Gmina Chmielno Konkursy Kultura Wideo Wokół nas

Chmielno po raz ósmy stolicą kaszubskiej truskawki

W pierwszą niedzielę wakacji, 23 czerwca, chmieleński stadion stał się truskawkowym centrum Kaszub. Odbył się Festiwal Truskawek Kaszubskich – wydarzenie pełne regionalnych smaków, konkursów i występów artystycznych. Mimo niesprzyjającej pogody, miał swoją stałą publiczność. To m.in. za sprawą 1,5 tys. pancake’ów z truskawkową frużeliną. Ich przygotowanie zostało zgłoszone do rekordu Polski.

Festiwal otworzyli organizatorzy wójt Michał Melibruda, dyrektor GOKSiR Edyta Klasa oraz wiceprzewodniczący SSWP Piotr Karczewski i jego małżonka. Wydarzenie przygotowano z myślą o licznych atrakcjach dla wszystkich grup wiekowych. Odbywały się pokazy kulinarne przygotowane przez zespół profesjonalnych kucharzy. Zorganizowano warsztaty wyplatania wianków sobótkowych, i strefę zabaw dla dzieci. Działały kramy, na których królowała truskawka i jej przetwory. Ci, którzy chcieli własnoręcznie uzbierać koszyk, musieli poczekać na swoją kolejkę w wyprawie na truskawkowe pole. Od początku na scenie odbywały się występy artystyczne, w tym koncert zespołu Witke Harmony i KZPiT „Chmielanie”. Choć przez cały dzień mżyło, to pod dachami namiotów i kramów tętniło życie.

Jednym z wyróżniających się elementów festiwalu był wybór Królowej Truskawek Kaszubskich. W tym roku koronę zdobyła Anna Klein. Ustępująca Urszula Konkel przyozdobiła diademem jej głowę.

Kulinarne zmagania i wyróżnienia

Podczas festiwalu odbył się również konkurs kulinarny o Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W kategorii deserów: pierwsze miejsce zdobyła Beata Szwaba z Łapalic za „Truskawkowy Wulkan”. Drugie miejsce przypadło KGW Ekobabki z Chmielna za sushi z truskawką. Komentatorzy uśmiechali się, że wkrótce wykwintne restauracje podające tę potrawę, będą się biły o truskawkę kaszubską. Trzecie miejsce zajęło KGW „Kraina Jezior” z Sulęczyna za Młodzowi kuch / drożdżówka. Wyróżnienia otrzymały Sabina Krefta z Gowidlina za „Truskawkową Chmurkę” oraz KGW Miechucina za wafle z „deptanymi” malënama.

W kategorii przetworów pierwsze miejsce zdobyła Dorota Hebel z Długiego Krza za herbatę truskawkową. Drugie miejsce zajęło KGW Borzestowo za ocet truskawkowy. Trzecie miejsce przyznano Pasiece Wieldządz Wiesław Suprowicz z Dolnej Grupy za miód pszczeli z truskawką. Wyróżnienia otrzymała Adrianna Roszkowski za nalewkę „malëna że sztrômem”.

W konkursie na najpiękniejsze stoisko pn. „Truskawka w roli głównej” pierwsze miejsce zdobyło KGW w Reskowie. Drugie miejsce zajęło Stowarzyszenie KGW „Tatczezna”. Trzecie miejsce przyznano KGW Kraina Jezior w Sulęczynie.

W konkursie „Truskawkowa Kreacja” pierwsze miejsce ex aequo zajęły Barbara Krefta z Gowidlina i Dominika Drawc, a drugie miejsce przypadło Wiktorii i Katarzynie Wierzba, wnuczki Bogdana Kureckiego – plantatora truskawek z gminy Stara Kiszewa.

Rekordowa ilość pancake’ów

Tradycyjnie podczas festiwalu jest organizowane bicie rekordu Polski w przygotowaniu określonej potrawy, której składnikiem będą truskawki. W tym roku padło na amerykańskie naleśniki – pancakes, do których przygotowano truskawkową frużelinę. Poszło na to 50 kg owoców. Zajął się tym zespół kucharzy, pod przewodnictwem Michała Soliwody, wspierany przez Sebastiana Cichego i Krystiana Sosnowskiego.

Rekord polegał na usmażeniu w ciągu godziny jak największej ilości pancake’ów. Zajęły się tym panie z chmieleńskich KGW. Jak zawsze wspomógł ich wójt Michał Melibruda, w tym roku z synem. Jak poinformował niezlany obserwator rekord padł, gdyż przygotowano aż 1478 sztuk naleśników.

Publiczność do woli mogła się nimi rozkoszować.

Festiwal zamknął w godzinach wieczornych występ zespołu Witke Harmony.

D. Tryzna

Komentarze