Gmina Chmielno Wokół nas

Chmielno. Za nami premiera śpiewogry polsko-kaszubskiej

W poniedziałek w Domu Kultury w Chmielnie miała miejsce premiera śpiewogry polsko-kaszubskiej opartej na utworze będącym klasyką literatury kaszubskiej autorstwa Aleksandra Majkowskiego „Żëcé i przigòdë Remùsa” oraz jego przekładu na język polski Lecha Bądkowskiego.

Na scenie chmieleńskiego domu kultury odbyła jej światowa prapremiera. Inspiracją do tego dzieła był utwór będący klasyką literatury kaszubskiej autorstwa Aleksandra Majkowskiego „Żëcé i przigòdë Remùsa” oraz jego przekład na język polski Lecha Bądkowskiego. Przepiękne dźwięki instrumentów smyczkowych splatały się z imponującym śpiewem operowym oraz z elementami kaszubskiego folkloru. Powstało widowisko prawdziwie wyjątkowe.

Zaangażowane osoby

Do Chmielna przyjechała doborowa obsada. Solistka Ewa Zauner przybyła z Drezna, zaś solista Damian Wilma jest śpiewakiem Opery Nova w Bydgoszczy. Tym, co prawdziwie wyróżniało spektakl, była muzyka w wykonaniu smyczkowej Orkiestry Kameralnej pod batutą Antoniny Poli Banaś-Nitkowskiej. Artyści swą grą wprowadzili niesamowity nastrój, dźwięki zaś przywodziły na myśl najpiękniejsze opery. Utwory były przy tym autorskie, stworzone specjalnie na potrzeby śpiewogry przez Mateusza Ryczka do libretta, które napisał w tym projekcie Jarosław Banaś.

Do narracji chmieleński ośrodek kultury zaangażował rodowitego Kaszubę Tadeusza Makowskiego. Grą na bazunie popisał się Janusz Świątkowski muzyk z gminy Chmielno, laureat pomorskiego etapu konkursu Polskiego Radia „Jawor-u źródeł kultury”. Partie chóralne wykonała młodzież z Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Chmielanie” z Chmielna. Chór zespołu uświetnił występ nie tylko śpiewem, ale i prezentacją tradycyjnych stylów tanecznych. Choreografię przygotował Jerzy Soliwoda, za opracowanie muzyczne odpowiadał Witold Treder. Scenografię wykonał Paweł Kluwa z Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie.

Innowacyjny pomysł

Światowa prapremiera spotkała się z entuzjastycznym odbiorem widowni.  Publiczność była pod wielkim wrażeniem każdego z zaprezentowanych elementów śpiewogry. Przepiękna muzyka, przepiękny śpiew, przepiękne tańce, przepiękna dekoracja – tego jeszcze nie było na tej sali – takie opinie można było usłyszeć od publiczności.

– Ten utwór sceniczny oparty na tekście mówionym w języku kaszubskim ze wstawkami muzycznymi, głównie pieśniami zwrotkowymi, prostymi ariami i partiami zespołowymi na chór i orkiestrę kameralną, jest przedsięwzięciem innowacyjnym, ponieważ takie dzieło w dorobku kulturowym Kaszub jeszcze nie powstało – informuje Edyta Klasa, dyrektor GOKSiR – Utwór poprzez przekazanie dzieła do zasobów Biblioteki Narodowej, może wejść do kanonu wykonawczego – dodaje E. Klasa.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury oraz wsparciu partnerów: gminy Chmielno, powiatu kartuskiego, Banku Spółdzielczego w Sierakowicach, marszałka i Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Nad/opr.red

Komentarze