Wokół nas

Powiat kartuski. Z XVIII Sesji Rady Powiatu

Senator  Stanisław Lamczyk  gościem na sesji

Stanisław Lamczyk przedstawił  radzie najświeższe informacje na temat budowy Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta. Kredytu na tę inwestycję udzielił Europejski Bank Inwestycyjny, a jego kwota sięga około 2 mld zł.

W skład od dawna planowanej Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta wchodzić ma również Obwodnica Żukowa, która ma przyczynić się do odkorkowania miasta. Stąd sprawa jej dudowy bardzo interesowała  radnych powiatu kartuskiego  oraz samorząd gminy Żukowo. Od samego początku  w szybką  jej realizację mocno był również zaangażowany  poseł Stanisław Lamczyk.

– Chciałem się z państwem dzisiaj podzielić uzgodnieniami dotyczącymi OMT. Ostatnie ustalenia są bardzo istotne. Jak państwo wiecie byłem bardzo zaangażowany w tę sprawę poprzez monitoring i organizację różnorodnych spotkań. Dzisiaj moja rola lobowania przy tym projekcie dobiega końca  – mówił senator Stanisław Lamczyk.

Finansowanie OMT

Senator poinformował zebranych na sesji, że informację pewną jest to, że kredytu na ten projekt udzieli Europejski Bank Inwestycyjny. Jego warunki są bardzo korzystne,  a okres spłaty sięga 30 lat.

Jak usłyszeli obecni, przetarg na wybór firmy tzw. operatora, zostanie ogłoszony do czerwca 2020 rok. Natomiast budowa OMT rozpocznie się najpóźniej w 2021 roku.

Dodatkowo okazało się, że kredyt ten nie wejdzie do zadłużenia budżetu państwa.

– Jak wiemy mówimy o kwocie około 2 mld zł. Inwestycja ma być realizowana w Partnerstwie Publiczno-Prywatnym, tak samo jak autostrada A1 Gdańsk-Toruń  – informuje senator Stanisław Lamczyk.

S.SZ

Komentarze