Do Chmielna przyjechało dwadzieścia kół, aby rywalizować i przy okazji się integrować. Taki cel między innymi przyświecał organizatorom wydarzenia i na pewno został on osiągnięty. Wszystkie koła wyjeżdżały stąd w wesołych humorach i z dużymi nagrodami.
V już edycja tego wydarzenia sprawia, że spotykają się na nim już dobrzy znajomi. Większość z kół, które raz w Chmielnie wystartowały, powraca tu. Stąd od początku Spartakiady wszystkim dopisywały humory. Wszystkich przybyłych powitał ze sceny Jan Trofimowicz, wiceprezes Pomorskiego Zrzeszenia LZS i zarazem pomysłodawca i główny koordynator przedsięwzięcia. On też poprowadził Spartakiadę i swoimi wystąpieniami rozładowywał napięcie, budził śmiech i zachęcał do rywalizacji. Wśród gości kół była posłanka Henryka Krzywonos-Strycharska i Piotr Klecha, prezes Pomorskiego LZS.
Zmagania oceniała komisja w składzie Ewa Gilewska, etnograf z Muzeum Etnograficznego w Gdańsku, Barbara Maciejewska, starszy kustosz w Muzeum Narodowym w Gdańsku, Karolina Stankowska, piosenkarka znana jako Kaszubska Influencerka oraz Bogdan Kwapisiewicz, prezes Kapituły Kulinarnej Gdańskie Smaki.
Rywalizacja na scenie
Zaczęto od występów piosenkarskich w konkurencji „Piosenka promująca KGW”. Po talentach muzycznych na scenie można było zobaczyć talenty taneczne w ramach kategorii „Tańce świata”. W tej pierwszej konkurencji I miejsce zajęło KGW Słoneczniki, II – KGW Nowa Karczma, a III KR- KGW w Niestępowie. A w tej drugiej: I miejsce – KR- KGW w Nowej Cerkwi, II KGW Słoneczniki, III KGW w Ględowie.
Następnie rywalizacja przeniosła się pod namiot, gdzie komisja mogła obejrzeć przygotowane tablice promujące działalność kół oraz zaprezentowane przez nie potrawy. Najlepszą tablicę przygotowały KGW Słoneczniki. Na drugim miejscu znalazły się panie z Kopytkowa, a na trzecim KGW Miechucino. W konkurencji „Kulinarny produkt lokalny” zwycięzcą zostało KR – KGW w Łebczu, za nimi KGW Borzestowo oraz KGW w Reskowie. Ostatnim zadaniem artystycznym było przygotowanie ozdoby – bukietu z kwiatów i ziół Pomorza oraz płodów rolnych zbieranych aktualnie. W tej konkurencji pierwsze miejsce zajęły panie z Łebcza. Na drugim miejscu znalazło się KGW Miechucino, a na trzecim KGW w Nowej Cerkwi.
Czas na zabawę
Najwięcej emocji tak jak w poprzednich latach dostarczyły nietypowe konkurencje w ramach zmagań rekreacyjnych. Zaczęto od konkurencji rzut do celu. W niej 3-osobowe zespoły rzucały: ringo, woreczki i piłeczki. Zwyciężyła reprezentacja Stowarzyszenie KGW Aktywni Dąbrówka Tczewska przed KGW w Miechucinie oraz KR- KGW w Kożyczkowie „Kożyczkowianki”. Później można było złapać oddech nad wodą w konkurencji wyścigów rowerów wodnych. Tę konkurencje zdominowały panie z KR-KGW w Nowej Cerwki przed KGW Słoneczniki oraz KGW w Ględowie.
Wiele emocji dostarczyły rzuty ziemniakami do patelni. Największą celnością popisały się panie z Dąbrówki Tczewskiej, później Słoneczniki i snajper z KGW Nowa Karczma.
W dojeniu sztucznej krowy na czas zwyciężyła reprezentantka KGW w Pałubinie „Mrówki” przed koleżankami z KGW w Miechucinie i Stowarzyszenie KGW Aktywni Dąbrówka Tczewska.
W konkurencji ubijania piany na czas najszybszą okazała się pani z KR- KGW w Nowej Cerkwi, a kolejne miejsca na podium zajęły panie z KR-KGW w Kopytkowie i KGW w Miechucinie. W konkurencji narty na trawie na czas zwyciężyła 3-osobowa reprezentacja KGW w Miechucinie przed KR-KGW w Niestępowie i KR-KGW w Łebczu. Najwięcej śmiechu dostarczyła konkurencja slalom na taczce. Tu znowu popisały się panie z KGW Słoneczniki, które pokonały KGW w Ględowie i KGW w Miechucinie.
Gala spartakiady
Przed ogłoszeniem wyników organizatorzy rozlosowali wśród uczestniczek liczne nagrody niespodzianki ufundowane przez sponsorów. Następnie przyszedł czas na ogłoszenie wyników i wręczenie pucharów za miejsca I – III w każdej z konkurencji. Zwieńczeniem Spartakiady było ogłoszenie klasyfikacji generalnej. Wszystkie koła otrzymały piękne wazony przygotowane przez Zakład Ceramiczny słynnej Rodziny Necel z Chmielna. Wazony były specjalnie opisane i będą z pewnością wyjątkową pamiątką ze Spartakiady. Wszystkie Koła otrzymały równorzędne nagrody w postaci sprzętu AGD. W końcowej klasyfikacji ogólnej Panie walczyły o Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zwyciężyło KGW Słoneczniki ze Strzepcza i otrzymało Puchar Ministra Rolnictwa oraz nagrodę ufundowaną przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, II miejsce zdobyło Stowarzyszenie KGW w Miechucinie, III miejsce wywalczyło KR-KGW w Nowej Cerkwi. Tuż za podium znalazło się Stowarzyszenie KGW Aktywni Dąbrówka Tczewska oraz KR-KGW w Łebczu.
D. Tryzna
Pozostałe miejsca uczestników
VI – KGW w Ględowie
VII – KR-KGW w Niestępowie
VIII – KR-KGW w Kopytkowie
IX- KGW w Pałubinie „Mrówki”
X – KGW w Borzestowie
XI – KGW w Luzinie
XII – KGW w Reskowie
XIII – KGW Nowa Karczma
XIV – KR-KGW w Kożyczkowie „Kożyczkowianki”
XV – KR-KGW Ekobabki
XVI – KGW w Sikorzynie
XVII – KGW w Żurominie i KGW Borzestowska Huta
XVIII – KGW w Maksie „Babki na Maksa”
XIX – KGW Kaszëbsczé Serca z Gôrcza
Po ogłoszeniu wyników był czas na wspólną fotografię i fanfary dla najlepszych. Ogromne podziękowania należą się pracownikom GOKSiR Chmielno za zaangażowanie w organizację wydarzenia, a także licznym osobom i instytucjom, które wsparły w różny sposób przedsięwzięcie.
Organizatorzy V Pomorskiej Spartakiady KGW
Organizatorami przedsięwzięcia byli: Pomorskie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Gdańsku, Gmina Chmielno, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie. Wydarzenie nie byłoby możliwe, gdyby nie środki, które Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie pozyskał z „Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Operacja współfinansowana była ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.