Gmina Karsin Kultura

Osowo. Aktywność miejscowej szkoły. Rozśpiewane powitanie wiosny

Dzień przed nadejściem kalendarzowej wiosny, w Domu Kultury w Osowie odbył się I Szkolny Przegląd Piosenki Turystycznej i Ekologicznej. Po jego zakończeniu na scenie zabrzmiały utwory w języku kaszubskim. To było ,,ossowskie’’ świętowanie Dnia Jedności Kaszubów.

Przegląd to inicjatywa Sylwii Gruchały-Węsierskiej, dyrektor miejscowej szkoły. W pierwszej jego edycji wzięło udział 36 uczestników. Zostali podzieleni na dwie kategorie wiekowe, oraz na solistów i zespoły. Występom przysłuchiwało się liczne grono społeczności szkolnej. W murach ossowskiego DK zabrzmiały utwory mniej i bardziej znane, jak: „Wędrujemy górskim szlakiem”, „Krajka”, „Stokrotka”, „Jak dobrze nam zdobywać góry” czy „Hej, ho żagle staw”.

Nagrodzeni w I edycji

Występy uczestników przeglądu oceniało specjalne jury. Jako że poziom był wyrównany, nagrody otrzymali wszyscy uczestnicy przeglądu. Natomiast zwycięzcami zostali, wśród solistów zostały, odpowiednio Ewelina Hinca, Patrycja Gołuńska i Maria Bernady. Najlepszym zespołem okazał się team Mariki Pestki i Martyny Czapiewskiej. Nagrodzono również zespół w składzie Barbara Ossowska, Julia Czapiewska i Julia Nakielska. Fundatorami nagród byli: wójt Roman Brunke, firma Sylva, oraz Rada Rodziców.

,,Më jesmë Kaszëbama’’

Po zakończeniu przeglądu scenę zagospodarowali uczniowie uczęszczają na język kaszubski. Przygotowali program związany z obchodzonym dzień wcześniej Dniem Jedności Kaszubów. Jako pierwsi z programem muzycznym wystąpili uczniowie klas VI. Później uczniowie klas młodszych zaprezentowali swoje umiejętności taneczne w: „Szewcu” i „Kowalu”. W przygotowanie programu zaangażowały się nauczycielki języka kaszubskiego: Manuela Gierszewska i Katarzyna Szczepańska.

Nad/opr.D.Tryzna

Komentarze