Gmina Żukowo Wokół nas

Żukowo. Inauguracja tegorocznego Festiwalu Filmów Kaszubskich. Pokazali obraz o Kaszubskim Królu

To już XIII edycja festiwalu, który posługując się nowymi mediami pięknie promuje kaszubszczyznę. Bohaterem pierwszego pokazu był Antoni Abraham, postać która jest patronem bieżącego roku w ZKP.

Tegoroczny festiwal otworzyli gospodarz miejsca burmistrz Wojciech Kankowski i Jan Wyrowiński, prezes Zarządu Głównego ZKP w towarzystwie Bogumiły Ropel, przednika z Banina i Aleksandry Rogalewskiej-Kani, dyrektor miejscowego Ośrodka Kultury. W żukowskim spichlerzu obecni byli również przedstawiciele ościennych oddziałów, dyrektorzy szkół i uczniowie, którzy wystąpili w filmie. Zaprezentowano obraz dokumentalny „Antoni Abraham – trybun Kaszubów”.

– Bardzo mnie się podoba ten film. Szczególnie jeden jego fragment utkwił mi w pamięci. Pamiętam z opowieści rodzinnych nazwiska gdyńskich Kaszubów. Mój dziadek w pracy podczas budowy Gdyni stykał się właśnie ze Skwierczami. Wydaje się, że byli to ci sami, u których mieszkał Abraham – wspominał burmistrz gminy.

Konsultantem merytorycznym filmu był Andrzej Busler – prezes Kaszubskiego Forum Kultury, który od lat dokumentuje i upamiętnia losy gdyńskich Kaszubów.

– A. Abraham jest jedną z najwybitniejszych postaci w dziejach naszego miasta. Znakomicie, że w filmie ukazano wszystkie aspekty jego działalności, zarówno rzeczywiste, jak i te po części legendarne. Będę chciał, żeby ten film pokazywano w różnych instytucjach, gdzie to tylko możliwe, a zwłaszcza w szkołach – podkreślał A. Busler.

Nad/opr.D.Tryzna

Komentarze