Gmina Stara Kiszewa Samorząd Wokół nas

Gmina Stara Kiszewa. Do dziś sprowadzili 150 ton. Na grudzień zaplanowali 400

Takie dane podał na sesji z 28 listopada wójt Marian Pick. Przedstawił on radnym obszerną informację na temat organizacji systemu dystrybucji węgla po uprzywilejowanych cenach. – To potężny galimatias – ocenił sytuację.

Informacja o węglu zdominowała sprawozdanie wójta gminy. Wynikało z niej, że na 28 listopada do Ośrodka Pomocy Społecznej trafiło 1788 wniosków, z czego pozytywnie zostało zweryfikowanych 1249. Wójt podkreślił, że ,,Ten temat absorbuje nam całą działalność urzędu’’. Z tej puli 509 wniosków dotyczyło innych niż węgiel źródeł energii. Wniosków na węgiel było złożonych 371. Do tej pory gmina wypłaciła na ten cel 3,6 mln zł.

Składy i ich teren

Jak poinformował wójt, dystrybucja taniego węgla na terenie gminy ruszyła tydzień przed sesją. Zajmują się nią trzy firmy. Firma z Nowej Karczmy obsługuje: Chwarzno, Czerniki, Górę, Górne Maliki, Dolne Maliki, Kobyle, Lipy, Strugę, Bożepole, Pałbin i Zamek.

Firma z Wielkiego Klincza obsługuje sołectwa: Nowe Polaszki, Stara Kiszewa – groszek, Stare Polaszki i Wilcze Błota.

Firma z Nowego Klincza obsługuje: Bartoszylas, Rudę, Cięgardło, Chwarzenko, Foshutę, Konarzyny, Nowy Bukowiec, Nowa Kiszewa, Olpuch, Chrósty, Stara Kiszewa – orzech, Stary Bukowiec i Wygonin.

Postawili na dowóz do mieszkańca

Z tego co powiedział wójt wynika, że tona takiego węgla w Starej Kiszewie kosztuje około 2 tys. zł.

– 1,5 tys. zł płacimy my. 400 zł kosztuje usługa firma, to przywiezienie z portu i zważenie. A to co zostało do 2 tys. zł, to wynegocjowaliśmy, że będzie zapłatą za dowiezienie węgla mieszkańcowi na miejsce. Żaden z tych składów nie działa na terenie gminy, więc to chyba dobre rozwiązanie. Chyba jesteśmy ewenementem w powiecie, że zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie. Inne samorządy tym się nie martwią. Każą jechać, zapłacić i samemu sobie zorganizować transport – tłumaczył wójt.

Radni usłyszeli, że do 28 listopada zostało ściągniętych 150 ton. Każdy z punktów dostał 50 ton, po jednej wywrotce ,,orzecha’’ i jedną ,,groszku’’. Na grudzień gmina planuje zamówić około 400 ton.

D. Tryzna

Komentarze