Gmina Kartuzy Inwestycje Powiat kartuski Samorząd Wideo

Kartuzy. Budowa II etapu obwodnicy miasta. Ruszył przetarg na wyłonienie wykonawcy inwestycji

15 marca w kartuskim magistracie, w obecności samorządowców i parlamentarzystów, marszałek pomorski Mieczysław Struk ogłosił, że rozpoczęto inwestycję budowy II etapu obwodnicy Kartuz. To priorytetowe dla komunikacji w powiecie zadanie drogowe ma być zrealizowane w ciągu dwóch lat. Jego koszt wyceniono na nieco ponad 120 mln zł.

II etap obwodnicy kartuskiej będzie miał 4 km długości. Rozpocznie się rondem w Grzybnie i pobiegnie wzdłuż północnego brzegu Jeziora Klasztornego Dużego do miejscowości Prokowskie Chrósty, gdzie przetnie drogę powiatową do Sianowa. Dalej pobiegnie obok terenów leśnych i dalej łąkami, a później przez las do Łapalic, gdzie połączy się rondem z DW 211. Jak podkreśliła Anna Mątewska, reprezentująca na spotkaniu Zarząd Dróg Wojewódzkich, na znacznej długości obwodnica będzie przebiegać przez tereny nienośne. Stąd konieczność palowania i wymiany gruntu. Zaprezentowano jak trasa ma wyglądać na całej swojej długości. Dwupasmowej jezdni będzie towarzyszyć odseparowana ścieżka pieszo-rowerowa. Na obwodnicy powstaną specjalne przejścia dla małych zwierząt, a nawet po raz pierwszy w regionie bramownica dla nietoperzy.

Finansowanie zadania

Wstępnie inwestycja została wyceniona na ponad 100 mln zł i na połowę tej kwoty inwestor – ZDW otrzymał dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Niestety, okazało się, że wykup terenów pod trasę będzie kosztował kolejne 20 mln zł. Stąd na pozostałą kwotę – ponad 73 mln zł złożą się samorządy powiatu kartuskiego i samorząd pomorski. Porozumienie w tej prawie zostało podpisane dwa lata temu. Na jego podstawie powiat i gminy kartuskie wyłożą w ciągu dwóch lat 20 mln zł.  

W ubiegłym tygodniu ZDW ogłosił przetarg na wyłonienie wykonawcy zadania. Jak zaznaczył marszałek, jeżeli umowa z nim zostanie podpisana w miarę szybko, to za dwa lata obwodnica powinna być gotowa.

Podziękowania za solidarność gmin

II etap obwodnicy kartuskiej to zadanie priorytetowe dla usprawnienia komunikacji w powiecie, stąd na ogłoszeniu tej ważnej wieści byli burmistrzowie i wójtowie niemal wszystkich samorządów kartuskich – sygnatariusze porozumienie o współfinansowaniu. To do nich właśnie zwrócił się ze specjalnymi podziękowaniami marszałek pomorski.

– Jesteśmy niezwykle wdzięczni Wam – samorządowcom powiatu kartuskiego, którzy pozytywnie odpowiedzieli na moją prośbę dotyczącą współfinansowania tego projektu, każda gmina w miarę swoich możliwości. To jest ewenement, bo nie w każdym powiecie możemy liczyć na takie zrozumienie i na taką solidarność gmin. Wydaje mi się, że takiej pięknej współpracy nie mieliśmy do tej pory w regionie – mówił M. Struk.

Za przywiezienie tej jakże ważnej wieści dla mieszkańców miasta i gminy Kartuzy, za rozpoczęcie inwestycji, wielokrotnie dziękował gospodarz miejsca – burmistrz Mieczysław Grzegorz Gołuński.

Marszałek pomorski poinformował również, że trwają prace nad III etapem obwodnicy Kartuz. Do tego tematu powrócimy.

D. Tryzna

Komentarze