21 czerwca Katarzyna Karczewska, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Kościerzynie, na gali na Zamku Ujazdowskim w Warszawie odebrała znaczące wyróżnienie. Dotyczyło ono budowy sali koncertowej, która stała się cenną przestrzenią kultury na Kaszubach.
Przypomnijmy, trzy miesiące temu cała społeczność tej szkoły z radością uczestniczyła w oficjalnym otwarciu nowej sali koncertowej. Rangę uroczystości podnosiła obecność ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego, który podkreślał że ta inwestycja jest jedną z ponad 3,5 tys. jakie ministerstwo zrealizowało w tej kadencji. Budowa sali wraz z zapleczem kosztowała 15,6 mln zł. Inwestycja trwała od 2019 do końca 2022 roku.
Dostrzeżeni z Warszawy
Galę Gigantów Kultury organizuje Polska Press, ale patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem jest wyróżnić twórców za ich dzieła lub instytucje za inwestycje.
– My jako Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Mazurka Dąbrowskiego w Kościerzynie zostaliśmy dostrzeżeni i wyróżnieni za swoją inwestycję, którą była budowa sali koncertowej wraz z zapleczem. To wyróżnienie było dla nas zaskoczeniem, ponieważ otrzymaliśmy je na gali Gigantów Kultury wśród tak utytułowanych instytucji jak wielkie muzea w Polsce, czy opery. My przecież jesteśmy małą szkołą powiatową, która została wyróżniona jako jedyna szkoła muzyczna w Polsce. To jest warte podkreślenia – komentuje Katarzyna Karczewska.
Jedyna taka na Kaszubach
Salę projektował prof. Andrzej Kulowski z Politechniki Gdańskiej. Jak mówi dyrektor szkoły, cieszy ją to, że wszyscy profesorowie z akademii muzycznych, którzy odwiedzili szkołę, są pod wrażeniem wyjątkowej akustyki tej sali.
– Wyróżnienie mówi, że nasza sala jest cenną przestrzenią kultury na Kaszubach. Uważam, że tak to jest, ponieważ projekt naszej sali zakładał salę koncertową w pełni akustyczną dla wykonawstwa koncertów klasycznych. W Polsce Północnej owszem można znaleźć sale koncertowe, ale nie zawsze są one tak dobrze akustycznie zrobione jak nasza – mówi K. Karczewska.
Inwestycja jest ważna jeszcze z jednego powodu. Do tej pory mniejsze regiony, powiaty były pozbawione tego typu inwestycji, gdyż dominowały one w miastach wojewódzkich. Rodziło to pewne wykluczenie z możliwości dostępu do dóbr kultury. Ponadto, jak podkreśla dyrektor szkoły, sala umożliwia również realizację nagrań, ponieważ ma ona reżyserkę dźwięku z bardzo dobrymi urządzeniami do nagrywania. Szkoła planuje jeszcze postawienie dobrego fortepianu.
– Zapraszamy do współpracy różnych wykonawców, którzy będą na przykład chcieli nagrać jakąś płytę u nas. Ja osobiście się cieszę, że inwestycja powstała w Kościerzynie, bo do tej pory jest nie było wielkich inwestycji tego typu. Trzeba robić wszystko, aby mieszkańcy powiatów oddalonych od metropolii mieli takie same szanse jak ci z Trójmiasta – podsumowuje K. Karczewska.
D. Tryzna