Konkursy Miasto Kościerzyna Wokół nas

Kościerzyna. Jubileuszowe Targi Książki Kaszubskiej

Rynkiem zawładnęła kaszubska książka i jej autorzy

4 lipca na  kościerskim rynku odbyły się XXV Targi Książki Kaszubskiej i Pomorskiej Costerina 2025. Wydarzenie zgromadziło miłośników literatury z całego regionu. Jego kulminacją było ogłoszenie wyników tegorocznego Konkursu Literatury Kaszubskiej i o Kaszubach i nagrodzenie zwycięzców.

Targi, organizowane nieprzerwanie od 2000 r., ponownie potwierdziły swoją rangę jako najważniejsze forum literackie regionu. Wydarzenie sprzyjało nawiązywaniu kontaktów między autorami, wydawcami i czytelnikami, a także umożliwiało bezpośrednią sprzedaż książek. Tegoroczna edycja była okazją do podsumowań, wspomnień, ale i spojrzenia w przyszłość kaszubskiej literatury.

Na kościerskim rynku od godzin rannych można było spotkać autorów książki regionalnej. Tych o uznanym już dorobku i debiutantów. Obok Darii Kaszubowskiej, która wystąpiła w pięknym kapeluszu, można było spotkać Piotra Smolińskiego. Chętni mogli uzyskać autograf od Karoliny Choszcz autorki „Odlotowej Mamy”  lub porozmawiać z Anną Konarzewską, czy Wiolettą Piasecką.

Nagrodzili zwycięzców konkursu

Po południu jak przystało na rangę tego wydarzenia, na scenie zostali przedstawieni laureaci XXV Konkursu Literatury Kaszubskiej i o Kaszubach. Konkurs miał aż siedem kategorii, m.in.: literatura piękna i literatura faktu o Kaszubach, literatura dla dzieci i młodzieży w j. kaszubskim, książki naukowe i popularnonaukowe, itd. Oceny dokonało jury w składzie: dr hab. Danuta Stanulewicz, prof. UG, dr Grzegorz Schramke i mgr Iwona Makurat.

Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymywali Statuetki Anioła i nagrody rzeczowe. Uhonorowano również wyróżnionych. Nagrody wręczali członkowie jury, Justyna Kujach dyrektor Biblioteki oraz burmistrz Dawid Jereczek i jego zastępca Tomasz Szala.

Oprócz autorów książek i publikacji wręczono również dyplomy uznania dla wydawnictw, bo jak podkreśliła J. Kujach: „Bez nich nie byłoby gdzie drukować książek. Biblioteki nie mogłyby funkcjonować, a czytelnicy nie mieliby dostępu do pięknych tekstów”.

D. Tryzna

DARIA KASZUBOWSKA – pierwsze miejsce za Sagę Kaszubską (tom V-VII) w kategorii: „Literatura piękna i literatura faktu o Kaszubach„.

Powodzenie Sagi Kaszubskiej zaskoczyło samego twórcę. Pisałam tę powieść z myślą, aby przybliżyć historię Kaszub dla mieszkańców tego regionu, ale i dla Polaków. Nie spodziewałam się, że saga stanie się takim fenomenem czytelniczym. Że będzie tylu chętnych, aby po nią sięgnąć i przeczytać. Jak usłyszałam, w bibliotekach są kolejki na trzy lata do przodu. Saga cały czas jest dodrukowywana, więc rzeczywiście to dzieło przerosło autora.

ANNA GLISZCZYŃSKA – pierwsze miejsce za „Bycio herbu Kasztan. Nad Bałtykiem. Bëtk nad Bôłtã” w kategorii: „Literatura piękna dla dzieci i młodzieży w języku kaszubskim.

Moja ścieżka kaszubska poszła jakby dwutorowo. Po pierwsze jest nadal „Gawęda Kaszubska”, z której wyrosłam i którą uwielbiam nadal. Dalej się tą ścieżką poruszam jako prowadząca w Turnieju Gawędziarzy Kaszubskich w Wielu, choć zdarza mi się dalej na tej scenie również występować.

