Powiat kartuski Powiat kościerski Wokół nas

Region. Czy za cenami węgla spadną koszta ogrzewania? Chcą obniżyć stawki za ciepło, ale blokuje to urząd

Urząd Regulacji Energetyki otrzymał już w lipcu propozycje od spółek takich jak SPEC-PEC w Kartuzach, czy KOS-EKO w Kościerzynie, dotyczących nowych stawek za ciepło. Wychodzą one naprzeciw tendencjom spadkowym w cenach węgla i są niższe.

W tym roku cena węgla spadła. Wprawdzie nie do poziomu sprzed dwóch lat, ale obniżka była znacząca i obecnie węgiel można kupić za 1,5 tys. zł do 2 tys. zł za tonę. Jednak porównanie cen paliw w okresie od stycznia 2021 do września 2023 pokazuje, że węgiel orzech podrożał w hurcie o 103 proc. netto. Od 2021 roku węgiel drożał, a od IV kwartału 2022 roku jego ceny ustawicznie spadają lub stabilizują się. W listopadzie 2023 roku średnia cena węgla w składach wyniosła 2 tys. zł za tonę. Nieco tańszy nadal jest węgiel importowany i ekogroszek, który można kupić w cenach do 1,9 tys. zł. Skoro zatem cena tego surowca jest znacznie mniejsza niż w roku ubiegłym, wypadałoby oczekiwać, że mieszkańcy bloków mieszkalnych zasilanych w ciepło od miejskich operatorów, także powinni mniej płacić za ogrzewanie swoich mieszkań. Nie jest to jednak takie proste jakby się wydawało.

Starają się ale odpowiedzi nie ma

Zakład Energetyki Cieplnej SPEC-PEC w Kartuzach zasypywany jest pytaniami od mieszkańców, kiedy w związku ze spadkiem cen węgla, należy spodziewać się obniżek cen za energię cieplną? Kartuska spółka zaopatrująca mieszkańców w ciepło wyjaśnia, że już w lipcu 2023 roku wysłała  do Urzędu Regulacji Energetyki w Gdańsku wniosek o zatwierdzenie nowej taryfy. Wniosek zakładał obniżenie średniej ceny ciepła o ponad 25 proc.  w stosunku do cen z obecnie obowiązującej taryfy. Kartuscy ciepłownicy liczyli, że będą mogli obniżyć mieszkańcom rachunki już od 1 października, jednak do chwili obecnej nie otrzymali ostatecznej decyzji Prezesa URE zatwierdzającej ich wniosek. SPEC-PEC jednocześnie zapewnił, że czyni wszelkie starania w celu przyśpieszenia i zakończenia nowej procedury taryfikowania.

BM

Komentarze