Czterdzieści babek wielkanocnych stanęło do konkursu organizowanego od dekady przez chmieleński GOKSiR. Wypiekły je nie tylko panie i nie tylko z terenu gminy Chmielno. Wszystkie jednak zdaniem jury wypełniły kanon babki wielkanocnej. Były pulchne, wilgotne i świątecznie wystrojone.
Jak zgodnie od dziesięciu lat twierdzi publiczność tego konkursu, jest on najbardziej pachnący i smakowity w całym powiecie kartuskim. Zainicjowany przez wtedy początkującą dyrektor Edytę Klasę przetrwał nawet okres pandemii. Dziś biorą w nim udział chętni nawet spoza gminy i powiatu kartuskiego. Ciekawostką jest to, że od wielu edycji startuje w nim jeden mężczyzna – Tadeusz Makowski. Można powiedzieć, że to dla niego stworzono specjalną kategorię – Babka Pomysłowa. To co pokazał w tym roku potwierdza, że jego „dzieła” zasługują na to.
„Babka cud” i 39 innych
Do tegorocznego konkursu zgłoszono aż czterdzieści wypieków i był to rekord. Jury konkursu: Sebastian Cichy, Krystian Sosnowski i Patryk Galewski miało nie lada problem, aby wyłonić te najlepsze w danej konkurencji.
Ostatecznie w kategorii Babka Smaczna wygrał wypiek przygotowany przez KGW Miechucino, zaś wyróżniono babkę Marii Maciejewskiej-Kluczyńskiej. W kategorii Babka Pulchna bezapelacyjnie wygrała babka Joli Ejtminowicz, natomiast wyróżnienie trafiło do KGW w Żurominie. W konkurencji Babka Estetyczna wygrała Beata Płotka, a wyróżniono babkę Małgorzaty Liedtke. W kategorii Babka Tradycyjna wygrała Roksana Czaja, zaś wyróżnienie trafiło do Katarzyny Leyk. W konkurencji Babka Pomysłowa nie miał sobie równych wypiek Karoliny Elas, zaś Teresa Piask otrzymała wyróżnienie. W kategorii Babka Bajeczka wygrała Lilianna Trowska, a wyróżnienie trafiło do Kingi Kuziemkowskiej. Nagrodę specjalną wręczono Tadeuszowi Makowskiemu za Chmieleńskie Babki w Paryżu.
Pachnące potrawami stoły
Od kilku lat babkowemu konkursowi towarzyszą wybory najbardziej tradycyjnego stołu wielkanocnego. To konkurs skierowany przede wszystkim do KGW, których w ostatnim czasie powstało bardzo wiele. Liczy się w nim nawiązanie do bogatej tradycji kulinarnej naszego regionu. Jury pod przewodnictwem Tomasza Grzegorzewskiego oceniało smak potraw wielkanocnych, które tradycyjnie pojawiają się na śniadanie wielkanocne. Zwracało uwagę jak stół jest nakryty, przystrojony.
W tym roku wygrał stół przygotowany przez panie z KR- KGW w Kożyczkowie „Kożyczkowianki”. Miejsce drugie zajęły panie z KGW w Miechucinie, zaś trzecie panie z KR- KGW EKOBABKI z Chmielna. Wyróżnienia otrzymało: Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wyjątkowych „Tatczezna”, KGW Borzestowo i KGW w Długim Krzu „Marzebionci”.
Wielkanocne palmy
Ostatnim elementem, który dołączył do konkursu babek jest wybór najpiękniejszej palmy wielkanocnej. Biorą w nim udział osoby indywidualne oraz grupy w ramach szkół podstawowych, warsztatów, czy świetlic. Liczy się pomysłowość i prezentacja palmy. Jako najpiękniejszą wybrano tę przygotowaną przez KGW w Żurominie. Podopieczni ŚDS w Chmielnie zajęli drugie miejsce. Trzecią lokatę zdobyły Liliana i Wiktoria Dera z Kożyczkowa. Wyróżnienie wręczono KGW Borzestowo.
D. Tryzna
Edyta Klasa, dyrektor GOKSiR w Chmielnie
Konkurs Babki Wielkanocnej trwa od 2015 roku. Nie zatrzymała go nawet pandemia. Wtedy konkurs odbył się online. Przez ten czas ocenionych zostało ćwierć tysiąca babek wielkanocnych. Nie ma tylu rodzajów, ale każda z nich była inna, bo w jej wypiek każda gospodyni wkładała serce i swoje umiejętności. Choć w zamyśle konkurs był skierowany do pań z KGW, to dziś biorą w nim udział wszyscy chętni nie tylko z terenu naszej gminy.
Konkurs bardzo dobrze służy podtrzymaniu tradycji kuchni regionalnej. Tym bardziej, że w ostatnich latach został poszerzony o zmagania w tradycyjnym stole wielkanocnym.