Gmina Kościerzyna Wokół nas

Łubiana. Kaszubski Wieczór Kabaretowy

Kaszubskie szporty i skecze królowały w Łubianie w piątek 12 listopada. Spotkanie pod hasłem „Kaszubski Wieczór Kabaretowy” zorganizowali wspólnie Zespół Kształcenia w Łubianie i łubiański oddział Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego. Był to finał projektu edukacyjnego „Kąsk do smiéchù”, który dofinansowała gmina Kościerzyna.

W ramach projektu uczniowie wspólnie z członkami Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego brali udział w zajęciach teatralnych, podczas których poznawali żarty kaszubskie i ich interpretację. Po stworzeniu dwóch scenariuszy, dorośli wraz z uczniami kl. VII przygotowywali przedstawienie teatralne pt. „Marina i ji przigòdë”. Uczniowie kl. V pracowali nad przedstawieniem pt. „Ùczba kaszëbsczégò w Łubianie”. Na zajęciach wykorzystano ćwiczenia integrujące grupę, ćwiczenia ze świadomości ciała, pracę nad emisją głosu, techniki walki z tremą oraz gry i zabawy teatralne.

Publiczność rozbawili do łez

Efekt zajęć pokazano podczas Kaszubskiego Wieczoru Kabaretowego, który odbył się w piątkowy wieczór 12 listopada w sali byłego dworca PKP w Łubianie. Wzięli w nim udział mieszkańcy Łubiany i zaproszeni goście. Aktorzy zaprezentowali się odważnie i ze swadą, rozbawiając do łez licznie zgromadzoną publiczność. W drugiej części spotkania wystąpił znany na Kaszubach kabaret Kùńda z Luzina. Spotkanie było doskonałą okazją do śmiechu, zabawy i wspólnej integracji.

Aktorzy w ramach projektu otrzymali worki i torby kaszubskie.

– W imieniu uczestników projektu dziękuję gminie Kościerzyna za finansowe wsparcie. Planujemy kolejne przedstawienie, tym razem ma ono dotyczyć historii Kaszubów i być pokazane przy okazji Dnia Jedności Kaszubów 19 marca – zapowiada Anna Cupa, nauczycielka kaszubskiego w Łubianie.

Nad/opr.red

Komentarze