Powiat kartuski Szkolnictwo

Powiat kartuski. Kolejne szkoły zgłoszone do programu UM. Chcą uczynić ofertę szkolnictwa zawodowego powiatu bardziej atrakcyjną

Nadchodzi czas, kiedy uczniowie klas VIII i ich rodzice stają przed wyborem dalszej ścieżki edukacyjnej. W końcu tygodnia otwierają się przed nimi szkoły ponadpodstawowe. Powiat z sukcesem robi wiele, aby było wybierane jego szkolnictwo zawodowe. Wkrótce będzie wiadomo, czy kolejne szkoły powiatu będą włączone w program UM, którego celem jest uatrakcyjnienie ich oferty.

Jak pokazują nabory w powiecie z roku poprzedniego, szkolnictwo technikalne wybiera coraz więcej uczniów. To tendencja ogólnopolska. Z danych ministerstwa edukacji i nauki wynika, że obecnie w technikach i szkołach branżowych uczy się 58,5 proc. uczniów, a w liceach 41,5 proc.

W powiecie kartuskim na wybory te niewątpliwie mają wpływ również dobre wyniki nauczania jakie osiągają jego technika. Od lat Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach klasyfikuje się w pierwszej piątce techników w pomorskim, a i pozostałe mogą się też pochwalić dobrymi lokatami. Wysoką pozycję szkolnictwa zawodowe w powiecie kartuskim potwierdzają też dane z Pomorskiego Kuratorium Oświaty przedstawione na konferencji z 12 stycznia br.

Powiat chce więcej

Powiat kartuski od 2016 roku bierze udział w projekcie Urzędu Marszałkowskiego pt. ,,Kształtowanie sieci szkół zawodowych na Pomorzu”. Najprościej rzecz ujmując, celem programu jest wyodrębnienie branż, które w danym powiecie cieszą się największym zainteresowaniem przedsiębiorców i dostosowanie do nich kształcenia. W pierwszym etapie tego programu jako wiodące uznane zostały branża budowlana i OZE oraz logistyka, motoryzacja i transport. W tych dwóch pierwszych kierunkach, dzięki programowi wyspecjalizował się ZST w Kartuzach. Pozostałe trzy stały się domeną ZS w Żukowie.

Jak usłyszeliśmy od Jolanty Tersy, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Promocji do drugiego etapu tego programu powiat zgłosił trzy szkoły. Jeszcze raz ZSZiO w Żukowie, PZS Przodkowie i ZSZiO w Kartuzach. W tej pierwszej stawia się na branże spedycyjno – logistyczną i kolejnictwo. W pozostałych dwóch szkołach wiodącą branżą będzie szeroko rozumiana teleinformatyka. Szkoły, które wezmą udział w programie otrzymają środki na inwestycje dostosowujące obiekt do potrzeb oraz na działania miękkie tzn. wynagrodzenia nauczycieli, uczniów i pracodawców. Chodzi o kwotę sięgającą grubo ponad 10 mln zł. O tym, czy wniosek powiatu zostanie zaakceptowany, będzie wiadomo w ciągu dwóch tygodni.

D. Tryzna

Dni Otwarte w szkołach powiatu kartuskiego

W dniach 23-25 marca wszystkie siedem zespołów szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez powiat otwiera swoje drzwi dla tegorocznych absolwentów szkół podstawowych. W czwartek i piątek szkoły te pokażą dla nich to, co mają najlepsze w godz. 14-17. W sobotę, 25 marca szkoły będą otwarte między godz. 9-12.

Dzień Otwarty w kartuskim II LO na Osiedlu Wybickiego odbędzie się tylko w czwartek w godz. 9-14.

Komentarze