Gmina Dziemiany Wokół nas

Gmina Dziemiany. Podsumowanie roku ubiegłego w GOPS. Bogaty w wydarzenia rok 2023 w klubie seniora

Realizacja projektu „Dziemiany wspierają niesamodzielnych i niepełnosprawnych”, który wart był 1,18 mln zł, zakończyła się w 2022 roku. Jednak w ramach zachowania trwałości projektu Ośrodek Pomocy Społecznej w Dziemianach nadal kontynuuje działalność klubu seniora.

Jak powiedział nam Wioleta Jakubek, kierownik GOPS, w 2021 roku zakładano, że z klubu skorzysta 35 seniorów. Jednakże, liczba uczestników podwoiła się, co świadczy o ogromnym zainteresowaniu. Seniorzy wykazują dużą chęć do udziału w spotkaniach i są zaangażowani w życie klubu.

Od warsztatów po wyjazdy

W roku 2023 klub zorganizował szereg wydarzeń, takie: marcowe spotkanie integracyjne z okazji Dnia Kobiet, majowy wyjazd integracyjny do Szymbarku i rejs statkiem we Wdzydzach Kiszewskich. W czerwcu na rozpoczęcie lata odbył się piknik integracyjny przy Chacie Kaszubskiej w Dziemianach, zaś we wrześniu w tym samym miejscu pożegnano lato. Pod koniec roku zorganizowano wyjazd do kościerskiego kina.

Spotkania warsztatowe odbywają się raz w miesiącu. Podczas nich seniorzy wykonują różnorodne ozdoby, dekoracje ścienne, wianki z gałęzi brzozy, a także uczestniczą w zdobieniu techniką decoupage czy tworzeniu świeczek z wosku pszczelego. Dodatkowo, panowie spotykają się dwa razy w miesiącu na gry karciane, takie jak Baśka czy skat.

Rok zaczęli intensywnie

W styczniu tego roku odbyły się warsztaty, podczas których seniorki zdobiły szklane butelki techniką decoupage, a panowie uczestniczyli w grach karcianych. Natomiast na luty planowany jest wyjazd integracyjny do kina Remus w Kościerzynie na film „Kogel Mogel 5”.

Dofinansowanie jest kluczowe dla utrzymania aktywności klubu. Aktualnie wsparcie pochodzi głównie z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która wspiera m.in. koszty przejazdu oraz organizację różnorodnych wydarzeń, takich jak pikniki czy spotkania tematyczne.

Wnioski o kolejne środki finansowe są systematycznie składane, a klub utrzymuje współpracę z lokalnymi instytucjami i organizacjami, aby kontynuować swoją działalność.

Działalność Klubu Seniora świadczy o potrzebie utrzymania aktywności dla osób starszych. Prężne funkcjonowanie klubu i różnorodność wydarzeń potwierdzają, że inicjatywa ta ma pozytywny wpływ na życie seniorów. Do tematu będziemy powracać.

D. Tryzna

Rozmowa z Wiolettą Jakubek, kierownik GOPS w Dziemianach

W innych samorządach seniorzy bardzo naciskają na dalsze prowadzenie klubów, czy u was też takie głosy dochodzą? 

Tak, jak najbardziej. Seniorzy są bardzo zainteresowani dalszym uczestnictwem w różnego rodzaju spotkaniach. A tu w klubie seniora naprawdę jest bardzo wielki odzew. Tych osób jest coraz więcej. Panie zapraszają swoje znajome i tak to się grono poszerza pocztą pantoflową.

Seniorzy nie widzą problemu, jeżeli tutaj pobieramy jakąś niewielką opłatę za uczestnictwo. Nie jest to jakiś problem, chcą się po prostu spotykać, chcą wyjść z domu, spotkać się, zrobić coś razem, nawet usiąść przy kawie. To już dla nich jest coś innego niż siedzenie w domu. 

Czy to znaczy, że jest na to zapotrzebowanie?

 Nawet przerosło to nasze obliczenia, oczekiwania. W 2021 roku założyliśmy, że skorzysta z naszego klubu 35 seniorów. Na chwilę obecną właściwie podwoiła się liczba, więc seniorzy jak najbardziej chcą się spotykać. Proponują nam różnego rodzaju okazje do spotkania. Proponują nam sposób spędzania tego wolnego czasu. Są to głównie kobiety, które chcą na przykład w najbliższym czasie spotkać się na dniu kobiet. Mężczyźni spotykają się na grę w kartach. Jak się zbliża lato to są pikniki, które sami organizują. Jest taka pani, która jest przedstawicielką tych seniorów. Przychodzi do nas i nam proponuję, co by chcieli i zgłaszają swoje oczekiwania, a my oczywiście w miarę możliwości to realizujemy. 

A czy jest jakaś wymiana gdzieś tam po sąsiedzku?

Obecnie mamy taki temat z gminą z sąsiedniego powiatu, która bierze pod uwagę współpracę Brus. 

Oni właśnie chyba projekt piszą i tutaj kontaktowali się z nami, ale trudno mi na razie powiedzieć, bo nie znam szczegółów. 

Komentarze