Gmina Nowa Karczma Gmina Stężyca Powiat kartuski Powiat kościerski

Inwestycje samorządów wpływają na lokalną gospodarkę

Szymbark. Noworoczne spotkanie Zarządu KZP z samorządowcami

Przedsiębiorcy kaszubscy i samorządowcy z regionu z marszałkiem Mieczysławem Strukiem na czele omówili zagrożenia stojące przed  nimi w bieżącym roku. Stwierdzono, że mniejsze budżety gmin, a co za tym idzie pomniejszone nakłady na inwestycje, to mniej pieniędzy na rynku, co może mieć wpływ firm lokalnych.

Zebranych powitał prezes Kaszubskiego Związku Pracodawców Zbigniew Jarecki. Obecni byli członkowie Zarządu Związku, a obok nich zasiedli samorządowcy z powiatów i gmin, gdzie działa KZP. Specjalnym gościem był Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego.

– Cieszę się, że spotykamy się tutaj w tak licznym gronie. Jesteśmy tutaj, aby omówić sprawy, które są dla nas trudne, dla nas przedsiębiorców, ale i dla samorządowców. Życzę nam, aby spotkanie było owocne w dobre rozwiązania – rozpoczął prezes Z. Jarecki.

„Wspólnie stawmy czoła problemom”

Marszałek Mieczysław Struk rozpoczął swoje wystąpienie od wymienienia problemów, jakie wspominają samorządowcy z całego regionu, a więc podwyżki cen energii elektrycznej, wzrost kosztów realizacji inwestycji czy niedostateczna subwencja oświatowa i rosnące koszty funkcjonowania służby zdrowia.

– Dziś możemy patrzeć z pewnymi obawami na to, co się będzie działo w 2020 r., choć życzymy sobie, samorządowcom i przedsiębiorcom, aby się one nie spełniły. Myślę, że wspólna kooperacja na tych polach może być niezwykle w tym czasie przydatna – podkreślał marszałek Mieczysław Struk.

Marszałek zaznaczył również, że to w dużej mierze przedsiębiorcy kształtują budżety samorządów, dlatego za wspólny cel należy stawiać rozwój tych podmiotów gospodarczych.

To już tradycja…

Andrzej Pollak, wójt gminy Nowa Karczma, w imieniu wszystkich samorządowców gminnych, podziękował marszałkowi Mieczysławowi Strukowi za uczestniczenie w tej „tradycji”, jaką stały się już spotkania między samorządowcami a przedsiębiorcami, corocznie organizowane przez KZP.

– Dziękujemy za współpracę w roku 2019. I tak jak mówił pan marszałek i prezes Jarecki, nie mamy dobrych wieści na ten 2020 r. dla przedsiębiorców. Jeżeli budżety gmin spadają, to również obejmuje to budżet inwestycyjny, który przeznaczamy w postaci zamówień publicznych dla przedsiębiorców – mówił wójt A. Pollak. – Niemniej życzymy sobie i państwu, żeby ten budżet jednak wzrósł, aby na rynku pomorskim mogły rozwijać się i powstawać nowe firmy – zakończył.

Samorządy szukają współpracy

Starosta kartuski, Bogdan Łapa zabrał głos, jako gospodarz terenu. W swoim przemówieniu poświęcił wiele miejsca omówieniu korzyści płynących z integracji samorządów pomorskich m.in. w ramach związku ZIT czy Obszaru Metropolitalnego Gdańsk – Gdynia – Sopot, a także współpracy na linii samorząd – przedsiębiorcy.

– Jesteśmy bardzo dumni, że Kaszubski Związek Pracodawców ma swoją kolebkę właśnie w powiecie kartuskim. Ekspansywnie działa na zewnątrz. Cieszy fakt, że także rzesza przedsiębiorców z ościennych i dalszych powiatów jest coraz większa – mówił starosta – Samorządy poszukują korporacji, które chcą prowadzić wspólne działania – podkreślał Bogdan Łapa

Zarząd KZP zaprosił na spotkanie również prezesa Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego. Jan Wyrowiński skupił się na podkreśleniu wyjątkowego wydarzenia sprzed 100 lat – powrotu Pomorza i Kaszub do Macierzy.

S.SZ

Komentarze