Oprócz tego zajęłam się literaturą, która zawsze była blisko mnie. Udało się pójść tą ścieżką, gdyż na początku pisałam felietony dla „Pomeranii”. Potem zdarzyło się, że zaczęłam pisać dla dzieci. W tym się odnalazłam. Powstało już dziewięć części przygód Rycerza Kasztanowego Bycia i to w kilku językach. Oprócz tego ten rok, to mój debiut w tłumaczeniu na j. kaszubski. Pochyliłam się nad „Zamkową Górą” Izabelli Trojanowskiej.

Wyniki w poszczególnych kategoriach:

Literatura piękna dla dzieci i młodzieży w języku kaszubskim

Wyróżnienie: Anna Gliszczyńska, Aleksandra Gliszczyńska za: Bycio herbu Kasztan. Nad Bałtykiem. Bëtk nad Bôłtã. Urząd Miejski w Bytowie oraz Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego

Literatura piękna i literatura faktu o Kaszubach / z Kaszubami w tle w języku polskim i w innych językach

1. Daria Kaszubowska za: Saga kaszubska (t. 5-7).Wydawnictwo Flow

    2. Anna Sakowicz za: Karczma Pod Rybim Łbem. Wydawnictwo Flow

    3. Małgorzata Mosakowska za: Krasnalki i Szmaragdowy Las. Kreativer

      Wyróżnienie: Elżbieta Szybowska za: Powrócę tuKreativer

      Książki edukacyjne – podręczniki i inne publikacje do nauki języka kaszubskiego oraz innych przedmiotów po kaszubsku

      Joanna Ginter za: Fòrmë lubią normë. Gramatyka kaszubska w działaniu. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie

        Książki naukowe i popularnonaukowe oraz słowniki dotyczące Kaszub i kaszubszczyzny

        Zygmunt Szultka za: Historia Kaszubów w dziejach Pomorza, t. 2: Czasy nowożytne. W Rzeczypospolitej Obojga Narodów, państwie brandenbursko-pruskim i Królestwie Pruskim 1455-1815. Instytut Kaszubski

          Dwa miejsca drugie:

          Adam Lubocki za: Dzieje Kaszubów/ Dzeje Kaszëbów do roku 1815. Tom I.Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie

          Michał Hinc za: Dzieje Kaszubów/Dzeje Kaszëbów od roku 1815 do współczesności. Tom II. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie

            Dwa miejsca trzecie:

            Cezary Obracht-Prondzyński, Aleksandra Kurowska-Susdorf, Krzysztof Gradowski, Daniel Kalinowski za: Emigracja kaszubska. Vademecum. Kaszëbskô emigracjôZrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz Instytut Kaszubski

            Łukasz Zołtkowski za: Pomiędzy etnografią a dramaturgią kaszubską. Twórczość Pawła Szefki. Instytut Kaszubski oraz Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie

              Trzy wyróżnienia:

              Joanna Ginter za: Zasady pisowni kaszubskiej a ich odbicie w pracach dorosłych uczestników Dyktanda Kaszubskiego. Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego

              Andrzej Janusz za: Parafia Smażyno (1862–1945) na tle dziejów ewangelickiej diecezji Wejherowo. Wydawnictwo Region

              Piotr Smoliński, Agnieszka Sikora-Smolińska za: Jak powstała wioska Starahuta i dalszy ciąg historii. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Janusza Żurakowskiego w Kartuzach

              Przekłady książek z dowolnej kategorii na język kaszubski, a także z języka kaszubskiego na język polski i inne języki

              Dwa miejsca drugie:

              Anna Gliszczyńska za: Izabella Trojanowska. Zamkowa Góra / Zómkòwô Góra. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie

              Dušan-Vladislav Paždjerski za: Florian Ceynowa: kaszubskie teksty z czasopisma „Skôrb” (wybór). Wydawnictwo Alma, Belgrad

              Dyplomy uznania dla wydawców:

              Instytut Kaszubski za: Jan Karnowski, Kaszëbsczich wierszi ksążka nowô. Biblioteka Pisarzy Kaszubskich, t. 18.

              Instytut Kaszubski oraz Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie za: Alfons Klonowski, Budownictwo tradycyjne w powiatach bytowskim i chojnickim.

              Dyplomy uznania dla wydawców, których książki zdobyły największą liczbę nagród i wyróżnień

              Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie

              Instytut Kaszubski

              Komentarze