Gmina Kartuzy Wokół nas

Gmina Kartuzy. Komunikacja autobusowa w Kartuzach przez cały 2021

Dwie miesiące programu pilotażowego miejskiej komunikacji pokazały, że jest ona potrzebna. Choć ruszyła w czasie, kiedy obostrzenia Covidowe nakazywały siedzenie w domu, to i tak ilość osób z jej korzystających dawała podstawę włodarzom Kartuz, aby kontynuować program.

Temat komunikacji miejskiej w Kartuzach pojawił się spontanicznie, a to za sprawą ogłoszonego  naboru wniosków do programu, którego celem była reaktywacja dawnych, nieużywanych linii autobusowych. Władze gminy miały zaledwie tydzień na przygotowanie odpowiedniego wniosku. W ten sposób powstała pierwsza linia autobusowa komunikacji miejskiej. Podkreślano ,że jest to program pilotażowy.

Władze brały także pod uwagę opcję, że jeśli zadanie zdałoby egzamin,  to kursy mogłyby zostać rozszerzone o miejscowości przyległe. Jedna linia kursowałaby przez Kiełpino, Mezowo i Dzierżążno, a druga przez Prokowo i Łapalice.  

Miesiąc analiz

Po pierwszym miesiącu działalności linii autobusowej do władz miasta  zaczęły spływać podstawowe, przydatne informacje. Mieszkańcy zaznaczyli, że potrzebny jest dodatkowy kurs na Bilowo przed południem i w godzinach popołudniowych. Były sugestie dotyczące zmiany  czasu wyjazdu ze Wzgórza Wolności do centrum w godzinach rannych, bo jeżdżący wtedy autobus za późno dojeżdżał do centrum.  Spłynęły także prośby o wykonanie lepszego oznakowania przystanków, które wówczas były słabo widoczne. Podsumowując program pilotażowy oceniono na plus.

– Ja uważam, że ten czas pokazał, że było warto. Zresztą złożyliśmy wniosek o przedłużenie dofinansowania komunikacji publicznej na następny rok, bo chcielibyśmy ją utrzymać – zapowiadał na początku grudnia burmistrz Kartuz, Mieczysław Grzegorz Gołuński

Nowy rok, nowa umowa

W  przeddzień Nowego Roku burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński podpisał umowę z Pawłem Misiakiem, dyrektorem ds. organizacji przewozów i administracji w firmie P.A. Gryf. To właśnie wspominana firma, jako jedyna stanęła do przetargu zadania dotyczącego przedłużenia kursów komunikacji autobusowej. W związku z tym, że nie było więcej ofert, w trybie negocjacji firma została wykonawcą zadania.

– Kartuska Komunikacja Autobusowa będzie działać nieprzerwanie przez cały kolejny rok. Na prośbę mieszkańców m.in. zwiększyła się ilość kursów na cmentarz na Bilowie w godzinach popołudniowych. Przystanki zostaną lepiej oznakowane, tak aby nasi mieszkańcy mogli bez problemu je zlokalizować – informuje kartuski magistrat

Dodatkowo na ten cel gmina otrzymała dofinansowanie przyznane przez Urząd Wojewódzki w Gdańsku sięgające nieco ponad 333 tys. zł. Wkład gminy Kartuzy w maksymalnej wysokości wyniósł 95 tys. zł.

red.

Komentarze