeniami I. Piastowska.
Przyciągały uwagę kaszubskie stroje
Uczestników konkursu, ich rodziców i nauczycieli powitał i konkurs otworzył wójt gminy Szemud Ryszard Kalkowski. Rywalizację oceniało jury w składzie: Kazimierz Herman – przednik ZKP Szemud, Jan Dargacz, Piotr Szyca i Robert Groth.
Jego członkowie zgodnie twierdzili, że dzieci biorące udział w konkursie po pierwsze były bardzo dobrze przygotowane, po drugie bardzo przeżywały swój występ.
– Cieszy mnie to, że jest dużo więcej uczestników. Poziom był różny. Podoba mi się, że w tym roku przyjechali uczniowie ze szkoły w Bojanie. Kaszubskiego uczy ich od niedawna Gracjan Fopke i widać, że w tym krótkim czasie dużo dobrego zrobił – mówił K. Herman.
Dowodem na to jest chociażby osoba Leny Osojcy, która zajęła pierwsze miejsce w kategorii I-III.
Nagrody i dyplomy uczestnikom wręczali wójt, Aleksandra Perz, przewodnicząca Rady Gminy oraz I. Piastowska.
Laureaci I i II miejsca będą reprezentować gminę Szemud w eliminacjach powiatowych, które odbędą się 13 maja w Wejherowie.
Nad.I.Piastowska/opr.D.Tryzna
Iwona Piastowska, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Szemud
Szemud, Łebno, czy Łebieńska Huta to miejscowości, gdzie są korzenie naszego regionu. Słychać tam piękną kaszubszczyznę, którą my znamy od maleńkości, ale na terenie gminy są też miejscowości takie jak Bojano czy Kielno, gdzie osiedla się dużo nowych mieszkańców, najczęściej z Trójmiasta. Widzimy po zapisach w szkole, że wiele takich rodzin podjęło decyzję, aby dzieci uczyły się języka kaszubskiego. To cieszy z wielu powodów. Wśród dzieci z tych rodzin są też takie, które z powodzeniem startują w konkursach takich jak „Rodnô Mòwa”. Wygrywają, choć nie są rodowitymi Kaszubami, co pokazuje, że język kaszubski stał się dla nich ważny, stał się pasją. Bardzo nas to cieszy.
Wyniki konkursu:
Kategoria kl. 0
I miejsce: Szymon Schroeder – SP Kielno
II miejsce: Hubert Hebel – Przedszkole Bojano
III miejsce: Antonina Kreft – SP Łebieńska Huta
Wyróżnienie: Marcel Rzepka – Przedszkole Bojano
Kategoria kl. I – III
I miejsce: Lena Osojca – SP Bojano
II miejsce: Magdalena Szweda – SP Łebno
III miejsce: Nikola Wołosz – SP Bojano
Wyróżnienie: Gordian Rogocki – SP Kielno
Eliza Waldowska – SP Łebno
Kategoria kl. IV – VI
I miejsce: Tatiana Domarus – SP Łebieńska Huta
II miejsce: Robert Czoska – SP Kielno
III miejsce: Aleksandra Żywicka – SP Częstkowo
Wyróżnienie: Maja Domarus – SP Łebieńska Huta
Aleksandra Damps – SP Częstkowo
Kategoria kl. VII – VIII
I miejsce: Fabian Okrój – SP Łebieńska Huta
II miejsce: Julia Szwichtenberg – SP Kielno
III miejsce: Magdalena Żywicka – SP Częstkowo
Wyróżnienie: Paulina Szymańska – SP Łebieńska Huta