Gmina Stężyca Kultura

Szymbark. Uroczystości z okazji 15-lecia Kaszubskich Kuczerów

25 kwietnia odsłonią 4-metrową statuę konia

W najbliższy piątek w centrum Szymbarka – konnej stolicy Polski północnej uroczyście odsłonięta zostanie statua konia wykonana z 2,5 tys. podków. To wydarzenie zainauguruje obchody 15-lecia Stowarzyszenia Zrzeszenie Kaszubskich Kuczerów i Hodowców Koni – jedynej takiej organizacji działającej w regionie.

Na terenie Kaszub, w okolicach góry Wieżycy, od lat rozwija się prężna społeczność miłośników koni, których w najbliższej okolicy można naliczyć ponad 700 sztuk. Stąd nie przypadkiem Szymbark określany jest konną stolicą Polski północnej.

Chociaż na dobre oferta dla turystów związana z końmi rozwinęła się już w końcu lat 90. ubiegłego stulecia, to początki stowarzyszenia sięgają roku 2010, a sformalizowane zostało na początku roku następnego. Dziś liczy 75 członków.

Jego członkowie regularnie przygotowują imprezy jeździeckie – od kuligów i pokazów zaprzęgów, przez zawody skokowe i hubertusy, aż po rekonstrukcje historyczne oraz rajdy długodystansowe.

Ich celem jest nie tylko promocja regionu, lecz także troska o zachowanie tradycji związanych z hodowlą i użytkowaniem koni. Teren, historia i zaangażowanie mieszkańców sprawiają, że te zwyczaje wciąż są tu żywe i autentyczne.

Jak zapowiadali tak zrobili

O pomyśle pomniku konia, który miałby stanąć w Szymbarku, mówili Piotr Kupper prezes stowarzyszenia i Mateusz Bullmann podczas wigilii Kaszubskich Kuczerów z grudnia ubiegłego roku. Wszyscy obecni przyjęli go gorącymi oklaskami.

Statua konia miała być wykonana z 2,5 tys. podków. Podjął się tego zakład z południa Polski.

– Statua w swojej formie nawiązuje do konia kawaleryjskiego. Widzimy po siodle i po pewnych elementach, których nie chcę teraz zdradzać. Z drugiej strony jest ona stworzona z 2,5 tys. podków, które służyły głównie koniom pociągowym, które zużyły je na naszych kaszubskich drogach u podnóży góry Wieżyca. Stąd łączy dwie sfery, ponieważ i kultywujemy kaszubskie tradycje pracy z koniem pociągowym, ale też propagujemy tę tradycję i historię koni kawaleryjskich, koni gorącokrwistych – mówił nam miesiąc temu M. Bullmann.

Statua stanie na potężnym postumencie, stąd jej wysokość będzie sięgać 4 metrów. Zostanie posadowiona w centrum Szymbarku, w miejscu skąd startują zimą kuligi. Tuż obok tablic informacyjnych o tradycjach w tej okolicy, w miejscu, gdzie jest poczęstunek, gdzie podjeżdżają zaprzęgi.

– Mam nadzieję, że statua konia stanie się wizytówką Szymbarka. Według mnie to będzie kolejna atrakcja w turystycznej ofercie okolicy. Będzie podkreśleniem, że my kultywujemy kaszubskie tradycje. Oczywiście to język, kultura, ale też szereg innych elementów, które się na nią składa. Także język kaszubski związany z pracą z końmi, ale też i sama praca z końmi i jej tradycje – dodaje M. Bullmann

Uroczystość odsłonięcia statuy odbędzie się 25 kwietnia o godz. 15 na placu przed restauracją „Pod Wieżą”.

D. Tryzna

Komentarze