Gmina Kartuzy Gmina Kościerzyna Gmina Sierakowice Wokół nas

Region. Realizacja Narodowego Programu Szczepień. Po co zapisy, skoro brak szczepionek

Pojawia się coraz więcej sygnałów, że placówki, które deklarowały swój udział w realizacji powszechnych szczepień, nie są w stanie wypełnić swojego obowiązku i wstrzymuje szczepienia. Powodem są braki w dostawach.  

Od dzisiaj 22 stycznia narodowy plan powszechnych szczepień przewiduje rozpoczęcie zapisów seniorów powyżej 75. roku życia. gminach dopracowały system rozwiązań, które mają pomóc w dotarciu tych seniorów, którzy nie mogą poruszać się o własnych siłach do punktów szczepień. Funkcjonuje on już od ubiegłego tygodnia. Kiedy zaczęły się zapisy seniorów powyżej 80. roku życia świadomość najstarszych mieszkańców dotycząca potrzeby szczepień została przez media na tyle pogłębiona, że chcą się szczepić. Jak informują przedstawiciele rządu prawie 99% mieszkańców Domów Pomocy Społecznej również chce się szczepić.

Z jednej strony chęci z drugiej braki

Niestety system nie funkcjonuje jak należy. W ubiegłym tygodniu Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie poinformował, że dostawa kolejnych partii szczepionek, która miała dotrzeć już na początku tygodnia z niewiadomych przyczyn została anulowana. Pracownicy szpitala nie wiedzieli, kiedy szczepionki dotrą. Brakowało ich nawet dla tych osób, które otrzymały pierwszą dawkę. Dopiero wczoraj pojawiła się informacja, że szczepionki dotarły.

Skutki nieregularnych dostaw odczuwają też inne placówki, gdzie wykonywane są szczepienia powszechne. W dniu dzisiejszym NZOZ Centrum Medyczne Kaszuby w Kartuzach wstrzymało szczepienia, ponieważ przychodni brakuje dodatkowych szczepionek.

– W związku z ograniczeniem szczepionek do 30 dawek tygodniowo na każdy punkt szczepień oraz wyczerpaniem się wolnych miejsc na szczepienie w tutejszym NZOZ do dnia 31 marca 2021r. wstrzymujemy zapisy na szczepienia przeciw Covid-19 do czasu udostępnienia naszemu zakładowi większej liczby szczepionek – informują pracownicy przychodni

Sierakowice wstrzymują zapisy

Z podobnym problemem boryka się personel Kaszubskiego Centrum Medycznego w Sierakowicach, który także do końca marca wstrzymuje szczepienia, choć jak informują w miarę zwiększenia dostaw szczepionki będą zwiększać liczbę wolnych miejsc. Zadecydowano o wprowadzeniu możliwość zapisania się na listę rezerwową.

– Zgodnie z decyzją rządu przydział szczepionki wynosi 30 dawek tygodniowo na jedną przychodnie. W związku z tym będziemy umawiać poszczególnych pacjentów na szczepienie zaczynając od najstarszych roczników wobec tego czas szczepienia młodszych roczników ulegnie wydłużeniu. Pracownik przychodni będzie kontaktował się z wyżej wymienionymi i ustali dla nich termin szczepień. W miarę zwiększenia dostaw szczepionki będziemy zwiększać liczbę wolnych miejsc – informuje zarząd placówki

Władze ośrodka podkreślają, że nie ma możliwości przyspieszenia terminu szczepień dla młodszych roczników. Informuje także, że utrudnienia zaistniały nie z winy KCM w Sierakowicach, ale wyłącznie z powodu niezapewnienia szczepionek przez Agencję Rezerw Materiałowych.

red.

Komentarze