Gmina Kościerzyna Szkolnictwo Wokół nas

Łubiana. Dzień Jedności Kaszubów w miejscowej szkole. Świętowała cała społeczność

Uczniowie szkoły w Łubianie hucznie świętowali Dzień Jedności Kaszubów. Był kiermasz słodkości, tańce, zabawa i konkursy oraz historyczny pokaz książąt kaszubskich.

W poniedziałek 20 marca od samego rana na korytarzach szkoły rozbrzmiewała muzyka kaszubska, a na głównym hallu uczniowie mogli smakować pysznych kuchów, babeczek i galaretek przystrojonych we wzory i flagi kaszubskie, które przygotowali rodzice dzieci uczęszczających na lekcje języka kaszubskiego. W południe cała społeczność szkoły spotkała się na uroczystym apelu. Omówiono na nim historię święta, które przypomina o tym, że nazwa Kaszuby jest na kartach historii już od 785 lat.

Przypomnieli historię

Głównym punktem spotkania był pokaz książąt gdańskich z dynastii Sobiesławiców, który przygotowali wspólnie uczniowie szkoły wraz z członkami Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Łubianie. Aktorzy przebrani w stroje z epoki średniowiecza opowiedzieli uczniom historię dynastii, podkreślając dokonania Świętopełka Wielkiego, Sambora II czy Mestwina II. Po pokazie na uczniów czekały konkursy. Uczniowie z najmłodszych klas musieli zapamiętać imiona książąt i ustawić aktorów w odpowiednich miejscach na dużym drzewie genealogicznym. Uczniowie z klas 4-8 wzięli za to udział w quizie wiedzy o książętach. Odpowiadali na czas na pytania na platformie kahoot.it. Rywalizacja była zacięta, bo reprezentacje klas walczyły o główną nagrodę, którą było 200 zł ufundowane przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w Łubianie. Zwycięzcą okazała się klasa 8b.

Radosne świętowanie

Po emocjonującej walce na uczniów czekała jeszcze zabawa i tańce zaprezentowane przez uczniów z klasy 8a, którzy przygotowali układy taneczne do nowych kaszubskich piosenek: „Kaszubeczka” zespołu Mini Max oraz „Latné ferie w Òstrzëcach” zespołu Sstonkaa. O miłości do Kaszub pięknie zaśpiewali za to uczniowie z klasy III prezentując utwór „Jestem Kaszubą”. Na zakończenie wręczono również nagrody w konkursie plastycznym „Pocztówka z Kaszub”, który zorganizowano z okazji Dnia Jedności Kaszubów.

Święto było okazją do zaprezentowania talentów kaszubskich uczniów w Łubianie oraz do wspólnej zabawy i radości z bycia Kaszubą.

Nad.A.Cupa/opr.red

Komentarze