Gmina Dziemiany OSP Wokół nas

Dziemiany. Świętowali druhowie. Uroczystości Gminnego Dnia Strażaka

Uczestniczyli w nich przedstawiciele poszczególnych jednostek, zaproszeni goście, rodziny i przyjaciele druhów, bo Dzień Strażaka w tej gminie to tradycja. Były medale, odznaczenia, podziękowania i gratulacje. Co najważniejsze, po raz kolejny przyjęto uczniów w szeregi Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

Pięć jednostek OSP w gminie skupia w swoich szeregach ponad dwustu członków. Ale gdyby doliczyć ich rodziny, sympatyków i przyjaciół, a ich jest bardzo wielu, to okazałoby się, że to licząca się grupa spośród 4,4 tys. mieszkańców gminy. Należy tu przypomnieć, że od lat strażacy-ochotnicy cieszą się największym zaufaniem wśród Polaków.

Widoczne uznanie dla OSP

„Bogu na chwałę…” — w myśl tej dewizy strażacy obchody swojego święta zaczęli od uroczystej mszy świętej. Dalsza część uroczystości odbyła się w amfiteatrze, gdzie pomimo chłodu zasiadła spora liczba mieszkańców. Dowodem uznania dla druhów była obecność wielu znamienitych gości: senatora Stanisława Lamczyka, Społecznego Doradcy Prezydenta RP Piotra Karczewskiego wraz z małżonką, Komendanta Powiatowego PSP st. bryg Tomasza Klinkosza, który reprezentował również starostę Alicję Żurawską. Samorząd gminny reprezentowali wicewójt Katarzyna Sprawka, przewodniczący rady Krystian Sikora, radni i sołtysi. Obecni byli również dh Włodzimierz Ostrowski, wiceprezes Zarządu Powiatowego oraz były wójt gminy Jerzy Hiller wraz z małżonką.

Wszystkich powitał dh Piotr Laska, Komendant Gminnego Związku OSP. W swoim słowie przedstawił siłę gminnych struktur OSP oraz ich ubiegłoroczne zaangażowanie.

– W ostatnim czasie do naszych jednostek trafił sprzęt sfinansowany ze środków KSRG oraz z MSWiA i budżetu gminy. Jednakże trzeba powiedzieć, że pomoc otrzymana z tego ostatniego źródła jest niewystarczająca. Dlatego tym większe należą się podziękowania mieszkańcom poszczególnych sołectw na czele z sołtysami za to, że wspierają OSP z funduszy sołeckich. Każda jednostka ma też przyjaciół i sponsorów, którzy zawsze pomagają, za co teraz bardzo dziękuję – podkreślił komendant dh P. Laska.

W podzięce strażackiej służbie

W trakcie uroczystości kilkunastu druhów otrzymało medale i odznaczenia.  Złota Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Województwa Pomorskiego” trafiła do dha Józefa Szmaglika. Srebrną Odznakę Honorową „Zasłużony dla Województwa Pomorskiego” otrzymał dh Franciszek Ginter. Złoty medal „Za zasługi dla pożarnictwa” otrzymał dh Roman Kleinschmidt. Srebrny medal „Za zasługi dla pożarnictwa” trafił do dha Piotra Laski. Brązowym medalem „Zasłużony za zasługi dla pożarnictwa” udekorowano dha Artura Turzyńskiego, dha Mateusza Grodziskiego i dha Arkadiusza Ostrowskiego.

Odznaka „Strażak wzorowy” trafiła do dha Marka Kuczkowskiego, dha Józefa Radomskiego, dha Moniki Sadowskiej i dha Patryka Sosnowskiego.

Miała miejsce też ceremonia przyjęcia nowych osób w szeregi MDP. Byli to Mikołaj Borzyszkowski, Norbert Grudnowski, Zofia Hering, Ksawery Kleina, Oliwier Kukliński, Aleksandra Kupiecka, Zofia Lubecka, Nadia Sikorska i Filip Werra.

Życzenia i gratulacje od VIP-ów

Uroczystość zakończyły wystąpienia gości.

– Dzisiaj byliśmy świadkami ślubowania nowych druhów. To dowód na to, że tradycja służby strażackiej jest przekazywana z pokolenia na pokolenia. Wszystkim druhom z okazji ich święta życzę szczęścia i pomyślności – zaczął senator S. Lamczyk.

Życzenia złożyli P. Karczewski, K. Sikora, Komendant PSP T. Klinkosz i Andrzej Hopee, przewodniczący Komisji Służb Publicznych.

– Służba strażacka to nie tylko gaszenie pożarów, ale niesienie pomocy wszędzie tam, gdzie jest ona potrzebna. W ostatnim czasie tych zadań mieliście bardzo dużo, bo najpierw pandemia, a później pomoc dla Ukraińców. Za te wszystkie działania, za troskę o mienie w strażnicach bardzo serdecznie chciałabym Wam podziękować w imieniu mieszkańców. Gratuluję odznaczonym. Życzę pomyślności i sukcesów w życiu osobistym i abyście z każdej akcji wracali cali i zdrowi – powiedziała K. Sprawka, wicewójt gminy.

D. Tryzna

Komentarze