Niedzielny koncert w sulęczyńskim kościele rozpoczął tegoroczną edycję tego popularnego w gminie i regionie wydarzenia muzycznego. Od najbliższej środy do soboty zapraszamy na istną ucztę muzyczną dla publiczności.
Festiwal od lat przyciąga setki miłośników dobrej muzyki z całej Polski. Koncerty wspaniałych artystów z całego świata, nietuzinkowa i oryginalna muzyka oraz miejsca, w których odbywają się koncerty sprawiają, że ma wyjątkową atmosferę i niepowtarzalny klimat.
Na tegoroczną, 21. edycję festiwalu, organizator Paweł A. Nowak przygotował wyborną ucztę muzycznych smaków z całego świata. Tango, klasyka, mainstreamowy jazz, dźwięki Cyganów półwyspu bałkańskiego, francuski akordeon podróżujący między stylami i epokami, ukraiński folklor oraz muzyka z autorskich płyt inspirowana Kaszubami.
Inauguracja festiwalu
Tradycyjnie już inauguracja festiwalu miała miejsce w wieczornej, niedzielnej mszy świętej w kościele Świętej Trójcy w Sulęczynie. Publiczności zaprezentowane zostały utwory z prapremierowej płyty „Na Kaszëbach 2”, której autorem jest P. A. Nowak.
– Pomysł na nagranie tej płyty rodził się w mojej głowie od dawna. W zasadzie już pod koniec 2014 roku, kiedy nagrywaliśmy z Almost Jazz Group album „Na Kaszëbach”. Czułem, że te kawałki świetnie zabrzmiałyby ze smyczkami i wokalami. Czas mijał a pomysł dojrzewał i mogę zaproponować słuchaczom muzyką eklektyczną o wielu barwach i stylach. Płynie ona prosto z serca akordeonisty kochającego Kaszuby – komentuje autor.
Oprócz niego w koncercie wystąpili: na kontrabasie Marcin Sadowski, na instrumentach perkusyjnych Patryk Zakrzewski oraz członkowie Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Łukasza Peruckiego. Wokalistkami były Weronika Korthals, Daria Daniluk-Zaradkiewicz. Słowo na rozpoczęcie festiwalu wygłosił wójt Sulęczyna Bernard Grucza.
Muzyczny tydzień
Nowością tegorocznego festiwalu jest impreza pt. „Festiwalowe Kino Letnie”. Będzie miała miejsce w środę 19 lipca w Chacie „Baryła” w Zdunowicach. Pokazane zostaną tam filmy z muzyką autorstwa Pawła A. Nowaka: “Męska wyprawa” i “Jutro będzie padać”.
– Ten pomysł już kiedyś był na festiwalu. To jest moje marzenie, aby jeden dzień podczas niego był filmowy – zwierza się nam P. A. Nowak.
Natomiast najbliższe spotkanie z muzyką zaplanowano na 20 lipca w restauracji Maraska. Od godz. 19 będą brzmieć melodie w wykonaniu Czarniny, czyli Niny Kodorskiej, Patryka Walczaka, Oliwiera Andruszczenko i Hipolita Woźniaka.
Piątkowy program odbędzie się w parku hotelu Leśny Dwór. Również od godz. 19 program w wykonaniu Ridnij Kraj, Kroke oraz premiera płyty Tandas zespołu Cuarteto Re!Tango.
Zwieńczeniem wydarzenia będzie sobotni koncert w amfiteatrze Gminnego Ośrodka Kultury o godz. 19. W programie: WoWaKin, Jean-Louis Matinier & Kevin Seddiki Duo z Francji, Concertino Accordion Band z Mołdawii oraz Krystyny Stańko Quartet, feat. Marcin Janiszewski. Wstęp wolny.
Nad/opr.red
Paweł A. Nowak, organizator Festiwalu Akordeonowego
Nie chciałabym nikogo wyróżniać ani faworyzować. Każdy z tych koncertów będzie miał swoją moc, swoje pole rażenia. Na przykład Kevin Seddiki z Francji to akordeonista – guru dla wielu ludzi z branży. To człowiek, który potrafi się bawić dźwiękiem, potrafi go celebrować, kontemplować. U niego nawet puazy urastają do rangi misterium. Jego muzyka ma jakość światową. Tak mógłbym opowiadać o każdym z występujących na tegorocznym festiwalu. Zamiast tego, zapraszam, przyjdziecie, posłuchajcie.