Gmina Szemud Konkursy Szkolnictwo Wokół nas

Szemud. Konkurs recytatorski literatury kaszubskiej „Rodnô Mòwa”. Czterdziestu uczestników gminnych eliminacji

W końcu kwietnia w Centrum Samorządowym w Szemudzie przystąpili do gminnych eliminacji konkursu „Rodnô Mòwa” uczniowie z siedmiu szkół z terenu gminy i po raz pierwszy z przedszkoli. Były to dzieci z rodzin tutejszych i tych, które od niedawna osiedliły się w gminie. To pokazuje, że język kaszubski i regionalizm cieszy się zainteresowaniem.

Tradycyjnie organizatorem konkursu jest Biblioteka Publiczna Gminy Szemud. Służy on podtrzymywaniu kaszubskich tradycji i lepszemu poznawaniu przez młodych ludzi języka kaszubskiego. Jak informuje nas Iwona Piastowska, dyrektor biblioteki w tym roku z dziewięciu gminnych szkół w konkursie wzięło udział siedem. Po raz pierwszy wzięły w nim udział przedszkolaki, stąd stworzono dla nich osobną kategorię. W sumie dało to czterdziestu uczestników gminnych eliminacji.

– Obserwujemy, że konkurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem i można powiedzieć poważaniem. W tym roku prawie wszyscy jego uczestnicy byli ubrani w kaszubskie stroje z uwzględnieniem elementów charakterystycznych dla naszego regionu. Widać w tym duże zaangażowanie rodziców, jak i również nauczycieli przygotowujących do występów – dzieli się spostrzeżeniami I. Piastowska.

Przyciągały uwagę kaszubskie stroje

Uczestników konkursu, ich rodziców i nauczycieli powitał i konkurs otworzył wójt gminy Szemud Ryszard Kalkowski. Rywalizację oceniało jury w składzie: Kazimierz Herman – przednik ZKP Szemud, Jan Dargacz, Piotr Szyca i Robert Groth.  

Jego członkowie zgodnie twierdzili, że dzieci biorące udział w konkursie po pierwsze były bardzo dobrze przygotowane, po drugie bardzo przeżywały swój występ.

– Cieszy mnie to, że jest dużo więcej uczestników. Poziom był różny. Podoba mi się, że w tym roku przyjechali uczniowie ze szkoły w Bojanie. Kaszubskiego uczy ich od niedawna Gracjan Fopke i widać, że w tym krótkim czasie dużo dobrego zrobił – mówił K. Herman.

Dowodem na to jest chociażby osoba Leny Osojcy, która zajęła pierwsze miejsce w kategorii I-III.

Nagrody i dyplomy uczestnikom wręczali wójt, Aleksandra Perz, przewodnicząca Rady Gminy oraz I. Piastowska.  

Laureaci I i II miejsca będą reprezentować gminę Szemud w eliminacjach powiatowych, które odbędą się 13 maja w Wejherowie.

Nad.I.Piastowska/opr.D.Tryzna

Iwona Piastowska, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Szemud

Szemud, Łebno, czy Łebieńska Huta to miejscowości, gdzie są korzenie naszego regionu. Słychać tam piękną kaszubszczyznę, którą my znamy od maleńkości, ale na terenie gminy są też miejscowości takie jak Bojano czy Kielno, gdzie osiedla się dużo nowych mieszkańców, najczęściej z Trójmiasta. Widzimy po zapisach w szkole, że wiele takich rodzin podjęło decyzję, aby dzieci uczyły się języka kaszubskiego. To cieszy z wielu powodów. Wśród dzieci z tych rodzin są też takie, które z powodzeniem startują w konkursach takich jak „Rodnô Mòwa”. Wygrywają, choć nie są rodowitymi Kaszubami, co pokazuje, że język kaszubski stał się dla nich ważny, stał się pasją. Bardzo nas to cieszy.

Wyniki konkursu:

Kategoria kl. 0

I miejsce: Szymon Schroeder – SP Kielno

II miejsce: Hubert Hebel – Przedszkole Bojano

III miejsce: Antonina Kreft – SP Łebieńska Huta

Wyróżnienie: Marcel Rzepka – Przedszkole Bojano

Kategoria kl. I – III

 I miejsce: Lena Osojca – SP Bojano

 II miejsce: Magdalena Szweda – SP Łebno

III miejsce: Nikola Wołosz – SP Bojano

Wyróżnienie: Gordian Rogocki – SP Kielno

                           Eliza Waldowska – SP Łebno

Kategoria kl. IV – VI

I miejsce: Tatiana Domarus – SP Łebieńska Huta                             

II miejsce: Robert Czoska – SP Kielno

III miejsce: Aleksandra Żywicka – SP Częstkowo

Wyróżnienie: Maja Domarus – SP Łebieńska Huta          

                           Aleksandra Damps – SP Częstkowo

Kategoria kl. VII – VIII

I miejsce: Fabian Okrój – SP Łebieńska Huta      

II miejsce: Julia Szwichtenberg – SP Kielno

III miejsce: Magdalena Żywicka – SP Częstkowo

Wyróżnienie: Paulina Szymańska – SP Łebieńska Huta

Komentarze