Gmina Kościerzyna Konkursy Kultura Sport Wokół nas

Powiat kościerski. XV Spartakiada Seniorów. „Na to wydarzenie czekają wszyscy seniorzy…”

23 maja na hali sportowej w Wielkim Klinczu odbyła się kolejna Spartakiada Seniorów o Puchar Wójta Gminy Kościerzyna. Jedyne chyba takie wydarzenie w regionie. Wystartowało osiem drużyn. Wśród nich były te z Trąbek Wielkich i Pniew, więc żartując można powiedzieć, że spartakiada ma już zasięg krajowy.

Jak wspomina jej pomysłodawczyni Elżbieta Brzezińska, pierwsza odbyła się w 2009 roku. Zaplanowano ją na boisku, lecz zaczął padać deszcz i wszyscy przenieśli się do budynku szkoły. Wtedy również wystartowało osiem drużyn, ale aż trzy były z gminy Karsin.

W trakcie tego czasu koła z Osowa, Karsina i Wiela po 5-7 latach zrezygnowały, a w to miejsce weszły koła z gminy Nowa Karczma.

– Niektórzy z tych co rozpoczynali spartakiadę 15 lat temu są nadal, ale generalnie pokolenia odchodzą, na ich miejsca przychodzą nowe. W związku z tym jest ciągłość. Tych 10 „szaleńców”, którzy jadą na spartakiadę, pociąga za sobą resztę i wtedy wstępuje w nich nowy duch. To naprawdę dobra motywacja – mówi E. Brzezińska.

Rywalizacja na wesoło

W tegorocznej, jubileuszowej edycji wystartowały drużyny z Kościerzyny, Łubiany, Nowej Karczmy, Skorzewa, Starego Barkoczyna, Wielkiego Klincza i po raz pierwszy drużyna z Trąbek Wielkich i goście z Pniew. Całe wydarzenie poprowadził Grzegorz Daszkowski, dyrektor Zakładu Sportu gminy, a wspierała go Teresa Preis. Sędziowali Mariola Cybula i Marcin Helta. Mieli wiele pracy i emocji, gdyż seniorzy zmierzyli się w ośmiu konkurencjach. Niektóre znane już stale startującym, ale pojawiły się też nowe. Spartakiada miała swoich bohaterów, takich jak Ryszard Ebertowski, który w ekipie Wielkiego Klincza „nabił” wiele punktów, oddając trzy celne rzuty karne, czy jego kolega z drużyny – Zdzisław Brzeziński, który jest niepokonanym od 15 lat mistrzem biegu z książką na głowie. Tak samo Irena Wencka, która zwyciężyła we wszystkich konkurencjach, w których startowała, czy najlepsi w ringo Henryk Maliszewski i Ryszard Sominka.

Bohaterami można chyba nazwać wszystkich uczestników spartakiady, którzy mając znacznie powyżej 70 lat radzili sobie bez problemu z konkurencjami.

O wyrównanej rywalizacji, z podkreśleniem – na wesoło, świadczy fakt, że po raz pierwszy od niepamiętnych czasów trzeba było zorganizować dogrywkę, aby wyłonić zdobywcę trzeciego miejsca.

Zwycięzcy rywalizacji

Ostatecznie najwięcej punktów, bo 56, zdobyła drużyna z Wielkiego Klincza. Do tego koła trafiła specjalna nagroda – czek na kwotę 1 tys. zł od gminy Kościerzyna. Drugie miejsce zajęli seniorzy ze Skorzewa, który uzyskali 47 punktów. Na trzeciej lokacie sklasyfikowano drużynę ze Starego Barkoczyna z 46 punktami na koncie. Na miejscu czwartym uplasowała się ekipa z Łubiany, która otrzymała 45 punktów. Zaledwie dwa punkty mniej przyznano drużynie z Kościerzyny, która znalazła się na piątej lokacie. Miejsce szóste oraz 37 punktów otrzymało koło z Trąbek Wielkich. Miejsce siódme i 35 punktów wywalczyła ekipa z Pniew. Seniorzy z Nowej Karczmy z 30 punktami uplasowali się na ósmej pozycji.

Wszystkie drużyny otrzymały puchary, dyplomy i medale, oraz nagrody pocieszenia.

Spotkanie seniorów podsumował Bal Sportowców w Sali Bankietowej Restauracji „Na Skarpie”.

D. Tryzna

Komentarze