Gmina Sierakowice Szkolnictwo Wokół nas

Sierakowice. Z życia PZS. Wyjazd uczniów PZS do Parlamentu Europejskiego

Na początku grudnia odbył się wyjazd uczniów Powiatowego Zespołu Szkół w Sierakowicach do Parlamentu Europejskiego na zaproszenie Europoseł Magdaleny Adamowicz.

2 grudnia delegacja, na której czele stał dyrektor PZS Grzegorz Machola wyruszyła z Gdańska i poprzez Niemcy oraz Holandię dotarła do Belgii.

Pierwszym punktem wyjazdu było zwiedzenie jednego z najważniejszych i najpiękniejszych miast kraju – Antwerpii. Miasto słynnych malarzy przywitało uczniów z Sierakowic słońcem oraz bożonarodzeniowymi dekoracjami. Największe wrażenie zrobiła jednak najokazalsza gotycka katedra Belgii – Katedra Najświętszej Marii Panny.

Z wizytą w Parlamencie Europejskim

Kolejnego dnia zaplanowana była wizyta w Parlamencie Europejskim. Uczestnicy wyjazdu zostali oprowadzeni po budynku PE przez asystenta Europoseł Mateusza Grzelczyka, który wprowadził ich w arkana praktycznego funkcjonowania instytucji europejskich. Następnie grupa spotkała się z Europoseł Magdaleną Adamowicz. Opowiedziała ona o kulisach swojej pracy nakierowanej na liczne aspekty prawne oraz o planowanych, najważniejszych zmianach w zakresie działalności i kompetencji własnych Unii Europejskiej. W imieniu szkoły dyrektor wraz podziękował Europoseł za zaproszenie do Brukseli oraz przekazał serdeczne pozdrowienia ze strony Powiatu Kartuskiego, wręczając jej drobne upominki związane z naszym regionem, w tym ilustrowany album – Szwajcaria Kaszubska – żyj przygodą! Jednocześnie dyrektor zaprosił M. Adamowicz do odwiedzenia szkoły.

Po spotkaniu z Europoseł grupa wyruszyła jeszcze tego samego dnia do Brugii. Do Gdańska uczniowie wrócili po południu 6 grudnia. Dodać należy, że wszelkie koszty wyjazdu dla 10-osobowej delegacji pokrył Parlament Europejski. Podczas wyjazdu dyrektora wspierali w opiece nad uczestnikami nauczyciele historii i historii i teraźniejszości Łukasz Reiter i Piotr Kitowski.

Nad/opr.red

Komentarze