Powiat kartuski Powiat kościerski Wokół nas

Region. Program „Czyste Powietrze” na Pomorzu. Już 10 tys. domów zakwalifikowanych. Teraz czas na Ciebie

Program Czyste Powietrze pomaga mieszkańcom w wymianie nieekologicznych źródeł ciepła. W województwie pomorskim do dofinansowania zakwalifikowało się już 10 tys. domów.  Gospodarstwa domowe zyskają  możliwość  wymiany żródeł ciepła czy starych okien i drzwi.

Aby przeciwdziałać zjawisku emisji gazów cieplarnianych, rząd ogłosił program pn. „Czyste Powietrze”. W jego ramach przeznacza się środki na wymianę starych pieców tzw. kopciuchów na piece nowoczesne, te na ropę, gaz i ekologiczne urządzenia grzewcze. Pieniądze poprzez województwa trafiają do samorządów, a te dofinansowują ogłaszane na swoim terenie akcje.

10 tys. domów na Pomorzu walczy o czyste powietrze

 Mieszkańcy Pomorza coraz chętniej sięgają po ekologiczne rozwiązania w swoich domach. 

– Pomorzanie już od ponad dwóch lat wnioskują o dofinansowanie inwestycji, których zadaniem jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń oraz zatrzymanie jak największej ilości ciepła w domach. Do tej pory podpisaliśmy umowy na łączną sumę ok. 160 mln zł dotacji – mówi Marcin Osowski, prezes WFOŚiGW w Gdańsku.

 Dzięki zrealizowanym inwestycjom w ramach zawartych umów, województwo pomorskie pozbyło się do tej pory ok. 4 tys. starych kotłów. Za sprawą programu każdego roku emisja dwutlenku węgla zmniejsza się  o 24 tys. ton i z każdym rokiem ta liczba będzie dalej rosnąć.

4% wniosków tylko z Sierakowic

Najwięcej podań o dofinansowanie z tytułu programu złożono m.in. w powiecie kartuskim.

 Tylko w gminie Sierakowice przez dwie ostatnie lata mieszkańcy złożyli 384 wnioski. Oznacza to, że na terenie województwa aż 4 proc. dostarczonych wniosków stanowiły tylko te z Sierakowic. Ogromna ilość podań spowodowała, że dofinansowanie przekroczyło 7,5 mln. zł. Tylko do końca września ubiegłego roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska wypłacił mieszkańcom gminy Sierakowice ponad 2,7 mln zł.

Ponad 1,1 mln zł dla Stężycy

W minionym roku gmina Stężyca zawarła umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska na realizację programu „Czyste Powietrze”. W ramach wsparcia dla mieszkańców tutejszy urząd pomagał w wypełnianiu wniosków o datacje na modernizację źródeł ciepła oraz modernizacji obiektów mieszkalnych. Z możliwości pozyskania dofinansowania skorzystało 45 właścicieli nieruchomości. Łącznie WFOŚ wypłacił mieszkańcom gminy kwotę sięgającą ponad 1,1 mln zł.

red.

Komentarze