Miasto Kościerzyna Wokół nas

Kościerzyna. Akcja Caritas i Civitas Christiana. Coroczna Wigilia dla potrzebujących

Co roku w grudniu w Kościerzynie ubodzy i samotni spotykają się przy wspólnym, wigilijnym stole. Tak było i w tym roku. Były tradycyjne potrawy, paczki świąteczne i dużo prawdziwego ludzkiego ciepła.

Idea kościerskiej akcji od czterdziestu jeden lat gromadzi ubogich na wieczerzy wigilijnej. Jej organizatorami jest kościerski Caritas oraz Civitas Christiana.

W jej tegoroczną edycję, która odbyła się 16 grudnia zaangażowała się spora liczba darczyńców. Dzięki nim potrzebujący mogli się spotkać podczas tradycyjnej wieczerzy. Był czas na rozmowę, prezenty i wspólne kolędowanie.

Wigilia dla 150 osób

16 grudnia w Szkole Podstawowej nr 6 w Kościerzynie odbyła się po raz kolejny wigilia dla potrzebujących. Zaproszono 150 osób samotnych i pokrzywdzonych przez los. Wśród nich dużą grupę stanowili seniorzy.

– W tym momencie w mieście Kościerzyna nie ma bezdomnych osób, które nie mają gdzie się podziać, nie mają dachu nad głową. Jednak jest bardzo dużo osób, którym brakuje kontaktu i które potrzebują spotkania, by wspólnie usiąść i wymienić się paroma słowa – mówi o idei spotkania burmistrz Kościerzyny.

Wśród uczestników wydarzenia byli członkowie kościerskiego Caritas i wolontariusze na czele z Gabrielą Ćwikałowską, przedstawiciele Civitas Christiana z szefem kościerskiego oddziału Mirosławem Kalińskim. W wigilii uczestniczyli również: Katarzyna Karczewska, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu, Michał Majewski, burmistrz Kościerzyna wraz z małżonką i wiceprzewodniczący Rady Miasta Tomasz Dargacz także z żoną. Nie zabrakło także grona darczyńców indywidualnych i firm wspierających organizację wigilii.

Na początku do obecnych zwrócił się kapłan z parafii Św. Trójcy. Złożył życzenia i pobłogosławił opłatek, którym się przełamano. Później było śpiewanie kolęd i zgodnie z wigilijną tradycją pojawił się św. Mikołaj, który obdarzył obecnych świątecznymi paczkami.

D. Tryzna

Firmy i osoby pomagające zorganizować wigilię dla potrzebujących:

  • Bogdan Styp-Rekowski – Wykonawstwo Energetyczne Elstyp 
  • Dariusz Męczykowski – Zajazd nad Stawem
  • Malwa Zakład Pakowania i Sortowania Jaj Mariusz Salwierz
  • Miasto Kościerzyna
  • Gmina Kościerzyna
  • Michał Majewski
  • Harcerze z 23. Drużyny Harcerskiej z Łubiany

Komentarze