Niedzielny koncert w sulęczyńskim kościele rozpoczął tegoroczną edycję tego popularnego w gminie i regionie wydarzenia muzycznego. Od najbliższej środy do soboty zapraszamy na istną ucztę muzyczną dla publiczności.
Festiwal od lat przyciąga setki miłośników dobrej muzyki z całej Polski. Koncerty wspaniałych artystów z całego świata, nietuzinkowa i oryginalna muzyka oraz miejsca, w których odbywają się koncerty sprawiają, że ma wyjątkową atmosferę i niepowtarzalny klimat.
Na tegoroczną, 21. edycję festiwalu, organizator Paweł A. Nowak przygotował wyborną ucztę muzycznych smaków z całego świata. Tango, klasyka, mainstreamowy jazz, dźwięki Cyganów półwyspu bałkańskiego, francuski akordeon podróżujący między stylami i epokami, ukraiński folklor oraz muzyka z autorskich płyt inspirowana Kaszubami.
Inauguracja festiwalu
Tradycyjnie już inauguracja festiwalu miała miejsce w wieczornej, niedzielnej mszy świętej w kościele Świętej Trójcy w Sulęczynie. Publiczności zaprezentowane zostały utwory z prapremierowej płyty „Na Kaszëbach 2”, której autorem jest P. A. Nowak.
– Pomysł na nagranie tej płyty rodził się w mojej głowie od dawna. W zasadzie już pod koniec 2014 roku, kiedy nagrywaliśmy z Almost Jazz Group album „Na Kaszëbach”. Czułem, że te kawałki świetnie zabrzmiałyby ze smyczkami i wokalami. Czas mijał a pomysł dojrzewał i mogę zaproponować słuchaczom muzyką eklektyczną o wielu barwach i stylach. Płynie ona prosto z serca akordeonisty kochającego Kaszuby – komentuje autor.
Oprócz niego w koncercie wystąpili: na kontrabasie Marcin Sadowski, na instrumentach perkusyjnych Patryk Zakrzewski oraz członkowie Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Łukasza Peruckiego. Wokalistkami były Weronika Korthals, Daria Daniluk-Zaradkiewicz. Słowo na rozpoczęcie festiwalu wygłosił wójt Sulęczyna Bernard Grucza.
Muzyczny tydzień
Nowością tegorocznego festiwalu jest impreza pt. „Festiwalowe Kino Letnie”. Będzie miała miejsce w środę 19 lipca w Chacie „Baryła” w Zdunowicach. Pokazane zostaną tam filmy z muzyką autorstwa Pawła A. Nowaka: “Męska wyprawa” i “Jutro będzie padać”.
– Ten pomysł już kiedyś był na festiwalu. To jest moje marzenie, aby jeden dzień podczas niego był filmowy – zwierza się nam P. A. Nowak.
Natomiast najbliższe spotkanie z muzyką zaplanowano na 20 lipca w restauracji Maraska. Od godz. 19 będą brzmieć melodie w wykonaniu Czarniny, czyli Niny Kodorskiej, Patryka Walczaka, Oliwiera Andruszczenko i Hipolita Woźniaka.
Piątkowy program odbędzie się w parku hotelu Leśny Dwór. Również od godz. 19 program w wykonaniu Ridnij Kraj, Kroke oraz premiera płyty Tandas zespołu Cuarteto Re!Tango.
Zwieńczeniem wydarzenia będzie sobotni koncert w amfiteatrze Gminnego Ośrodka Kultury o godz. 19. W programie: WoWaKin, Jean-Louis Matinier & Kevin Seddiki Duo z Francji, Concertino Accordion Band z Mołdawii oraz Krystyny Stańko Quartet, feat. Marcin Janiszewski. Wstęp wolny.
Nad/opr.red
Paweł A. Nowak, organizator Festiwalu Akordeonowego
Nie chciałabym nikogo wyróżniać ani faworyzować. Każdy z tych koncertów będzie miał swoją moc, swoje pole rażenia. Na przykład Kevin Seddiki z Francji to akordeonista – guru dla wielu ludzi z branży. To człowiek, który potrafi się bawić dźwiękiem, potrafi go celebrować, kontemplować. U niego nawet puazy urastają do rangi misterium. Jego muzyka ma jakość światową. Tak mógłbym opowiadać o każdym z występujących na tegorocznym festiwalu. Zamiast tego, zapraszam, przyjdziecie, posłuchajcie.
Fot. Agata J., GOK Sulęczyno Fot. Agata J., GOK Sulęczyno
Fot. Agata J., GOK Sulęczyno Fot. Agata J., GOK Sulęczyno Fot. Agata J., GOK Sulęczyno Fot. Agata J., GOK Sulęczyno Fot. Agata J., GOK Sulęczyno Fot. Agata J., GOK Sulęczyno Fot. Agata J., GOK Sulęczyno Fot. Agata J., GOK Sulęczyno