Po raz dziesiąty Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Kaszubskiego „Remusowi Dresze” z Kamienicy Szlacheckiej przyznało prestiżowe wyróżnienia Ryngrafy Witosława. Nagroda ta honoruje osoby za szczególny wkład w rozwój, ochronę i promocję języka kaszubskiego w różnych sferach życia.
Wręczenie Ryngrafów odbywa się od dziesięciu lat podczas Dnia Kaszubskiego w Zespole Kształcenia i Wychowania w Kamienicy Szlacheckiej. Na ten czas szkoła zamienia się w „dom pełen kaszubszczyzny”: rękodzieła, wyrobów z rogu, regionalnych pamiątek i oczywiście przysmaków regionalnej kuchni. Wśród nich m.in. wypieki Karoliny Bober z Lipusza.
Kaszubszczyzna króluje również na scenie. Oprócz niezastąpionych „Iskierek”, uczniowie starszych klas wystawili sztukę związaną z budowaniem „potęgi morskiej” Gdańska.
Ceremonia pełna gości
Ryngraf Witosława nawiązuje do postaci średniowiecznego rycerza Witosława, bohatera epopei kaszubskiej Aleksandra Majkowskiego „Życie i przygody Remusa”. Odznaczenie to jest wręczane od 2012 roku i symbolizuje zasługi w dziedzinie kaszubszczyzny.
Ceremonia ta jest uświetniana obecnością licznych gości ze świata Kaszub, edukacji oraz samorządu. Jak zawsze obecny był Jan Wyrowiński, prezes ZKP, prezesi okolicznych oddziałów oraz „ceremoniarze” Brunon Cirocki, Wanda Lew-Kiedrowska i Katarzyna Butowska. Duchowieństwo reprezentował ks. proboszcz Krzysztof Koch. Uroczystość zaszczycił obecnością wójt Ireneusz Stencel. Natomiast powiat reprezentował Paweł Kowalewski, członek zarządu.
– Szacunek do mowy ojczystej, mowy rodzimej, jest wyrazem szacunku do samego siebie. Ta myśl przyświeca nam co roku podczas organizacji tej uroczystości, ale też na co dzień, gdyż znaczna część uczniów naszej uczy się języka kaszubskiego, kultywuje kaszubskie tradycje. Naszym patronem jest Kaszuba – ks. Antoni Pepliński. To co kaszubskie, ma w naszych sercach szczególny wyraz – mówiła, witając wszystkich, dyrektor szkoły Izabela Bednarek.
Tegoroczni laureaci
Pasowanie na rycerzy jest symbolicznym aktem uznania dla osób, które wyróżniają się w promowaniu języka i kultury kaszubskiej. W tym roku pierwszym laureatem Ryngrafa Witosława była Felicja Baska-Borzyszkowska. Laudację dla niej wygłosiła W. Lew-Kiedrowska. Wspominała o czasach, kiedy razem pracowały w LO Kaszubskim w Brusach. Laureatka w swoim krótkim słowie powiedziała: „Jak to dobrze, że za miłość do Kaszub dają jeszcze nagrody…”. Drugim laureatem był prof. Marek Cybulski. Laudację dla trzeciego laureata – dra Eugeniusza Pryczkowskiego przedstawił w oryginalny jak zawsze sposób – wierszem – dr Tomasz Fopke.
– Wszystko co w życiu mnie spotkało, przez mowę, język, moją rodzinę, doktorat, to wszystkie rzeczy jakie wymienił Tomek i jakie jeszcze można by wymienić, to wszystko dzięki kaszubszczyźnie. Dzięki niej poznałem świat, wszystko dzięki niej, bo ona jest mi wierna i ja chcę być jej wierny do końca życia – podkreślał wyraźnie wzruszony dr E. Pryczkowski.
D. Tryzna