Gmina Chmielno Konkursy

Chmielno. VII Pomorska Spartakiada Kulturalno-Rekreacyjna KGW

Wydarzenie zyskuje ramy krajowego

24 maja w Chmielnie stanęło do rywalizacji dwadzieścia jeden drużyn KGW z czterech województw. Spartakiada pod sztandarem LZS ma to do siebie, że więcej w niej kategorii związanych z ruchem i zabawą na wolnym powietrzu. Te akcenty dominowały przez cały czas, a ich zwieńczeniem był radosny finał.

Chmieleńska spartakiada to wydarzenie od początku realizowane przez GOKSiR i gminę. Szybko jednak znaleźli partnera w Pomorskim Zrzeszeniu Ludowych Zespołów Sportowych i stowarzyszeniach z nim związanych. Patronuje wydarzeniu Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich i jego agendy. Jej celem jak podają organizatorzy jest integracja mieszkańców i zachowanie  dziedzictwa terenów wiejskich.

Choć w jej nazwie jest określenie: „pomorska” to w tegorocznym wydarzeniu uczestniczyły również koła z województwa kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, a nawet podlasia.

Spartakiada jak olimpiada

VII edycję tego wydarzenia otworzył barwny przemarsz 21 drużyn z flagami i transparentami. Witali je ze sceny przedstawiciele organizatorów i sponsorów. W imieniu LZS prezes Piotr Klecha, wójt Chmielna Michał Melibruda, Stanisław Klimowicz przewodniczący Rady Gminy, Aleksander Mach dyrektor PODR w Lubaniu i Edyta Klasa dyrektor chmieleńskiego GOKSiR-u.

– Nieważne kto jest na górze, na wsi i tak rządzą sołtys, strażacy i KGW – podsumował gospodarz terenu. Słowa te spotkały się z ogromnym aplauzem uczestników i okrzykami: „dobrze gada!”.

Spartakiadę poprowadził i na scenie brylował niezastąpiony Jan Trofimowicz.

Do tańca i do… piłki

Startujące zespoły liczyły od 10 do nawet 20 zawodników. Było to konieczne, gdyż niektóre konkurencje przebiegały równocześnie. Na scenie odbywały się konkursy: „Tańce świata” i „Piosenka o kole”. Już one pokazały liderów rywalizacji. Obok występów prostych i statycznych można było obejrzeć te z choreografią, dynamizmem, pomysłem i zaangażowaniem.

– Trzy miesiące ćwiczyliśmy ten układ – zwierzyły się autorki bardzo ciekawego występu, ale okazało się, że nie wygrały tej konkurencji.

Można tylko pozazdrościć członkom komisji oceniającej kulinaria. Czegoż tam nie było. Od miodowego kaszubskiego kucha, po kiszkę ziemniaczaną z podlasia. Najbardziej napracowała się komisja oceniająca konkurencję ruchowe. Tu było również najwięcej emocji, oczywiście tych pozytywnych. Jak mocna była rywalizacja świadczy choćby historia jaka przydarzyła się w „Slalomie rowerem”. Organizatorzy musieli znaleźć „Dankę” i do tego bez przerzutek, a to dzisiaj trudna sprawa. Rower był tak eksploatowany, że w pewnym momencie rozleciały by się pedały, ale pomocą służyli mechanicy z odbywającego się obok zjazdu samochodów. Konkurencję dokończono, czego nie można powiedzieć o pływaniu na rowerku wodnym – tu odpłynęła boja określająca granicę trasy i trzeba było zmagania przerwać. Najwięcej sportowych emocji dostarczyła skakanka. Do sędziów wpłynęły protesty startujących. Trzeba było robić korekty.

Niespodziewani goście

W trakcie spartakiady przybyła dopingować koleżanki z Łubiany sekretarz powiatu kościerskiego Monika Wollik – Litwin. Przyjechały również posłanki Magdalena Sroka i Magdalena Kołodziejczak. Na scenie otrzymały podziękowanie za pomoc i ufundowanie nagród od prowadzącego i chwaliły samo wydarzenie i określały spartakiadę jako coś co jednoczy środowisko. Nie tylko przemówiły, ale nawet zaśpiewały i zatańczyły dla swoich koleżanek.

Zwycięzcy spartakiady

Zmagania zakończyły się późnym popołudniem. Najpierw nagrodzono zdobywców trzech pierwszych miejsc w każdej konkurencji. Trafiły do nich puchary. Po podsumowaniu punktacji decyzją jury zwycięzcą w klasyfikacji generalnej zostało KGW w Grabowie Kościerskim. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna z Podlasia, KGW w Kopisku „Kokoszki z Przytupem”. Trzecie miejsce zajęła również drużyna z powiatu kościerskiego KGW „Porcelanki” z Łubiany.

Wręczeniu nagród towarzyszyły olbrzymie wybuchy radości w poszczególnych kołach.

D. Tryzna

Zwycięzcy poszczególnych kategorii:

SKOKI W WORKACH:

1. KR-KG Glincz

2. KGW w Grabowie Kościerskim

3. KR-KGW w Rekowie Górnym

DOJENIE SZTUCZNEJ KROWY:

1. KR-KGW w Rekowie Górnym

2. KGW w Miechucinie

3. KGW “Kaliszanki” w Kaliszu

SKAKANKA:

1. KR-KG Glincz

2. KGW “Babki z werwą” Ełganowo

3. KGW w Miechucinie

RZUTY DO CELU:

1. KGW Nawra gm. Chełmża

2. KR-KGW w Rekowie Górnym

3. KGW w Kopisku “Kokoszki z Przytupem”

SLALOM ROWEREM:

1. KGW “Borowianki” w Borowym Młynie

2. KGW w Miechucinie

3. KGW w Grabowie Kościerskim

STRZELANIE Z ŁUKÓW:

1. KGW w Grabowie Kościerskim

2. KGW Nawra gm. Chełmża

3. KGW w Widzinie “Jak Nie My – To Kto”

SLALOM PIŁKARSKI:

1. KGW “Babki z werwą” Ełganowo

2. KGW “Porcelanki” w Łubianie

3. KGW w Grabowie Kościerskim

PIOSENKA:

1. KGW w Kopisku “Kokoszki z Przytupem”

2. KGW w Koteżach

3. KGW “Porcelanki” w Łubianie

KULINARNY PRODUKT LOKALNY:

1. KGW w Grabowie Kościerskim

2. KGW w Kopisku “Kokoszki z Przytupem”

3. KGW “Rybka” z Wierzbicy

OZDOBA/BUKIET:

1. KGW Koteże

2. KGW “Rekowianki” z Rekowa

3. KGW “Rybka” z Wierzbicy

TABLICA:

1. KGW “Porcelanki” w Łubianie

2. KGW “Różynianki”

3. KGW w Dębogórzu Kaszubskim

Komentarze