Gmina Liniewo OSP Wokół nas

Gmina Liniewo. Wiosenny Przegląd OSP. Omówiono bieżące potrzeby w jednostkach

16 marca komisja składająca się z przedstawicieli władz OSP i urzędu gminy z wójtem na czele odwiedziła cztery gminne jednostki. Wizyty miały na celu przegląd bazy, wyposażenia i ekwipunku po to, aby określić co jest potrzebne, żeby jednostki utrzymały pełną gotowość bojową.

Władze pożarnicze reprezentowane były w komisji przez Prezesa Zarządu Gminnego OSP Wojciecha Prądzińskiego, Komendanta Gminnego OSP Wiesława Szarmacha. Samorząd reprezentował wójt Mirosław Warczak i Maria Grabowska, pracownik urzędu gminy.

Przegląd rozpoczęto od OSP Wysin.

Czterdzieści lat bez remontu

Komisja zapoznała się najpilniejszymi sprawami przedstawionymi przez członków jednostki.

– Ogólnie w tym roku chcemy zrobić remont strażnicy, która budowana była 40 lat temu. Potrzebne są nowe posadzki, bo stare jak widać pękają pod cezarem samochodów. Chcemy zmienić sufit, bo płyty pilśniowe położone na nim dzisiaj wyglądają ohydnie – wymieniał dh Eliasz Potrykus, naczelnik jednostki.

Druhom zależy na tych pracach, bo większy remont nie był w strażnicy wykonywany od czasów jej budowy. Chcieliby, aby ich strażnica wyglądała porządnie, tak jak inne w gminie.

– Konieczny jest remont wozu bojowego Scanii z 1991 roku, bo nie trzyma powietrza. Potrzebna jest również naprawa sprężarki – dodawał dh Grzegorz Myszkier.

Sprawa remontu była już wielokrotnie podnoszona przez władze jednostki, stąd gmina w roku bieżącym zabezpieczyła w budżecie na ten cel kwotę 160 tys. zł.

– Czy ona wystarczy, będzie można stwierdzić dopiero po przetargu. Będziemy starać się, aby w pełni znalazły się środki na to zadanie – mówił wójt M. Warczak.

Obejrzeli „majątek” druhów

Następna na szlaku była OSP Lubieszyn. Tu również dokonano czynności kontrolnych, poddano ocenę stanu technicznego oraz gotowości bojowej jednostki. Zapoznano się między innymi ze stanem utrzymania i konserwacji pojazdów oraz sprzętu pożarniczego. Sprawdzono stan uposażenia specjalnego, aktualne badania lekarskie druhów, stan paliwa oraz dokumentacji. Podobne działania miały miejsce jeszcze na terenie jednostek w Liniewie i Głodowie. Tu dokonano podsumowania tegorocznego przeglądu i omówione zostały bieżące potrzeby jednostek.

Do tematu będziemy powracać.

D. Tryzna

Komentarze