Gmina Chmielno Kultura Wokół nas

Chmielno. Widowisko Damroka Niezłomna. Wydarzenie w plenerze przyciągnęło tłumy

19 sierpnia przy kąpielisku gminnym w Chmielnie odbył się Festyn DAMrocka Chmielno – Wiejska Kuźnia Pamięci. Na miejscu można było wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych, wspólnie namalować portret Damroki, odbyły się również prelekcje historyczno-archeologiczne o Grodzisku. Na koniec odbyło się widowisko plenerowe zatytułowane „Damroka Niezłomna”.

Już od wczesnych godzin popołudniowych na terenie Grodziska działo się wiele. Przy plaży gminnej w Chmielnie w ramach Wiejskiej Kuźni Pamięci „DAMrocka Chmielno” organizowanej przez Kaszubski Uniwersytet Ludowy z Wieżycy odbywały się warsztaty plastyczne dla dzieci i dorosłych, gdzie wykonywano oryginalną biżuterię, laleczki – motanki, dzwonki i makramę. Podczas wydarzenia odbył się także pokaz filmów legend kaszubskich, prelekcja archeologiczno – historyczna na temat Grodziska oraz liczne animacje dla dzieci i ognisko wraz z poczęstunkiem. Potem odbył się koncert zespołu MICHALOVE, po którym nastąpiło przejście na plażę i oczekiwanie na kulminacyjne wydarzenie wieczoru.

Niezwykłe widowisko

Wydarzenie zakończono inspirującym przedsięwzięciem teatralnym poświęconym legendzie o zbuntowanej księżniczce Damroce, której losy wiążą się z historią tejże miejscowości.

– Liczba widzów przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Już około 21:00 wokół plaży licznie zaczęli się zbierać mieszkańcy, turyści i goście. Spektakl, oprócz gry aktorów, wzbogacony został efektami świetlnymi, a całość widowiska zwieńczyło fireshow – podkreśla Lokalna Grupa Rybacka „Kaszuby”, będąca organizatorem wydarzenia.

W widowisku udział wzięli: KGW Polanki, młodzież z gminy Potęgowo, a także młodzi ludzie z powiatów słupskiego, bytowskiego i kartuskiego, oraz młodzież z Ukrainy.

– Legenda o Księżniczce Damroce to najpopularniejsza z legend tego obszaru. Od dawna rodził się pomysł ożywienia jej treści i pokazania tej historii mieszkańcom i turystom w nietypowej formie. Przygotowanie widowiska trwało kilka miesięcy, podczas których odbywały się próby, tworzyły kostiumy, scenografia i zjawiskowy łabędź. Wszystkim aktorom bardzo serdecznie dziękujemy za kawał dobrej, teatralnej roboty. Z całego serca dziękujemy publiczności, która mimo weekendu i późnej pory poświęciła swój czas i zaciekawieniem przyglądała się wydarzeniu – dziękują organizatorzy.

LGR/opr.red

Komentarze