Gmina Stężyca Kultura Wokół nas

Kamienica Szlachecka. IX edycja Nagrody Ryngraf Witosława. „Remusowi Drëszë” wyróżnili Jerzego Stachurskiego i pośmiertnie Janusza Mamelskiego

W tym roku Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Kaszubskiego doceniło dorobek dwóch twórców piszących w języku kaszubskim – Jerzego Stachurskiego i Janusza Mamelskiego. Gala Nagrody Ryngraf Witosława uwieńczyła Dni Kaszubskie w miejscowej szkole.

Pomysłodawcą nagrody jest znana propagatorka języka kaszubskiego – Wanda Lew-Kiedrowska. Ryngraf Witosława nawiązuje do rycerza Witosława, przedstawionego w „Życiu i Przygodach Remusa” A. Majkowskiego. Nadawany jest tym, którzy stają za językiem kaszubskim poprzez jego promocję i rozwój. W gronie takich rycerzy znaleźli się już m.in. profesorowie Jerzy Treder i Edward Breza. Ale rycerzami zostały również dwie Danuty: znana aktorka D. Stenka, rodem z Gowidlina za udział w „Verba Sacra” i niestrudzona w pracy przy j. kaszubskim D. Pioch.

Dzień Kaszubski w szkole

Po czteroletniej przerwie na galę wręczenia wyróżnień Ryngrafu Witosława przybyło wielu znanych regionalistów z prezesem ZKP Janem Wyrowińskim na czele. Byli przedstawiciele samorządów powiatu kartuskiego i Piotr Karczewski, Społeczny Doradca Prezydenta RP.

– Bardzo serdecznie witam wszystkich na tym szkolnym święcie naszej „Małej Ojczyzny”, naszej rodnej kaszubskiej mowy – mówiła dyrektor szkoły Dorota Malicka.

W tym dniu szkoła pełna była elementów związanych z kaszubszczyzną. Na korytarzach stanęły stoiska z rękodziełem, pamiątkami, a nawet przykładami kuchni kaszubskiej. Znany już smakoszom chleb ze starych przepisów oferowała Karola Bober. Obok niej swoje prace prezentował Józef Semmerling, artysta, rzeźbiarz. To on był też twórcą tegorocznej formy Ryngrafu Witosława.

O samej nagrodzie i jej dotychczasowej dziewięciu edycjach opowiedziała Katarzyna Butowska, prezes stowarzyszenia.

Tegoroczni laureaci

W tym roku członkowie „Remusowi Drëszë”  postanowili nagrodzić Jerzy Stachurskiego, znanego kompozytora, poetę i autora sztuk. Przez wiele lat swojej pracy twórczej związany był ze szkołą w Czeczewie, najpierw jako nauczyciel, później jako dyrektor. Tu w roku 2019 zakończył swoją działalność w szkolnictwie. Natomiast cały czas aktywny jest w pracy twórczej. Przez wiele lat związany był z Miejskim Teatrem „Miniatura” w Gdańsku, gdzie był kierownikiem muzycznym. Jest członkiem Związku Literatów Polskich oraz Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych.

Laudację na cześć J. Stachurskiego wygłosił Eugeniusz Pryczkowski, członek władz ZKP.

Ryngrafem Witosława uhonorowano też pośmiertnie Janusza Mamelskiego. To znany w regionie prozaik i poeta, rozpoznawalny najbardziej w twórczości dla dzieci. Twórca urodził się w Staniszewie i tu w szkole pracował. Jego twórczość przerwała śmierć w wyniku wypadku z ubiegłego roku.  Wyróżnienie odebrała jego córka. Epitafium o jego osobie przedstawił Tomasz Fopke, znany literat i animator kultury kaszubskiej. Wystąpienie zakończył słowami „Janusz Mamelski nadal żyje wśród nas, dzięki swojej twórczości”. 

D. Tryzna

Jerzy Stachurski, kompozytor, poeta i autor sztuk

Miałem siedemnaście lat, kiedy podjąłem pracę artystyczną. Wtedy byłem pionierem i byłem sam. Nie wiedziałem, że pójdzie to w tę stronę, że kaszubszczyzna będzie miała ramy prawne i będzie w szkole. Wtedy to wszystko było w zupełnie innym miejscu. W latach 70. dołączyłem do innych, którzy robią kaszubszczyznę. I tak trwało to przez siedemdziesiąt lat. Cieszę się, że ta moja praca została dostrzeżona.

Kaszubszczyzna teraz jest na dobrej drodze, na szerokiej drodze. Skoro mowa tu o rycerzach, to uważam że bitwa skończy się dobrze dla kaszubszczyzny. Myślę, że dziś każdy z nas może wnieść coś do tej kaszubszczyzny, nieważne czy jest nauczycielem, artysta, kompozytor, każdy może coś wnieść i wtedy ta kaszubszczyzn będzie jak nurt życia szeroki.

Komentarze