Gmina Szemud Samorząd Wokół nas

Gmina Szemud. Obchody Dnia Samorządu Terytorialnego. Wyjątkowi goście na uroczystej sesji

Europosłanka Magdalena Adamowicz, wicewojewoda Emil Rojek, razem z samorządem gminy Szemud świętowali przypadający na 27 maja Dzień Samorządu Terytorialnego. Była to wyjątkowa okazja, aby kolejny raz odpowiedzieć na pytanie „Czym jest samorząd?”. Pochwalono się uzyskanymi już dokonaniami i rozmawiano o wyzwaniach jakie w najbliższym czasie stoją przed gminami takimi jak Szemud.

Wczorajsza uroczysta sesja Rady Gminy odbyła się dla upamiętnienia Dnia Samorządu Terytorialnego, który został ustawiony uchwałą Sejmu w 2000 roku. Później szemudzki samorząd podjął uchwałę, aby co roku był on świętowany w ostatnim tygodniu maja.

Gospodarze uroczystości – wójt Ryszard Kalkowski i przewodniczący rady Ireneusz Czarnowski powitali europosłankę Magdalenę Adamowicz, wicewojewodę Emila Rojka, przedstawicieli starostwa wejherowskiego i licznie przybyłych sołtysów.

O wyzwaniach najbliższych lat

Goście w swoich wystąpieniach pochwalili dotychczasowe dokonania samorządu szemudzkiego.  Podkreślili, że gmina bardzo szybko się rozwija. Zaznaczyli, że nadchodzący czas będzie sprzyjał temu procesowi pod warunkiem, że samorząd skorzysta z nadarzających się możliwości.

– Przez najbliższe trzy lata dostaniemy ogromne pieniądze z KPO. Przez kolejne sześć z funduszy spójności. Prognozy Komisji Europejskiej wskazują, że będzie to kwota podobna do tej, którą dostaliśmy w ciągu 20 lat członkostwa w UE. Mamy tylko sześć lat na ich spożytkowanie, więc nie zmarnujmy tego czasu – apelowała M. Adamowicz.

O innych wyzwaniach, które w najbliższym czasie czekają samorządy mówił wicewojewoda.

– Naszym priorytetowym celem jest przywrócenie autonomiczności finansowania samorządu, żeby były one zdolne do wykonywania wielu zadań samodzielnie z własnych budżetów, a nie tylko prosząc o pieniądze. To także wyzwania w zakresie gospodarki odpadami, uzyskanie poziomów które państwo i UE określiło jako potrzebne żeby stan równowagi przyrodniczej i ekologicznej wyrównać – mówił E. Rojek.

Święto całej społeczności

Jak zaznaczył I. Czarnowski, przewodniczący Rady Gminy, warto chociaż tego dnia zadać sobie pytanie „Czym jest samorząd?”, czy mieszkańcy znają jego wartość? Odpowiedź jest prosta. Samorząd tworzy każdy mieszkaniec. Samorząd jest tym ciałem, gdzie realizowane są bezpośrednie potrzeby mieszkańców. To od nich, od różnych środowisk wypływają sygnały, propozycje, nad którymi pracują radni a w ostateczności włodarz samorządu z aparatem urzędu. Im bardziej w tę substancję jest wszczepiona idea samorządności, tym bardziej te środowiska są zorganizowane i ich sprawczość jest większa.

Świąteczny charakter sesji podkreślił występ dzieci ze szkoły w Łebieńskiej Hucie.

D. Tryzna

Fot. Robert Groth.

Komentarze